Wegovy'nin Kalp Hastalığı ve İnme Riskini Azalttığı Onaylandı

Ozempic ve Wegovy'nin üreticisi, kalp krizi, kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olmak için mallarını satmak üzere hükümet onayı aldı.

Yazar Burcu Kara
WEGOVY
Görsel: AP

Ozempic ve Wegovy'nin üreticisi, kalp krizi, kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olmak için mallarını satmak üzere hükümet onayı aldı — bu, çok aranan ilaçların sigorta kapsamını genişletmeye yardımcı olabilecek bir hareket.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi yaptığı bir basın açıklamasında, son derece popüler olan zayıflama enjektabllarının arkasındaki Danimarkalı şirket Novo Nordisk'e, özellikle aşırı kilolu ya da obez kişilere yönelik kalp sağlığı için ilk onay damgasının verildiğini duyurdu.

FDA'nın diyabet ve obezite sorumlusu John Sharretts basın açıklamasında, "Wegovy, kardiyovasküler hastalığı olan ve obez ya da aşırı kilolu yetişkinlerde yaşamı tehdit eden kardiyovasküler olayları önlemeye yardımcı olmak için de onay alan ilk zayıflama ilacıdır" dedi. "Bu hasta popülasyonunda kardiyovasküler ölüm, kalp krizi ve inme riski daha yüksektir. Bu kardiyovasküler riski azalttığı kanıtlanmış bir tedavi seçeneği sunmak halk sağlığı için büyük bir ilerlemedir."

Geçtiğimiz Ağustos ayında Novo, hem Wegovy hem de Ozempic'in aktif bileşeni olan semaglutidin büyük ölçekli bir insan denemesinde kalp sağlığı açısından önemli faydalar gösterdiğini duyurmuştu. Özellikle, Ozempic için kullanılan 1 mg'lık versiyona kıyasla Wegovy'de kullanılan 2,4 miligramlık dozaj, kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bir bağlantı gösterdi.

GLP-1 agonistleri olarak bilinen ve midede dolgunluk hissini taklit eden bir ilaç sınıfına ait olan ilacın bu faydalı kullanımı, semaglutidin olumlu yan etkilerinden oluşan ve giderek büyüyen listenin sadece sonuncusudur — ne yazık ki bu liste, bağlantılı olduğu hafif ila ciddi sorunlardan oluşan bir sabıka kaydı ile hafifletilmiştir.

FDA'nın yüksek doz Wegovy enjektablını bir kilo verme tedavisi olarak onaylamasından bu yana geçen yaklaşık üç yıl içinde semaglutidin popülaritesindeki inanılmaz patlama nedeniyle, sigortacılar bunun için para ödemeye çekingenlik gösterse bile raflardan uçuyor ve bazı insanların ya onsuz gitmesine ya da düzenlenmemiş ve genellikle tehlikeli gri pazar alternatifleri aramasına neden oluyor.

Los Angeles'taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi'nden kardiyolog Martha Gulati, NPR ile yaptığı bir röportajda hastalarının yüzde 70'inin bu ilaç için uygun olabileceğini tahmin etti — ki bu ilaç şu an itibariyle hala birçok sigorta şirketi tarafından karşılanmıyor.

"Gulati, "Umudumuz, sigortacıların bunun göstermelik bir ilaç olmadığını anlamaya başlaması" dedi.