Hastalıklı Süt İnekleriyle Temas Eden Kişide Kuş Gribi Teyit Edildi

Teksas'ta bir kişi, virüsü taşıyan süt ineklerine maruz kaldıktan sonra kuş gribine yakalandı - ilk kez bir insan hastalığı bir memeliden kapmış oldu.

Kuş Gribi

ABD'de bir kişi Teksas'taki enfekte süt ineklerinden kuş gribine yakalandı. Bu, virüsün H5N1 olarak adlandırılan alt türünün bir insan ile başka bir memeli hayvan arasında bulaştığının doğrulandığı ilk vaka.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) hafta sonu pozitif test sonuçlarını teyit ettikten sonra bugün haberi duyurdu. Tek semptomu göz iltihabı olan kişi antiviral ilaçlar kullanıyor ve iyileşiyor. Bu kişi, küresel kuş popülasyonlarını yok eden virüsün bulaştığına inanılan ineklere maruz kalmıştı.

Geçtiğimiz hafta ABD'nin beş eyaletinde (Teksas, Kansas, Michigan, New Mexico ve Idaho) ineklerde H5N1 virüsüne rastlandı. İneklerin nasıl hastalandığı bilinmemekle birlikte, ABD Tarım Bakanlığı'na göre virüs hayvanlar arasında yayılıyor olabilir.

Daha önce memelilerin virüsü sadece hasta kuşlardan kaptığı doğrulanmıştı. Tennessee'deki St Jude Çocuk Hastanesi'nden Richard Webby, "İnsanları içermeyen birkaç salgın oldu ve bu salgınlarda memeliden memeliye bulaşma olması muhtemel" diyor. Örneğin, geçen yılın sonlarında Arjantin'de 17.000 yavru fil foku kuş gribinden öldü. Ayrıca 2022 yılında İspanya'da çiftlik vizonları arasında da bir salgın görüldü. Ancak bu durumlarda virüsün kontamine gıda gibi başka kaynaklarının da olabileceği ihtimalini göz ardı etmenin zor olduğunu söylüyor.

Son zamanlarda insanlarda görülen enfeksiyona rağmen, CDC kuş gribine yakalanma riskinin çoğu insan için düşük olduğunu söylüyor. Enfekte kuşlarla ya da çiftlik hayvanları da dahil olmak üzere diğer hayvanlarla yakın temasta bulunan insanlar en büyük riske sahiptir. Pastörize süt güvenli olmaya devam ederken, insanlar çiğ süt ürünlerini tüketmekten veya işlemekten kaçınmalıdır.