Tesla Fabrikası Şüpheli Kundaklama Saldırısı Nedeniyle Kapatıldı

Musk şüpheli kundaklamayı 'son derece aptalca' olarak nitelendirirken Tesla Almanya çalışmalarını durdurdu.

Yazar Ali Artur
tesla 3
Kaynak: Tesla

Reuters'in haberine göre, Berlin dışındaki bir Tesla fabrikası, şüpheli bir kundaklama saldırısı sonucu elektriksiz kalınca, işi durdurmak ve tüm çalışanlarını tahliye etmek zorunda kaldı.

Şüpheli saldırı, Salı sabahı erken saatlerde ateşe verilen fabrikanın yakınındaki bir tarlada bulunan büyük bir elektrik direğini hedef aldı.

The New York Times'ın haberine göre polis, yangının binaya sıçramadığını ya da zarar vermediğini, ancak direğin yanmasının daha geniş bir bölgenin elektriğini de kestiğini söyledi.

Bir Tesla sözcüsü birden fazla kuruluşa çalışmaların durdurulduğunu ve tüm çalışanların güvenli bir şekilde tahliye edildiğini doğruladı. Üretimin ne zaman yeniden başlayacağı belli değil.

Sorumluluk Alan Grup

Polis faillerin resmi olarak tespit edilemediğini belirtirken, Berlin'de yayımlanan Tagesspiegel gazetesi "Vulkangruppe" (Volkan Grubu) adlı solcu bir aktivist örgütün gazeteye gönderdiği uzun bir mektupla kundaklama eyleminin sorumluluğunu üstlendiğini bildirdi.

Reuters tarafından tercüme edilen mektubun çevrimiçi versiyonunda "Tesla'yı sabote ettik" ifadesi yer alıyor. "Tesla dünyayı, kaynakları, insanları, işçileri tüketiyor ve karşılığında her hafta 6,000 SUV, katil araba ve canavar kamyon çıkarıyor."

Reuters'in haberine göre yetkililer mektubun gerçekliğini teyit etmeye çalıştıklarını söyledi. NYT'ye göre, "Vulkangruppe" adı altındaki aktivistler de 2021 yılında fabrikanın şantiyesine yapılan bir başka saldırının arkasında olduklarını iddia etti.

Tesla CEO'su Elon Musk, saldırının failleri olduğu iddia edilen kişilere ilişkin haberlere yanıt vererek eylemlerini kınadı.

Musk, eski adıyla Twitter olan X'te "Bunlar ya dünyadaki en aptal eko-teröristler ya da doğru çevresel hedefleri olmayanların kuklaları," diye yazdı. "Fosil yakıtlı araçlar yerine elektrikli araçların üretimini durdurmak aşırı aptallıktır."

Ağaç Bakımı

Resmi adı Gigafactory Berlin-Brandenburg olan Tesla fabrikası, iki yıl önce açıldığından bu yana tartışmalara konu oluyor. Elektrikli araç üreticisinin Avrupa'daki ilk ve tek üretim tesisi olan fabrika, Musk liderliğindeki şirketin kıtadaki hedeflerinde çok önemli bir rol oynuyor.

Genişleme gündeminin bir parçası olarak Tesla, fabrikanın üretim kapasitesini iki katına çıkararak yılda bir milyon araca çıkarmayı planlıyor. Buna ek binalara ve bir demiryolu sahasına yer açmak için yakındaki 250 dönümlük ormanın temizlenmesi de dahil.

Ancak bu hedefler yerel halk tarafından dirençle karşılandı. Şubat ayında, çevredeki Grünheide belediyesi sakinleri Tesla'nın Gigafactory'nin genişletilmesi için ağaç kesme planlarına karşı ezici bir çoğunlukla oy kullandı.

Ancak oylama bağlayıcı değildi, belki de bu yüzden çevre aktivistleri yakın zamanda bir protesto daha düzenlemek zorunda hissettiler. Associated Press'e göre, geçen haftadan bu yana 80 ila 100 arasında aktivist Tesla'nın yerle bir etmeyi planladığı ormanda kamp kurdu, çadırlar açtı ve ağaç evler kurdu. Polis o zaman harekete geçmek zorunda hissetmediklerini söyledi — ancak bu şüpheli kundaklama saldırısı ile bu durum değişebilir.