Tüm Zamanların En İyi Dinozor Fosili Keşifleri

Paleontoloji alanındaki inanılmaz keşifler, büyük miktarlarda dinozor fosilinin keşfedildiği 19. yüzyılda ortaya çıkmaya başlamıştır.

Megalosaurus

Megalosaurus
Referans kuyruk omuru, BMNH 9672. Yaklaşık iki kat daha uzun olması gereken nöral omurgasının üst kısmı kırılmış. Kaynak: Wikimedia

Megalosaurus, bilimsel literatürde rapor edilen ilk dinozor iskeleti olması nedeniyle listemizin başında yer almaktadır. Dinozor kemiklerinin 1815 yılında keşfedildiği yer Oxford'daki Stonesfield taş ocağı olmuştur. Bir paleontolog olan William Buckland bu kemikleri kısa sürede ele geçirmiş ve bunların daha önce bilinmeyen bir dev kertenkele türünün kalıntıları olduğunu tespit etmiştir.

Buckland'ın ölümünden sonra, önde gelen Fransız anatomist Georges Cuvier ve İngiliz anatomist Richard Owen bu türe ait sayıları giderek artan kemik parçaları üzerinde çalışmaya başladı.

Dinozora resmi adı olan Megalosaurus'u vermek ancak 1824 yılında Buckland'a kısmet oldu. "Korkunç ya da korkunç derecede büyük sürüngenler" anlamına gelen Dinosauria, Owen'ın 1842'de oluşturduğu yeni kategoriydi çünkü bu yaratık daha önce Dünya'da yaşadığı düşünülen hiçbir şeye benzemiyordu.

İguanodon

İguanodon
Fosil iguanodont kalıntıları 1834 yılında Maidstone'da bulundu, şimdi Mantellisaurus olarak sınıflandırılıyor.

Iguanodon dişleri 19. yüzyılın başlarında Dr. Gideon Mantell ve eşi Mary tarafından keşfedilmiş ve bu da onu keşfedilen ilk dinozorlardan biri yapmıştır. 1825 yılında, muhtemel cinse, iguananın dişlerine yapılan ilk benzetmeden sonra "iguana-dişi" anlamına gelen "Iguanodon" adı verildi.

William Bensted 1834 yılında Kent'teki bir kireçtaşı ocağında bu canlının daha büyük bir örneğini ortaya çıkarmış ve Gideon Mantell'in yaptığı rekonstrüksiyonlar sayesinde dinozor olarak sınıflandırılan ilk üç hayvandan biri olmuştur.

Koprolitler (fosilleşmiş dışkı)

Koprolit ya da fosilleşmiş dinozor dışkısı, bazen iskeletler gibi daha ünlü fosil buluntularının lehine gözden kaçan önemli bir fosil buluntusudur. Bir zamanlar fosilleşmiş çam ağacı kozalakları veya bezoar taşları olduğu düşünülen koprolitlerin gerçek kimliği, 1820'lerde ünlü paleontolog Mary Anning keşiflerini William Buckland'a sunana kadar ortaya çıkmamıştı.

Anning, Lyme Regis'teki evinin yakınındaki kayalıklarda fosil aramaya başladığında henüz 12 yaşındaydı ve ilk koprolitini buldu.

Bunların dışkı fosilleri olduğu sonucuna vardı çünkü kırıldığında fosilleşmiş balık kemikleri ve pulları ortaya çıkıyordu. Bunun üzerine Buckland biraz araştırma yaptıktan sonra bulgularını bir makalede yayınladı ve Anning'e bu konuda atıfta bulundu.

Archaeopteryx – "Kayıp Halka"

Archaeopteryx lithographica, Berli'deki Museum für Naturkunde'de sergilenen örnek.
Archaeopteryx lithographica, Berlin'deki Museum für Naturkunde'de sergilenen örnek. Bu görüntü orjinal fosile aittir. Kaynak: Museum für Naturkunde Berlin

Archaeopteryx olarak bilinen küçük kuş benzeri fosil, 1860 yılında Almanya'nın Solnhofen kentinin kireçtaşı tabakalarında keşfedildi ve keşfi paleontoloji ve evrimsel biyoloji alanlarında şok etkisi yarattı.

Yaklaşık bir saksağan büyüklüğündeki bu küçük tarih öncesi yaratığın çenelerinde keskin dişleri, uzun kemikli bir kuyruğu ve üç pençeli parmağı vardı ve tüm bunlar onun kuşlar ile dinozorlar arasındaki kayıp halka olduğunu kanıtlıyor gibiydi.

Aşağıda Charles Darwin'in Türlerin Kökeni Üzerine, Dördüncü Baskı kitabından bir alıntı yer almaktadır:

Son zamanlarda yapılan hiçbir keşif, dünyanın eski sakinleri hakkında henüz ne kadar az şey bildiğimizi bundan daha güçlü bir şekilde gösteremez.

Diplodocus diğer adıyla "Dippy"

Dippy 2008 yılında Doğa Tarihi Müzesi Hintze Salonu'nda sergilenirken.

"Dinozor" terimi, 1898 yılında Wyoming'de ortaya çıkarılan Diplodocus iskeletinin bir kalıbının dünyanın dört bir yanındaki müzelere gönderilmesiyle ilk kez halk diline girdi.

İskeletinin bir kalıbı 1905 yılında Londra Doğa Tarihi Müzesi'nde sergilendikten sonra birçok insan için gördükleri ilk dinozor bir Diplodocus ya da "Dippy" olmuştur.

Maiasaura yuvalama alanı

Paleontologlar 1978 yılında Montana'da Maiasaura kalıntılarını ortaya çıkardıklarında yumurtalar, embriyolar ve yavru hayvanların hepsi yuvaların içinde keşfedildi.

Bu, bazı büyük dinozorların yavrularına bir yuvada baktıklarını ilk kez doğruladı; Bu gerçek, aynı adı taşıyan Maiasaura cinsine ilham verdi (Yunan tanrıçası Maia'dan, "İyi Anne"). Üstelik bu durum, bulundukları bölgeye de damgasını vurdu ve bölge " Egg Mountain" (Yumurta Dağı) olarak anılmaya başlandı.

Uyuyan Nodozor

Borealopelta markmitchelli'nin holotipi Kraliyet Tyrrell Müzesi'nde sergileniyor.
Borealopelta markmitchelli'nin holotipi Kraliyet Tyrrell Müzesi'nde sergileniyor.

En dikkat çekici dinozor keşiflerinden biri olan "uyuyan Nodosaur" 2011 yılında ortaya çıkarılmıştır. Nodosaur, 112 milyon yaşında olmasına ve uyukluyor gibi görünmesine rağmen şimdiye kadar keşfedilen en gerçekçi dinozor tasvirlerinden biridir.

"Uyuyan Ejderha" olarak da bilinen zırhlı dinozorun vücudu antik deniz yatağına yüzüstü düştüğünde, kendine özgü dikenli dış yüzeyi bu üç boyutlu şekilde fosilleşmiştir.

Son derece sıra dışı çeşitli koşullar nedeniyle, bu, milyonlarca yıl boyunca kayanın ağırlığı altında ezilmek yerine, dikkat çekici derecede iyi korunmuş olduğu anlamına geliyordu.

Anne Ichthyosaur

Hawkins'in örnekleri hala Doğa Tarihi Müzesi'nin başyapıtlarıdır.
Thomas Hawkins'in örnekleri Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nin başyapıtlarıdır.

2011'de Çin'de keşfedilen bu İhtiyozor, doğum yaptıktan hemen sonra acımasızca öldürülmüş ve fosilleşmiş. Prematüre bir bebek, hala annenin içinde olan bir bebek ve doğum kanalında sıkışmış bir bebek keşfedildi.

Doğum kayıtları 248 milyon yıl öncesine, deniz sürüngenlerinin ilk ortaya çıktığı zamana kadar uzanırken, ikinci yenidoğanın başının önde olması da yeni bulgular sağladı.Bu doğum, ilk ihtiyozorlar ile karasal sürüngenler ve kuşlarda bulunan baş önde doğum arasındaki evrimsel bağlantıyı sağladı.

'Dövüşen Dinozorlar'

Japonya, Nagoya Şehri Bilim Müzesi'nde bulunan Dövüşen Dinozorların fosil kalıbı
Japonya, Nagoya Şehri Bilim Müzesi'nde bulunan Dövüşen Dinozorların fosil kalıbı.

Bu fosil 1971 yılında Moğolistan'da keşfedildiğinde, "Dövüşen Dinozorların" ölüm koşulları ve bedenlerinin bu kadar iyi durumda olmasının nedeni hakkında birçok şüphe ortaya çıktı.

Bir Protoceratops ve bir Velociraptor içeren örnek, iki dinozorun bir ölüm maçı sırasında aynı anda öldüğünü, Velociraptor'un sağ elinin Protoceratops'un çenesine sıkıştığını ve sol elinin Protoceratops'un kafasını pençelediğini öne sürdü.

Bu buluntu, kuşkuya yer bırakmayacak şekilde, avian olmayan theropodların yırtıcı olma yeteneğine sahip olduğunu kanıtladı ve nasıl korunduklarına dair, kumul çökmesi veya kum fırtınası nedeniyle boğuldukları veya gömüldükleri senaryosu gibi çeşitli teoriler ortaya atıldı.

Patagotitan

WA Boola Bardip Müzesi'nde sergilenen bir Patagotitan fosili, Avustralya
Sergilenen bir Patagotitan fosili, Avustralya.

Arjantinli bir çiftçi 2010 yılında kısmen su yüzüne çıkmış devasa bir dinozor iskeleti keşfetti. Uzmanlar incelemeye gönderildiğinde en az altı farklı dinozora ait kemikler keşfedildi; bunların arasında, şimdiye kadar yaşamış en büyük canavarlardan biri olduğu bilinen Patagotitan'a ait kemikler de vardı.

Bir insandan daha uzun olan devasa uyluk kemiğinin fotoğrafları hızla viral oldu; sauropod, ünlü Dippy'ye oldukça benziyordu, ancak neredeyse iki kat daha uzun ve üç kattan daha ağırdı.

Mart 2023'te Patagotitan'ın devasa bir kopyası ve olağanüstü uyluk kemiği Londra Doğa Tarihi Müzesi'nde sergilenecek ve ziyaretçileri bu devle yüz yüze getirecek.