En Büyük Uluslararası Mücevher Soygunları

Vakaların birçoğunda milyonlarca dolar değerinde elmas, mücevher ve saat büyük ölçüde ele geçirilememiştir.
Yazar Burcu Kara

Gerçek hayattaki mücevher soygunlarının teatral değeri, sinemadaki benzerleriyle yarışabilir. Örneğin, şık bir Fransız otelinde gündüz vakti yapılan bir soygun vakası. Ya da dünyanın elmas merkezinde iyi kurgulanmış bir hırsızlık. Örnekler arasında New York'taki ünlü bir müzenin dördüncü kat penceresinden tırmanan üç cesur sörfçü de yer alıyor. Suçluların milyonlarca dolar değerinde mücevher, saat ve diğer değerli eşyaları çaldığı olaylara derinlemesine bir bakış burada yer almaktadır.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi hırsızlığı – New York City, Ekim 1964

Jack "Murph the Surf "
Dedektif, Jack "Murph the Surf "e 1968'de silahlı soygundan tutuklanmasının ardından Miami Beach Polis Karakolu'na kadar eşlik ederken. Kaynak: AP Images.

Üç Miami'li sörfçü, Jack Murphy (nam-ı diğer "Sörfçü Murph"), Allan Kuhn ve Roger Clark, gündüzleri Manhattan'da bir otelin çatı katındaki odada zaman geçiriyorlardı. Haftalar süren planlama New York tarihinin en büyük mücevher soygunuyla sonuçlandı. 29 Ekim 1964 gecesi Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'ne girdiler. Murphy ve Kuhn bir çite, bir yangın merdivenine, oldukça ince bir çıkıntıya ve sarkan bir ipe tırmanmış ve Clark aşağıda gözcülük yaparken kendilerini J.P. Morgan Taşlar ve Mineraller Salonu'nun dışındaki dördüncü kat penceresinden içeri atmışlardır. 

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi hırsızlığı - New York City, Ekim 1964
Doğa Tarihi Müzesi Müdürü James A. Oliver, müzeden çalınan mücevherlerin bulunduğu muhafazayı inceliyor. Kaynak: Arthur Brower/The New York Times

Hırsızlar havalandırma pencerelerinden içeri girdiler, çalışmayan vitrin alarmlarını atlatarak 410.000 dolar değerindeki nadir elmasları (2023 yılında yaklaşık 3,9 milyon dolar değerinde) sadece bir güvenlik görevlisini kullanarak aldılar. Hırsızlar aralarında 563 karatlık Hindistan Yıldızı safiri, 100 karatlık DeLong Yıldızı Yakutu ve 116 karatlık Gece Yarısı Yıldızı siyah safirinin de bulunduğu bir dizi değerli mücevheri alarak kaçmışlardır. İlk ihbardan iki gün sonra polis tarafından yakalanmışlar ve çalınan elmasların büyük bir kısmı bulunmuştur. Soyguncular, yaklaşık iki yıl hapis cezasına çarptırılmadan önce medya tarafından birer halk kahramanı olarak görüldü. Soygun beyni Jack 'Murph the Surf' Murphy 83 yaşında öldü.

Antwerp Elmas Merkezi hırsızlığı – Antwerp, Belçika, Şubat 2003

Antwerp Elmas Merkezi hırsızlığı - Antwerp, Belçika, Şubat 2003
Tüm ganimetin binadan çıkarılması iki saat sürdü. Hırsızlık Pazartesi sabahına kadar fark edilmedi.

Hırsızlar 16 Şubat 2003 tarihinde Antwerp Elmas Merkezi'nin yeraltı kasasına girdiler. Bu kasanın aslında aşılamaz olduğu düşünülüyordu ve dünya elmaslarının büyük bir kısmının yanı sıra dünya servetinin önemli bir bölümünü de barındırıyordu. Soyguncular içeri girdikten sonra dört beş saat boyunca 100 kasayı boşaltarak 100 milyon dolar değerinde elmas, mücevher ve nakit parayı (2023 yılında yaklaşık 159 milyon dolar değerinde) alıp kaçtılar. Saç spreyi, strafor ve bant gibi basit ev eşyalarını kullanan hırsızlar, ısı ve hareket sensörleri de dahil olmak üzere kasanın birçok güvenlik sistemini devre dışı bırakmayı başardı.

Doppler radarı, 100 milyon potansiyel kombinasyona sahip bir kilit ve parçalandığında yetkililere anında haber veren mıknatıslarla donatılmış iki ayak kalınlığındaki metal kapılar da devre dışı bırakıldı. Hırsızlar sadece taşıyabilecekleri değerli her şeyi çalmakla kalmadılar (ve geride çok daha fazlasını bıraktılar), aynı zamanda tüm güvenlik kamerası görüntülerini silerek yetkililerin onları bulmasını zorlaştırdılar.

Ancak, elmas tüccarı gibi davranan ve hayat boyu İtalyan suçlusu olarak yaşamış olan kurnaz Leonardo Notarbartolo, kaçışları sırasında otoyol kenarındaki bir ormanda çöp torbaları içinde bıraktıkları kanıtlar sayesinde sonunda yakalandı. Notarbartolo, hırsızlığı planlamaktan suçlu bulunduktan sonra on yıl hapis yattı, ancak o ve arkadaşlarının götürdüğü ganimet bugüne kadar kayıp.

Schiphol Havaalanı soygunu – Amsterdam, Hollanda, Şubat 2005

Schiphol Havaalanı soygunu - Amsterdam, Hollanda, Şubat 2005
Hırsızlığın gerçekleştiği havalanının girişi.

25 Şubat 2005'te KLM çalışanı kılığına giren dört kişi Amsterdam Schiphol Havaalanı'nda içinde mücevherler bulunan zırhlı bir kamyona saldırdı. Kamyon, dünyanın elmas ticareti merkezi olan Antwerp'e giden bir uçağa yüklenmek üzere yola çıkmıştı. Sürücüleri tabancalarını çekerek araçtan dışarı ittiler ve ardından uzaklaştılar. Çalınan malların değeri bilinmiyor çünkü değerli taşların çoğu işlenmemişti, ancak 72 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Polisin, soyguncuların suçlarını konuştukları bir telefon görüşmesini tespit etmesi üzerine 2017 yılında yedi kişi tutuklandı; bunlardan dördü 2019 yılında yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. Soygunun ardından kaçış aracı aranmış ve 43 milyon dolar değerinde elmas bulunmuştur, ancak ganimetin geri kalanı henüz bulunamamıştır.

Harry Winston soygunu – Paris, Fransa, Aralık 2008

Harry Winston soygunu - Paris, Fransa, Aralık 2008
İki kez soyulan Harry Winston Paris butiği. Kaynak: Ambroise Tézénas.

4 Aralık 2008'de Paris'in seçkin Avenue Montaigne'deki Harry Winston elmas mağazasına üç şık kadın girdiğinde kimse onlara dikkatlice bakmadı. Ancak müşteri kılığına girmiş bir grup erkek sarışın peruklar, etekler, çoraplar ve topuklu ayakkabılarla içeri girip tabancalarını ve bir el bombasını çıkararak birkaç çalışana saldırıp neredeyse 100 milyon dolar değerinde mücevher ve saati alıp kaçtıklarında her şey değişti. Travesti soyguncular ellerini kollarını sallayarak dışarı çıkmış ve sorunsuz bir şekilde uzaklaşmışlardır. Sekiz kişi 2015 yılında suçlu bulunmuş (biri 2007 yılında aynı yerde yapılan soygundan olmak üzere) ve dokuz ay ile on beş yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştır.

Graff Diamonds soygunu – Londra, İngiltere, Ağustos 2009

Soyguncular Graff Diamonds mağazasının kamerasına makyajlı olarak yakalanmıştı.
Soyguncular Graff Diamonds mağazasının kamerasına makyajlı olarak yakalanmıştı.

6 Ağustos 2009 tarihinde iki kişi, lateks protezler ve peruklar kullanarak kendilerini yapay olarak 30 yaş yaşlandıran makyaj sanatçılarının yardımıyla İngiltere'nin en büyük mücevher soygununu gerçekleştirdi. Maskeli iki hırsız Londra'nın Mayfair semtinde bulunan Graff Diamonds adlı lüks mücevher mağazasına girerek ateşli silahlar göstermiş ve çalışanlara yere yatmalarını emrederken, içlerinden biri aralarında 272 elmaslı bir kolyenin de bulunduğu o zamanki değeri 65 milyon dolar olan 43 parça mücevheri çalmıştır.

Graff Diamonds soygunu - Londra, İngiltere, Ağustos 2009
Soyguncular birkaç kez araç değiştirdikten sonra kaçtılar.

Bir güvenlik görevlisine ateş edip onu ıskaladıktan sonra haydutlar bir otomobil konvoyuyla kaçtılar. Araçlardan biri kaza yaptı ve hırsızlar mücevher çantasını bir motosikletle birlikte kaçan ortaklarına teslim etti. Polis, çalınan araçlardan birinde bulunan bir cep telefonundan elde ettiği bilgilerle soygunun planlayıcılarından bazılarının izini sürmeyi ve yakalamayı başardı. Kayıp mücevherlerin hiçbiri ortaya çıkmadı.

Carlton Intercontinental Otel soygunu – Cannes, Fransa, Temmuz 2013

Carlton Intercontinental Otel soygunu - Cannes, Fransa, Temmuz 2013
Hırsızlığın gerçekleştiği otel.

28 Temmuz 2013 tarihinde tek bir hırsız Fransa'nın Cannes kentindeki Carlton Intercontinental Otelinden 136 milyon dolar değerinde mücevher çaldı. Soygun sadece 30 saniye sürdü. İsrailli bir milyoner olan eski Özbek oligark Lev Leviev, ünlü mekanda geçici olarak elmas sergileyen Leviev elmas evinin sahibiydi.

Silahlı güvenlik personelinin varlığına rağmen, tek başına hareket eden hırsız güpegündüz 55 karatlık elmas yüzük, 30 karatlık zümrüt ve 29 karatlık safir de dahil olmak üzere 72 parça eşyayı bir spor çantasına hızla yüklemeyi başardı. Şimdiye kadar bulunamadı. Alfred Hitchcock'un yönettiği ve Cary Grant'ın bir dizi mücevher hırsızlığıyla ilgili sicilini temizlemeye çalışan pişman bir hırsız rolünde oynadığı Kelepçeli Aşık (To Catch a Thief) filminin büyük bölümü otelde geçiyordu.