NASA Uzay Severler İçin Rüya Gibi Bir İş Sunuyor! Bir Yıl Süren Mars Simülasyonu

NASA, bir yıl sürecek simüle edilmiş kızıl gezegen deneyimi için Mars hayalleri olan dört kişi arıyor.

Mars'taki su neden ve nasıl kayboldu?
NASA Mars Reconnaissance Orbiter'ı tarafından fotoğraflanan Mars'ın kuzey kutbundaki buz. (Fotoğraf: NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Uzay ajansının Mürettebat Sağlığı ve Performans Keşif Analogu (CHAPEA), Mars Dune Alpha adı verilen 158 metrekarelik (1.700 fit kare) bir yaşam alanına hapsedilmeyi, sınırlı kaynaklara sahip olmayı ve çevresel stres faktörleri ve ekipman arızaları gibi zorluklarla karşılaşmayı içeriyor.

NASA, görevin web sitesinde "Görev sırasında mürettebat simüle edilmiş uzay yürüyüşleri gerçekleştirecek ve fiziksel ve davranışsal sağlık ve performansı da içerebilecek çeşitli faktörler hakkında veri sağlayacaktır" açıklamasını yapıyor.

CHAPEA baş araştırmacısı Grace Douglas, "Bu analog ortama sahip olmak, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda elde edemeyeceğimiz bazı diğer gerçekçilik etkilerini ortaya koymamızı ve ayrıca daha büyük bir örneklem boyutu elde etmemizi sağlıyor" diyor ve bu taktiğin neden Ay ve Mars'a yapılacak gelecekteki mürettebatlı görevler için bilgi toplamak amacıyla kullanıldığını açıklıyor.

"Bu gerçekten de bu görevlere gitmek için ihtiyaç duyacağımız tüm verileri elde etmemizin temelini oluşturuyor."

Tüm NASA başvurularında olduğu gibi, seçim kriterleri de oldukça zorlu.

Marswalk
Mars'ın arazisini taklit eden dev kum havuzunda simüle edilmiş bir 'Marswalk'. Kaynak: CHAPEA Ekibi/NASA

Uygun adayların 30-55 yaşları arasında ABD vatandaşı ya da daimi ikamet sahibi olmaları, sağlık durumlarının mükemmel olması, sigara içmemeleri ve sabıka kaydı bulunmaması gerekiyor. Potansiyel mürettebatın ayrıca en az yüksek lisans düzeyinde STEM niteliklerine sahip olması, uçak pilotu olarak en az bin saat çalışmış olması veya askeri subay eğitimini tamamlamış olması gerekiyor.

Başvuru soruları diyet ve bağırsak sağlığı konularından izolasyon ve klostrofobi deneyimine kadar uzanıyor. Ayrıca deneyimden beklentileriniz hakkında da düşüncelerinizi belirtmelisiniz.

Sorulardan biri "COVID tecridiyle nasıl mücadele ettiniz?" sorusudur.

Tüm seçim süreci 14 ay kadar sürecektir.

Mars Dune Alpha kat planı. (Melodie Yashar/NASA)
Mars Dune Alpha kat planı. Kaynak: Melodie Yashar/NASA

Planlanan üç CHAPEA görevinden ilki 25 Haziran 2023'te başladı ve geçen ay yarıya ulaştı.

Dört mürettebat üyesi, NASA'nın Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nde bulunan dev bir kum havuzundaki 3D baskılı binada izole bir şekilde mahsul yetiştirmek de dahil olmak üzere pek çok zorluğu başarıyla tamamladı.

Sağlık görevlisi Nate Jones "Görevin şu ana kadarki en iyi ve en kötü yanı ne kadar hızlı geçtiği oldu" diyor.

"Şu ana kadar burada gerçekten özel bir yıl geçirdiğimi biliyorum ve bu yüzden burayı gerçekten özleyeceğim ama aynı zamanda ailemi ve arkadaşlarımı tekrar görmek için sabırsızlanıyorum."

Online başvuru için son tarih 2 Nisan 2024 Salı.