Günde 10.000 Adım Yürümek Gerçekten de Bizi Daha Sağlıklı Yapıyor

Sağlığımız için günde 10.000 adım atmamız yönünde çokça dile getirilen tavsiye, kanıttan yoksun olmakla suçlanıyordu, ancak yeni araştırmalar bu hedefe ulaşmanın ciddi faydaları olduğunu gösteriyor.

Yazar Burcu Kara
10.000 Adım Yürümek
Görsel: evrenatlasi.com

Günde 9000 ila 10.000 adım atmanın erken ölüm veya kalple ilgili bir olay riskini azalttığı görülüyor ve bu da bilim dışı olmakla eleştirilen bir fikre meşruiyet kazandırıyor.

İnsanların günde 10.000 adım atmayı hedeflemeleri gerektiğine dair yaygın inancın kaynağı tam olarak bilinmemekle birlikte, Japonya'da adımsayarları tanıtan bir pazarlama kampanyasıyla ilişkilendirilmiştir.

Şimdi ise Avustralya'daki Sydney Üniversitesi'nden Matthew Ahmadi ve meslektaşları tarafından yapılan bir çalışma, bu rakamın bir miktar haklılık payı olabileceğini öne sürüyor.

Ekip, UK Biobank çalışmasında yaş ortalaması 61 olan 72.000'den fazla katılımcıyı bir hafta boyunca bileklerine taktıkları hareket takip ivme ölçer ile analiz etti. Ahmadi, "Günlük adımları ölçebildik" diyor.

Katılımcılar daha sonra ortalama yedi yıldan biraz daha az bir süre boyunca izlendi ve bu süre zarfında 1633 kişi öldü ve 6190 kalp hastalığıyla ilgili olay meydana geldi. Araştırmacılar, bu süre zarfında hastalık veya ölüm riskini etkileyebilecek diğer faktörleri (diyet kalitesi, sigara içme durumu ve diğer egzersiz türlerini yapma gibi) ayarladıktan sonra, günde en uygun adım sayısının 9000 ila 10.000 arasında olduğunu ve faydaların daha sonra azalmaya başladığını hesapladılar.

Bunu yapmak, takip süresi boyunca yüzde 39 daha düşük ölüm riski ve yüzde 21 daha düşük kalple ilgili bir olay riski ile bağlantılıydı.

İngiltere'deki Loughborough Üniversitesi'nden Dale Esliger, "Bu makale, fiziksel aktivite ve hareketsiz zaman kılavuzlarının temelini oluşturan bilimin rafine edilmesinde, kelime oyununu bağışlayın, alanın büyük bir adım atmasına yardımcı oluyor" diyor. "Başlangıçta kanıta dayalı olmayan 10.000 adım hedefinin gerçekten de doğru olabileceği fikrini destekliyor gibi görünüyor."

Bununla birlikte, İngiltere'deki Teesside Üniversitesi'nden Nicolas Berger çalışmanın "titiz yöntemler ve istatistiksel analiz" ile "son derece iyi tasarlanmış" olduğunu söylerken, Esliger bileğe takılan ivmeölçerlerin her zaman adım sayısının en iyi göstergesi olmadığını söylüyor.

Araştırmacılar ayrıca dakika başına atılan adım sayısını da dikkate almamışlardır. Esliger, "Daha yüksek bir tempoda atılan yaklaşık 6000 adım, daha yavaş atılan 10.000 adım kadar sağlık açısından koruyucu olabilir" diyor.