Güney Kore İktidar Partisi, Seçim Vaatlerinde Spot Bitcoin ETF'lerine İzin Vermeyi Düşünüyor

Yerel basında çıkan haberlere göre Halkın Gücü Partisi, spot bitcoin ETF'leri, kriptoya kurumsal yatırım ve ilk borsa teklifleri üzerindeki yasağı kaldırmayı vaat edebilir.

Yazar Ali Artur
güney kore bayrağı

Pazartesi günü yerel basında çıkan bir habere göre, Güney Kore'nin iktidardaki Halk Gücü Partisi, Nisan ayında yapılacak genel seçimler için kampanya vaatlerinin bir parçası olarak spot bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) izin vermenin yollarını arıyor.

Güney Kore haber ajansı News1'in haberine göre, sağcı parti, spot bitcoin ETF'lerinin yanı sıra, ABD'de yeşil ışık yakılan kripto para birimiyle ilgili diğer yatırım ürünlerini onaylamak için yasal önlemleri gözden geçireceğini söyledi. Geçtiğimiz ay ülkenin mali düzenleyicisi, finans kurumlarının her türlü kripto para ETF'lerini piyasaya sürmesini kısıtlayan yasağını yineledi.

İktidar partisi ayrıca ülkenin kripto ve ilk borsa tekliflerine (IEO) kurumsal yatırım yasağını kademeli olarak kaldırmayı planlıyor. Rapora göre, kurumsal kripto yatırımı durumunda parti, bankalara veya sigorta şirketlerine izin vermeden önce yatırım firmalarının kripto satın almasına izin verme olasılığını araştırıyor. Bu yaklaşım, bankaların ve sigorta şirketlerinin kullanıcı fonlarının korunmasına öncelik verme ihtiyacını dikkate alıyor.

Bu arada, rapora göre parti, dijital varlıklarla ilgili yasalar önermek ve yaptırımlar uygulamak için yeterli yetkiye sahip olacak bir "Dijital Varlık Teşvik Komitesi" kurulmasına söz vermeye karar verdi.

Genç Seçmenlere mi Hitap Ediyor?

Bugün erken saatlerde, yerel haber kaynağı Herald Business Daily, Halkın Gücü Partisi'nin kripto kazançları üzerindeki vergilendirmeyi 2025'in başından 2027'ye kadar daha da geriye çekme sözü verebileceğini bildirdi.

News1'in haberine göre, Halkın Gücü Partisi'nin seçim vaatleri 20'li ve 30'lu yaşlardaki Güney Kore vatandaşlarının oylarını kazanmayı hedefliyor. Ulusal Vergi Dairesi'nin verilerine göre, Güney Kore'deki kripto para sahiplerinin %80'inden fazlası Eylül 2023 itibariyle bu yaş grubundaydı.