Hava Kuvvetleri Çalışanı Askeri Sırları Arkadaşlık Sitesinde Bir Kadına Anlattı

Hava Kuvvetleri çalışanı, yabancı arkadaşlık sitesinde gizli bilgileri ifşa etmekle suçlanıyor: 'Sen benim gizli muhbir aşkımsın!

Yazar Ali Artur
arkadaşlık sitesi

Soğuk Savaş dönemi kara mizahından fırlamış gibi duran yeni bir mahkeme dosyası, emekli bir subayın aşk için ne kadar ileri gittiğini gözler önüne seriyor.

Federal mahkeme dosyalarına göre, eski Hava Kuvvetleri yetkilisi David Slater, Rusya'nın 2022'deki işgali sırasında Ukrayna'da yaşadığını iddia eden bir kadınla çok gizli bilgileri paylaşmakla suçlanıyor – eski askeri subaya gönderilen mesajlara göre, bu kişi neyin peşinde olduğu konusunda hiç de ince değildi.

Slater'ın adı açıklanmayan bir "yabancı arkadaşlık sitesinde" tanıştığı söylenen kadın, "Sen benim gizli muhbir aşkımsın!" diyordu.

Slater 2020 sonunda ordudan emekli olduktan sonra 2021 baharında Hava Kuvvetleri'nin Birleşik Devletler Stratejik Komutanlığı'na (USSTRATCOM) katıldı. Adalet Bakanlığı'nın davayla ilgili basın açıklamasına göre şu anda 63 yaşında olan Slater, bu görevi üstlenirken, askeri sırları bariz flört ilişkileriyle paylaşmamak için çok gizli bir gizlilik anlaşması imzaladı.

Bununla birlikte, Slater bu sırları sadece "Komplocu 1" olarak tanımlanan ve Şubat 2022 civarında söz konusu arkadaşlık sitesinde tanıştığı söylenen kadınla paylaştı. Aralarındaki mesajlaşmaların dökümlerinden de anlaşılacağı üzere, kadının bu bilgileri elde etme çabaları pek de hassas değildi.

Ukraynalı olduğu iddia edilen kişi Mart 2022'de Slater'a "Sevgili Dave," diye yazmış ve "NATO ve Biden'ın bize yardım etmek için gizli bir planı var mı?" diyerek devam etmiş.

Aynı yılın Nisan ayında "Sevgili Dave," diye yalvarmış, "silah tedariki tamamen gizli, ki bu harika!"

Spekülasyon Nedeni

Federal dosyanın iddia ettiği gibi, Slater gerçekten de gizli istihbarat ve belgeleri kadının açık talebi üzerine onunla paylaştı — tabii ki hükümet kamuya açık suçlamalarında başka bir şey söylemiyor.

Kamuoyuna açıklananların ötesinde, Slater'ın sözde işbirlikçisinin bariz azmi dışında devam edecek çok fazla şeyimiz yok — ancak bir mesajı kelimenin tam anlamıyla "sevgiyle" imzaladığı göz önüne alındığında, bu kişinin kimin için çalışıyor olabileceği konusunda spekülasyon yapmak kolaydır.

Slater'ın sızdırdığı bilgilerin, 22 yaşındaki Hava Ulusal Muhafız Birliği üyesi Jack Teixeira'nın Minecraft Discord sunucusunda Pentagon sırlarını paylaşmasının ardından Casusluk Yasasını ihlal etmekten suçlu bulunmasının hemen ardından gelmesi dikkat çekicidir.

Suçlamalar aynı zamanda Hava Kuvvetleri ile ilgili çok daha dehşet verici bir olaydan sadece bir hafta sonra geldi: Aaron Bushnell adlı üye, ABD ordusunun Gazze'nin işgalindeki rolünü protesto etmek amacıyla Washington'daki İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yakmıştı.

Ordu için zor bir yıl oldu ve özellikle ABD'li havacıların durumu iyi değil gibi görünüyor.