Güneş Sistemi'nin Kayıp Gezegeninin Saklanabileceği Tek Bir Yer Kaldı

Gezegen 9'un saklanıyor olabileceği son bir yer daha var.

planet x dokuzuncu gezegen
Dokuzuncu Gezegen'in sanatçı çizimi. Kaynak: ESO/Tomruen/nagualdesign.

The Astronomical Journal'a yakın zamanda sunulan bir çalışma, güneş sisteminin dış kısımlarında ve cüce gezegen Plüton'un yörüngesinin çok ötesinde potansiyel olarak yörüngede bulunan varsayımsal bir gezegen olan ele geçirilmesi zor Gezegen Dokuz'u (Gezegen X olarak da adlandırılır) aramaya devam ediyor.

Bu çalışmanın amacı Dokuzuncu Gezegen'in olası konumlarını daraltmaktı ve araştırmacıların güneş sistemimizin yapısını, oluşumunu ve evrimsel süreçlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olma potansiyeline sahipti.

Peki, olası bir Dokuzuncu Gezegen'in konumunu daraltmaya yönelik bu çalışmanın arkasındaki motivasyon neydi?

Caltech'te Richard ve Barbara Rosenberg Astronomi Profesörü ve çalışmanın baş yazarı olan Dr. Mike Brown Universe Today'e şunları söyledi: "Dokuzuncu Gezegen'in olabileceğini tahmin ettiğimiz gökyüzünün tüm bölgelerini sistematik olarak kapsamaya çalışmaya devam ediyoruz. Pan-STARRS'tan gelen verileri kullanmak bugüne kadarki en geniş bölgeyi kapsamamızı sağladı."

Panoramik Araştırma Teleskobu ve Hızlı Tepki Sistemi anlamına gelen Pan-STARRS, Haleakala Gözlemevi'nde bulunan ve Hawai'I Üniversitesi Astronomi Enstitüsü tarafından işletilen, teleskop yapımı ABD Hava Kuvvetleri tarafından finanse edilen işbirliğine dayalı bir astronomik gözlem sistemidir.

Çalışma için araştırmacılar, geçmiş çalışmalardan elde edilen bulgulara dayanarak Dokuzuncu Gezegen'in olası konumunu daraltmak amacıyla Veri Yayını 2 (DR2) verilerini kullandılar.

Sonunda ekip, önceki çalışmalardan hesaplanan olası konumların yaklaşık yüzde 78'ini eleyerek Dokuzuncu Gezegen'in olası konumlarını daralttı.

Araştırmacılar ayrıca Dokuzuncu Gezegen'in yaklaşık yarı büyük ekseni (astronomik birimler (AU) cinsinden ölçülür) ve Dünya kütlesi büyüklüğü için sırasıyla 500 ve 6,6 olarak yeni tahminlerde bulundu.

Peki, bu çalışmadan elde edilen en önemli sonuçlar nelerdir ve şu anda hangi takip çalışmaları yürütülmekte ya da planlanmaktadır?

Universe Today'e konuşan Dr. Brown, "En önemli sonucun Dokuzuncu Gezegen'i bulmak olduğunu söylemek isterdim ama bulamadık" diyor. "Bunun yerine, arama alanını önemli ölçüde daralttığımız anlamına geliyor. Artık Dokuzuncu Gezegen'in olabileceğini düşündüğümüz bölgelerin yaklaşık %80'ini araştırdık."

Takip çalışmaları açısından Dr. Brown Universe Today'e şunları söylüyor: "Bence LSST, Dokuzuncu Gezegen'i bulması en muhtemel araştırma. Bir ya da iki yıl içinde çevrimiçi olduğunda, arama alanının çoğunu hızlı bir şekilde kapsayacak ve Dokuzuncu Gezegen oradaysa onu bulacaktır."

LSST'nin açılımı Legacy Survey of Space and Time'dır ve şu anda güney gökyüzünü incelemek üzere 10 yıllık bir program olarak planlanan ve halen yapım aşamasında olan Şili'deki Vera C. Rubin Gözlemevi'nde gerçekleştirilecek bir astronomik araştırmadır.

LSST'nin hedefleri arasında Dünya'ya yakın asteroitlerin (NEA) ve güneş sistemimizdeki küçük gezegensel cisimlerin tanımlanmasının yanı sıra derin uzay çalışmaları da yer almaktadır. Bunlar arasında karanlık madde ve karanlık enerjinin özelliklerinin ve Samanyolu Galaksisi'nin evriminin araştırılması da yer alıyor. Peki Dokuzuncu Gezegen'i bulmanın önemi nedir?

Dr. Brown Universe Today'e şunları söylüyor: "Bu, güneş sistemimizin 5. büyük gezegeni ve Dünya ile Uranüs arasında kütleye sahip tek gezegen olacaktır. Bu tür gezegenler diğer yıldızların etrafında yaygındır ve aniden kendi güneş sistemimizde bir tane inceleme şansına sahip olabiliriz."

Bilim insanları Dokuzuncu Gezegen'in varlığını 1846'da Neptün'ün keşfinden kısa bir süre sonra varsaymaya başladılar. 1880'de D. Kirkwood tarafından yazılan bir anı ve daha sonra 1930'da Plüton'un keşfinden sorumlu olan Amerikalı astronom Clyde Tombaugh tarafından yazılan 1946 tarihli bir makale de buna dahildir.

Daha yakın tarihli çalışmalar arasında 2016 ve 2017 yıllarında Dokuzuncu Gezegen'in varlığına dair kanıtlar sunan ve ilki Dr. Brown tarafından ortaklaşa kaleme alınan çalışmalar yer almaktadır.

Bu son çalışma, Dr. Brown'ın uzun zamandır varlığına inandığı Dokuzuncu Gezegen'in konumunu daraltmaya yönelik en kapsamlı araştırmaya işaret ediyor ve Universe Today'e şunları söylüyor: "Dokuzuncu Gezegen'in orada olduğuna dair çok fazla ayrı işaret var. Dokuzuncu Gezegen olmadan güneş sistemini anlamak çok zor."

Universe Today'e verdiği demeçte şöyle devam ediyor: "…Dokuzuncu Gezegen dış güneş sistemindeki nesnelerin yörüngeleri hakkında başka türlü açıklanamayacak ve her biri ayrı bir açıklamaya ihtiyaç duyacak pek çok şeyi açıklıyor.

"Yörüngelerin yönlerinin kümelenmesi en iyi bilinendir, ancak birçok nesnenin büyük perihelion mesafeleri, yüksek eğimli ve hatta retrograd nesnelerin varlığı ve Neptün'ün yörüngesinin içinden geçen çok eksantrik yörüngelerin yüksek bolluğu da vardır. Bunların hiçbiri güneş sisteminde gerçekleşmemelidir, ancak hepsi Dokuzuncu Gezegen'in bir etkisi olarak kolayca açıklanabilir."

Dokuzuncu Gezegen var mı ve önümüzdeki yıllarda ve on yıllarda onu nerede bulacağız? Bunu sadece zaman gösterecek ve işte bu yüzden bilim yapıyoruz!