Vitalik Buterin Ethereum'un 'En Büyük Teknik Riski' İçin Yapay Zekaya Bakıyor

Ethereum kurucu ortağı, kod doğrulamada yapay zekanın desteğinden heyecan duyduğunu söyledi.

Yazar Ali Artur
vitalik buterin

Ethereum Kurucu ortak Vitalik Buterin, yapay zekanın Ethereum geliştiricilerinin hataları tespit etmesine ve kodun doğrulanmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Buterin Pazartesi günü bir X gönderisinde "Beni heyecanlandıran bir yapay zeka uygulaması, kodun ve hata bulmanın yapay zeka destekli resmi doğrulamasıdır" diye yazdı. "Şu anda Ethereum'un en büyük teknik riski muhtemelen koddaki hatalar ve bu konuda oyunu önemli ölçüde değiştirebilecek herhangi bir şey harika olurdu."

Buterin'in yapay zeka konusundaki son yorumu, geçen ay kripto para birimi ve yapay zekanın örtüşebileceği dört yolu açıklayan bir blog yazısı yazmasının ardından geldi. "Genel olarak, temel mekanizmanın kabaca eskisi gibi tasarlanmaya devam ettiği, ancak bireysel oyuncuların yapay zeka haline geldiği ve mekanizmanın çok daha mikro ölçekte etkili bir şekilde çalışmasına izin verdiği kullanım durumları, en umut verici ve doğru şekilde elde edilmesi en kolay olanlardır" dedi.

Buterin'in yazısında da belirttiği gibi kriptografideki özel bir zorluk, bir şeyi gerçekten güvenli hale getirmenin tek yolunun açık kaynak olmasıdır. Ancak, yapay zekada, bir modelin açık olması, rakip makine öğrenimi saldırılarına karşı savunmasızlığını büyük ölçüde artırır.

Yapay zeka ve web3

Analistler, yapay zeka ve web3'ten gelen yeniliklerin birleşiminin 2024 yılında gelişen bir kripto para alt sektörünün ortaya çıkmasıyla sonuçlanabileceğini söyledi. Nansen analisti Sandra Leow, YZ ve web3 unsurlarını birleştiren bir alan olan YZ aracılarının gelişimini vurguladı.

Leow Aralık ayında The Block'a verdiği demeçte, "YZ aracılarının blok zincirinde birincil kullanıcı kategorisi haline geldiği bir dünya öngörebiliriz ve bazı örnekler arasında Modulus Labs gibi sıfır bilgi öğrenme teknolojilerini kullanan doğrulama yönetimi uygulamaları yer alıyor" dedi.