Gustave Eiffel Kimdir? Metal Yapıların Fransız Ustası

Gustave Eiffel'in yaşam öyküsüne ve başarılarına kısa bir bakış.

Budapeşte Nyugati tren istasyonu

Mühendis ve metal işleri uzmanı Gustave Eiffel kendi alanında bir öncüydü. Fransa'nın başkenti Paris'teki Eyfel Kulesi adını ondan almıştır. Douro Nehri üzerindeki Porto Viyadüğü, Garabit Viyadüğü, Macaristan'daki Peşte tren istasyonu ve Nice Gözlemevi Kubbesi, dünya çapında yarattığı birçok önemli bina ve yapıdan sadece birkaçıdır. Türkiye'nin İzmir şehrinde Konak Pier ve Basmane Garı yapılarında da imzası bulunmaktadır. Eiffel ayrıca New York'taki Özgürlük Anıtı'nın inşasında da etkili olmuştur. Bu efsanevi mucidin onuruna, hayatı ve çalışmaları hakkında bazı kısa bilgileri derledik. 

Gustave Eiffel Hayatının Büyük Bölümünü Fransa'da Geçirdi

Gustave Eiffel 1888 yılında, Félix Nadar tarafından fotoğraflandı
Gustave Eiffel 1888 yılında, Félix Nadar tarafından fotoğraflandı.

Gustave Eiffel'in doğum yeri 1832 yılında Dijon'dur. 1855 yılında Ecole Centrale des Arts et Manufactures'deki eğitimini başarıyla tamamlayarak diplomasını aldı. Yeni mezun olarak kariyerine başladıktan sonra, Fransa'nın Güney Batı bölgesinde Bordeaux'nun Büyük Demiryolu Köprüsü'nde çalışmak üzere istihdam edildi ve bu, kafes tarzı, yapısal mühendislik alanına olan ilk hayranlığı için katalizör görevi gördü. Eiffel, 1864 yılında metal konstrüksiyon konusunda uzmanlaşan mühendislik girişimini kurdu.

Gustave Eiffel Yüzlerce Metal Yapı Tasarladı

Budapeşte Nyugati tren istasyonu
Budapeşte Nyugati tren istasyonu.

Eiffel, kapsamlı ve seçkin mesleki görev süresi boyunca, demiryolu köprüleri, kuleler, tren istasyonları ve viyadükleri kapsayan dünya çapında çok sayıda ünlü yapıya imza atmıştır. Her ikisi de Fransa'nın Cantal bölgesinde bulunan Porto viyadüğü ve Gerabit viyadüğü, Eiffel tarafından tamamlanan en saygın projelerden bazıları olarak kabul edilmektedir. Ünlü mühendis Gustave Eiffel, dünyaca ünlü Özgürlük Anıtı'nın mimari çerçevesinden sorumluydu. Bu simgesel anıt, Amerika Birleşik Devletleri'nin Amerikan Bağımsızlık Savaşı'na katkılarının bir anısı olarak Fransa tarafından ABD'ye hediye edilmiştir.

Nice Gözlemevi
Nice Gözlemevi.

Ayrıca söz konusu kişi, Macaristan'da bulunan ve genellikle "Budapeşte'nin Kapısı" olarak anılan ünlü Peşte tren istasyonunun ve Nice Gözlemevi'nin girift kavisli kubbesinin yaratılmasından da sorumludur. Özellikle kubbenin dönebilme özelliğine sahip olması ve yukarıdaki gök cisimlerinin kesintisiz bir şekilde görülebilmesi için açılabilmesi dikkat çekicidir. Her iki tasarım da mühendisin benzersiz ve yenilikçi metal işçiliğini sergilemektedir.

Eyfel Kulesi Onun Görkemli Eseriydi

Eyfel Kulesi'nin Mart 1889 tarihindeki görüntüsü.
Eyfel Kulesi'nin Mart 1889 tarihindeki görüntüsü.

Gustave Eiffel'in mimarlık ve mühendislik alanlarına en kayda değer katkısı hiç kuşkusuz Eyfel Kulesi olmuştur. Yapının kafes deseni ve çağdaş, endüstriyel tarzı, onu Paris ufkundaki binalar arasında bir ilerleme ve yenilik sembolü haline getirmiştir. Zamanında, anıt dünyanın en yüksek yapısı olarak tarihi bir önem kazanmış ve daha sonra tasarımcısı Eiffel'in adıyla yakından özdeşleşmiştir. Başlangıçta 1889 Paris Dünya Fuarı için geçici bir yapı olarak kullanılmasına rağmen, kule yerinde kaldı ve işlevsel bir radyo anteni olarak yeniden tasarlandı. Halen Eyfel Kulesi, dünya çapında en çok rağbet gören turistik yerlerden biri olmaya devam etmektedir.

Panama'da Felaketle Sonuçlanan Bir Projeye Karıştı

Çağdaş bir dergiden Eiffel'in Panama Kanalı kilit tasarımının çizimi.
Çağdaş bir dergiden Eiffel'in Panama Kanalı kilit tasarımının çizimi.

Bugün tarihteki en tanınmış ve başarılı mühendislerden biri olmasına rağmen, Eiffel daha önce Panama'da tartışmalı bir skandala karışmıştı. 1887 yılında Gustave Eiffel, Panama Kanalı'nın kanal kilitlerinin mühendisliğini yapmak üzere bir proje üstlendi. Ferdinand de Lesseps tarafından denetlenen proje önemli ölçüde risk taşıyordu. Projenin başlangıcında de Lesseps, Eiffel'e ücret ödemeyi taahhüt etti. Ne yazık ki, kanalın inşasından sorumlu Compagnie du Canal iflasla karşı karşıya kaldı ve Eiffel'in itibarı da tartışmalara dahil oldu. Eiffel'in mali konularla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, iki yıl hapis ve önemli miktarda para cezasına çarptırıldı. Neyse ki Eiffel'in cezası Fransız Mahkemesi tarafından geçersiz kılındı; yine de itibarı kalıcı olarak zedelendi.

Gustave Eiffel Sonraki Yıllarını Bilimsel Araştırmalara Adadı

Gustave Eiffel tarafından 1912 yılında Fransa'da tasarlanan bir rüzgar tüneli.
Gustave Eiffel tarafından 1912 yılında Fransa'da tasarlanan bir rüzgar tüneli.

Panama skandalından sonra Gustave Eiffel mühendislik faaliyetlerini durdurdu. Daha sonra, meslek hayatının ikinci aşamasını bilimsel araştırmalara adadı. Eiffel'in kayda değer başarılarından biri, Eyfel Kulesi için devasa bir radyo anteni olarak kullanılmasını içeren kullanışlı bir amacın belirlenmesiyle ilgilidir. Eiffel aerodinamik üzerine araştırmalar yürütmüş ve Fransa'daki rüzgar tünellerini kullanarak deneyler yapmıştır. Bu rüzgar tünelleri elektrik motoruyla çalışan fanlarla donatılmıştı ve sonraki yüzyıldaki rüzgar tünelleri için bir model oluşturdu.