Paris'in 19. Yüzyılda Ev Sahipliği Yaptığı Dünya Fuarları

Paris şehri, Fransa'nın yaşadığı yıkımlara, savaşlara ve ekonomik problemlere rağmen 19. yüzyılda sıra dışı fuarlara ev sahipliği yaptı.

Paris, sanat, ticaret ve bilim alanlarında büyük ilerlemelerin kaydedildiği 19. yüzyılda altın çağını yaşamıştır. Paris Dünya Fuarları şehrin en görünür refah işaretlerinden biriydi ve Paris'in küresel bir güç merkezi olarak kurulmasına yardımcı oldu. Yeni geçici ve kalıcı yapıların yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen endüstriyel ilerlemeler ve sanat eserleri sergileri bu devasa etkinlikler için şehri doldurdu.

Paris Dünya Fuarları'nın öne çıkan eserlerinden bazıları, Eyfel Kulesi ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne giden Özgürlük Heykeli'nin başı da dahil olmak üzere ikonik, kalıcı simge yapılar haline geldi. Aşağıda beş önemli Paris Dünya Fuarı yer almaktadır. 

1855 Birinci Paris Dünya Fuarı

III. Napolyon tarafından Palais de l'Industrie'deki Evrensel Sergi'nin açılışı (Louis-Jules Arnout'un renkli litografisi).
III. Napolyon tarafından Palais de l'Industrie'deki Evrensel Sergi'nin açılışı (Louis-Jules Arnout'un renkli litografisi).

Paris ilk Dünya Fuarı'na 1855 yılında ev sahipliği yaptı. Fransız tarihinde bir dönüm noktasına işaret eden bu fuar, İmparator III. Napolyon tarafından yeni güç konumunu göstermek için bir reklam aracı olarak düzenlenmiştir. Champs Elysees üzerinde bulunan Palais de l'Industrie, Dünya Fuarı için ana sergi alanı olarak hizmet verdi. Bu büyük yapıyla birlikte daha küçük iki yeni yapı daha ortaya çıktı: Palais des Beaux-Arts ve Galerie des Machines. Bu binalarda birçok ünlü endüstriyel sergi yer alıyordu. Bu arada mimar Hector LeFuel, Galerie des Machines'in yanına dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların eserlerini sergilemek için taşınabilir bir bina inşa etti.

1867 Paris Fuarı

1867'deki Exposition Universelle'in kuşbakışı görüntüsü.
1867'deki Exposition Universelle'in kuşbakışı görüntüsü.

III. Napolyon, 1867 yılında Paris'te ikinci Dünya Fuarı'nın düzenlenmesini de planladı. Bu buluşma, Paris'in profilini yükseltmek ve siyasi avantaj elde etmek için cesur bir stratejik oyundu. Frederic LePlay tarafından tasarlanan ve genç mimar Gustave Eiffel'in yapımında yardımcı olduğu Palais du Champ-de-Mars, 1867 Paris Dünya Fuarı'nın ana alanı olarak hizmet verdi. Fuar organizatörleri sergi salonunun dairesel yapısını kullanarak dış çemberlere endüstriyel, iç çemberlere ise sanatsal sergiler yerleştirdiler. Ortada yer alan küçük bir yapıda yabancı kağıt para ve madeni paralar sergileniyordu. Ziyaretçi akınını karşılamak için ana yapının etrafındaki alanda bir dizi sergi pavyonu, restoran ve eğlence alanı kurulmuştur.

1878 Paris Dünya Fuarı

1878 Paris fuarında Özgürlük Heykeli'nin tamamlanan başı sergilendi.
Özgürlük Heykeli'nin başı, 1878 Paris Sergisi'nde sergilendi. Kaynak:

Buna karşılık, 1878 Paris Dünya Fuarı'ndaki siyasi atmosfer oldukça farklıydı. Ülke, Fransa-Prusya Savaşı, Paris Komünü ve krallığın çöküşü nedeniyle zayıf ve istikrarsızdı. İflasın eşiğinde olmalarına rağmen, Üçüncü Cumhuriyet yetkilileri Fransa'nın dış profilini yükseltmek için bir Dünya Fuarının buna değeceğine karar verdiler. Paris'teki bir parkta sergilenen ve yeni tamamlanmış olan Özgürlük Heykeli Başı, fuarın en popüler cazibe merkezlerinden biriydi. Bir müzik tiyatrosuna dönüştürülen kalıcı Palais du Trocadero ve geçici Palais du Champ-du-Mars (kısmen Gustave Eiffel tarafından tasarlanmıştır) da dikkat çekiciydi.

1889 Eyfel Kulesi Yılı

Paris 1889 Dünya Fuarı için afiş.
Paris 1889 Dünya Fuarı için afiş. Kaynak:: Musée Carnavalet

Paris'teki 1889 Dünya Fuarı, Fransa'da liberal bir hükümet altında düzenlenen ikinci fuardı. Bu yıl Fransız Devrimi'nin yüzüncü yıldönümü olduğundan, gerçekten dikkate değer bir şey üretmek için daha fazla teşvik vardı. Palais du Trocadero ve Champ-de-Mars'da düzenlenen ana fuara birkaç geçici bina ve açılır kapanır alan destek verdi. Bu arada, doğuda, Esplanade des Invalides'de bir sömürge sanatı sergisi kuruldu. Ancak Eyfel Kulesi'nin açılışı serginin en büyük ve en tartışmalı unsuru oldu ve kamuoyunda bir bölünmeye ve dünya çapında bir sansasyona neden oldu. Sadece 20 yıllığına geçici bir yapı olması öngörülmesine rağmen, kule şehrin tanınabilir bir sembolü haline gelmiştir.

1900 Paris Uluslararası Sergisi

1900'deki Dünya Fuarı'nın panoramik görüntüsü.
1900'deki Dünya Fuarı'nın panoramik görüntüsü.

Paris'teki beşinci Dünya Fuarı 1900 yılında, destansı ve iddialı boyutlarda bir yüzüncü yıl gösterisiydi. Aynı zamanda Paris'te Olimpiyat Oyunları da düzenleniyordu ve bu da kenti dünya çapında ön plana çıkarıyordu. Hükümet, Esplanade des Invalides ve Petit Palais'yi genişletti ve Grand Palais ve Petit Palais de dahil olmak üzere bir dizi yeni yapı ortaya çıktı. Hatta Eyfel Kulesi bile etkinliğin şerefine altın rengine boyandı. Hareketli yollar (trottoirs roulants), Elektrik Sarayı ve gece su ve ışık gösterileri gibi cazibe merkezleri yeni bir dönemin başlangıcında halkın gözlerini kamaştırdı ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekti.