Hitler'in Arabaları: Adolf Hitler Hangi Arabaları Kullanıyordu?

Hitler'in birçok Mercedes-Benz arabası vardı ve markanın büyük bir hayranıydı. Ayrıca ciddi araba kazalarına karıştığı da söylenir.

Diktatör Adolf Hitler Mercedes'ini propaganda için tören arabası olarak kullandı.
Diktatör Adolf Hitler Mercedes'ini propaganda için tören arabası olarak kullandı. Görsel: Telegraph.co.uk

Yaşamı boyunca Adolf Hitler'in emrinde, bazılarını bizzat kullandığı çok sayıda otomobil olduğu bilinmektedir. Hitler, çeşitli Mercedes-Benz lüks modelleri ve muhtemelen bir "halk arabası" olarak şahsen yaptırdığı ilk Volkswagen Beetle da dahil olmak üzere çeşitli otomobil filolarının sahibi ve "ara sıra" sürücüsü olmaktan gurur duyuyordu.

Hitler'in 1925 yılında, bugünün parasıyla yaklaşık 110.000 dolar ya da 26.000 Reichsmark değerinde bir otomobile sahip olduğu söylenmektedir. Aşağıda, Hitler'in ilişkilendirildiği otomobilleri ve bunlarla ilgili bazı özellikleri bulacaksınız.

Hitler Araba Kullanmayı Biliyor muydu?

Aslında Hitler de araba kullanabilirdi ve bu tecrübeyi daha fazla değerlendirmeyi istese de buna hiç zaman ayırmadı. Zamanla, Mercedes Benz'inde kendisine şoförlük yapılırsa daha önemli biri gibi görüneceği sonucuna vardı.

Araba kullanmak onun için daha çok bir yüktü ve bunu yaptığı zamanlarda kendini güvende hissetmiyordu. Ehliyet almamış olsa bile, 1934 Almanya'sında Führer olarak araba kullanmak için ehliyete ihtiyacı yoktu. Araba kullanırken Hitler'in çok temkinli ve dikkatli olduğu biliniyordu. Ancak çok sayıda araba kazası geçirdiği de söylenir.

1931 yılında hem Hitler hem de Winston Churchill otomobil kazalarında ölmeye çok yaklaşmışlardı. Ed Smith'in Luck adlı kitabında aktardığına göre, merhum baron ve yarış atı sahibi John Scott-Ellis (o zamanlar 19 yaşındaydı) "Belki de birkaç saniyeliğine Avrupa tarihini sakar ellerimde tuttum….[Hitler] sadece sarsıldı, ama onu öldürseydim dünya tarihi değişecekti." demiştir.

Hitler ve Naziler Neden Çoğunlukla Mercedes Otomobil Kullanıyordu?

Hitler'in Mercedes-Benz 770'i ya da "Großer Mercedes".
Hitler'in Mercedes-Benz 770'i ya da "Großer Mercedes".
  • Kalite ve statü: Mercedes-Benz sahibi olmak, markanın yüksek kaliteli premium otomobiller üretme konusundaki ünü nedeniyle bir statü sembolüydü. Nazi Almanyası'nın lideri olarak Hitler muhtemelen iddialı ve güçlü görünmek istiyordu ve bir Mercedes-Benz bunu başarmasına yardımcı olmuş olabilir.
  • Almanya için vatanseverlik: Hitler, Alman milliyetçiliğinin ve Alman ekonomisinin ateşli bir destekçisiydi. Hitler'in Mercedes-Benz araçları tercih etmesi, Alman mühendisliği ve üretimiyle gurur duyduğunu göstermesinin bir yolu olabilir.
  • Kişisel tercih: Hitler'in Mercedes-Benz araçlarını tasarımlarını, performanslarını veya güvenliklerini beğendiği için kullanmış olması da akla yatkındır.

Kural olarak, Hitler şoföre yakın bir koltukta otururdu. Bu nedenle, ayakta durmak ve insanlara el sallamak için Hitler, Mercedes araçlarının ön koltuğunun altına bir platform kurdurmuştur. Bunun için ön camda da bir tutamak vardı. Aynı şekilde, Hitler arkada oturuyorsa, arka koltuğu katlayabilir ve ayağa kalkmak için ekstra alanı kullanabilirdi.

Mercedes-Benz 16/50 PS

"Selve Automobilwerke AG" adlı bir marka tarafından üretildi, ancak bir yıl içinde Mercedes sponsorluğuna geçti.

Benz 16/50 hp, 1926 yılında Mannheim'daki Waldhof tesisinde üretilen son otomobil oldu.

Daimler-Benz Hitler'e araç sağladı ve Nazi partisinin yakın bir müttefiki oldu. 1920'lerde Hitler Münih'te ikamet ederken, lüks bir Mercedes-Benz 16/50 PS araca (1921-1926) sahip olduğu tahmin ediliyordu. Bu model, ilk küçük ve sportif otomobillerden biri olduğu için o dönemde popülerdi. Araç, 4,2 litre kapasiteli altı silindirli sıralı bir motorla donatılmıştı ve saatte yaklaşık 90 km hıza ulaşabiliyordu.

1921'den 1926'ya kadar Benz 16/50 PS otomobilini üretti. Benz ve Daimler'in birleşiminden Daimler-Benz AG'yi yaratan birleşmenin ardından, otomobil 1927 yılına kadar "Mercedes-Benz 16/50 PS" olarak pazarlandı. İyi performansı ve yol tutuşu ile biliniyordu.

Mercedes-Benz 11/40 PS

Hitler, Mercedes-Benz 11/40 PS ile 20 Aralık 1924'te.
Hitler, Mercedes-Benz 11/40 PS ile 20 Aralık 1924'te.

Hitler, vatana ihanet suçundan aldığı beş yıllık cezanın dokuz ayını çektikten sonra Aralık 1924'te bir Mercedes-Benz 11/40 PS satın aldı. Siyasi etkinliklere bir şoförün kullandığı lüks bir araçla gelmenin kendisine yeni destekçiler kazandıracağını ve insanları itibarına ikna edeceğini düşünüyordu. Bu Hitler'in ilk arabalarından biriydi.

Ancak Hitler o zamana kadar hala ehliyet almamıştı. Buna gerekçe olarak da 5 yıl şartlı tahliyede olduğunu ve bir otomobil kazası geçirmesi halinde hapse geri gönderileceğini gösteriyordu. Bu nedenle, Mercedes Benz 11/40 PS (1923-1925) ve daha sonra sahip olduğu diğer araçları kullanan bir şoförü vardı. Büyük olasılıkla arabayı sahip olduğu süre boyunca bazı noktalarda kullanmıştır.

Mercedes-Benz Type 630

Hitler 1929 model Mercedes-Benz Type 630 K ile (IMCDb.org)
Hitler 1929 model Mercedes-Benz Type 630 K ile (IMCDb.org).

Type 630, aralarında Hermann Goring, Heinrich Himmler ve diğerlerinin de bulunduğu çok sayıda üst düzey Nazi Partisi üyesi tarafından kullanılmıştır. Hitler'in hayatının bir döneminde bir Type 630 ile seyahat etmiş olması mümkündür; ancak hiç kullanıp kullanmadığı bilinmemektedir.

Mercedes-Benz Type 630, 1924 ile 1929 yılları arasında üretilen üst düzey bir otomobildi. "Mercedes 24/100/140 PS" olarak da bilinen bu araç, altı silindirli ve 6.2 litrelik sıralı altı motora sahip devasa bir araçtı ve hız ve manevra kabiliyeti konusunda mükemmel bir üne sahipti.

Type 630'lar 100 ve 140 beygir gücündeki motorlarla tahrik ediliyordu ve 120 km/s hıza kadar ulaşabiliyordu. Type 630 ayrıca daha fazla diz mesafesine sahip uzun dingil mesafeli bir model ve açılır kapanır bir üst tavana sahip üstü açılabilir bir model olarak da sunuldu.

Mercedes-Benz 770

Mercedes-Benz 770 Adolf hitler
Hitler'in arabalarından biri, Mercedes-Benz 770 K W 07.

Mercedes-Benz 770, Type 630'un halefi olarak tasarlanmıştır. Araç aynı zamanda "W07" veya "Großer Mercedes" (Büyük Mercedes) olarak da anılıyordu. 1930'dan 1943'e kadar Mercedes-Benz bu lüks limuzinleri özellikle Nazi Partisi için üretti. Nazi Partisi'nin üst düzey üyelerinin birçok kez bu araçlara bindiği bilinmektedir. Adolf Hitler Type 770'i kişisel aracı olarak kullanmıştır.

Adolf Hitler, Hermann Goring, Heinrich Himmler, Reinhard Heydrich, Paul von Hindenburg, Ion Antonescu, Hirohito ve Benito Mussolini gibi Nazi Alman liderleri ve diğer Mihver yetkilileri tarafından kullanılan Mercedes-Benz 770, muhtemelen aracın kullanımının en ünlü örneğidir. Bu isimler arabanın kabininde filme alınmışlardır. Diğer Mihver yetkilileri arasında Reinhard Heydrich de vardı.

İlk başta Goering'in otomobili olduğu düşünülen zırhlı bir Grosser Mercedes 770 (W150), Mayıs 1945'te II. Dünya Savaşı'nın son günlerinde Amerika Birleşik Devletleri'nin 20. Zırhlı Tümeni tarafından ele geçirilmiştir. Otomobilin daha sonra Hitler'in kişisel aracı olduğu ortaya çıktı çünkü birçok fotoğrafta Hitler bu araçta otururken görülüyordu:

20. Zırhlı Tümen'de görevli Çavuş T. Joe Azara aracı Avusturya'nın Salzburg kentinin kuzeyinde yer alan Laufen kasabasındaki bir demiryolu avlusunda buldu. Aracın kilidini başarıyla açan Azara, aracı düz yataktan indirdi ve Alman keskin nişancılarla girdiği çatışmanın ardından aracı çalıştırdı. Fakat aracın orijinal motorunu, Hitler'in Avusturya'nın Berchtesgaden kentinde saklandığı yerin yakınındaki bir Mercedes'ten kurtarılan eşdeğer bir motorla değiştirmek zorunda kalmıştır.

1970 yılının Mayıs ayında, Quebec City'li bir işadamı olan Claude Pratte, vergi indirimi karşılığında otomobili Kanada Savaş Müzesi'ne verdi. Yıllar önce Montrealli koleksiyoncu H. J. O'Connell'dan 2.725 dolara satın almıştı; O'Connell otomobili Kasım 1956'da ABD Ordusu'nun Maryland'deki Aberdeen Deneme Sahası'ndaki bir açık artırmada almıştı. Otomobil satın alındıktan sonra Toronto'ya gönderilmiş ve burada restorasyon için 5.000 Kanada Doları daha harcanmıştır.

1930'lar ve 1940'lar boyunca Adolf Hitler, Mercedes-Benz 770 ile Avrupa'da dolaşarak çok zaman geçirmiştir. Araç 7.7 litrelik V8 motorla donatılmıştı ve saatte 170 km'ye kadar hız yapabiliyordu. Toplam 205 adet Tip 770 üretildi.

Mercedes-Benz W31 Type G4

Hitler ve arabası Mercedes-Benz W31 Type G4.
Hitler ve arabası Mercedes-Benz W31 Type G4.

G4 arazi becerisi ve dayanıklılığıyla dikkat çekiyordu. 1934 ve 1939 yılları arasında üretilen araç, 5.0 litre güç üretebilen ve yaklaşık 67 km/saat hıza ulaşabilen sekiz silindirli sıralı bir motorla donatılmıştı. Büyük, altı tekerlekli bir otomobildi ve toplam 57 adet üretilmişti.

1930'lar ve 1940'lar boyunca Hitler'in tercih ettiği ulaşım aracı da bir Mercedes-Benz G4'tü. Adolf Hitler'in bu arabalardan birini bizzat kullanıp kullanmadığı bilinmemektedir. Ancak İspanyol Kraliyet Muhafızları, Hitler'in Francisco Franco'ya hediye ettiği bir G4 tipi araca sahiptir. Wehrmacht, teslimatı sırasında bu araçlardan toplamda sadece 11 adet almıştır.

"G4 W31" olarak da bilinen "G4", Hermann Goring ve Heinrich Himmler gibi Nazi Partisi'nin üst düzey üyeleri için lüks bir ulaşım aracı olarak tasarlanmıştı. Nazi Partisi bu aracı diğer görevlerinin yanı sıra personel otomobili ve mobil komuta aracı olarak da kullanmıştır.

Askeri ve Schutzstaffel (SS) işlevlerine uygun olarak, tüm G4'lere savaşın sonunda Adolf Hitler tarafından yansıma önleyici mat veya kamuflaj kaplamalar yapılmıştı. En yüksek rütbeli parti üyelerinin çoğunun G4 araçlarının arkasına ışıklandırma da monte edilmişti. Çok yakından takip edenler bir anlığına kör oluyordu.

Avusturya ve Sudetenland'ın fethinin anısına düzenlenen geçit törenlerinde Adolf Hitler ve beraberindekiler 5.4 litre motorlu ve 110 beygir gücündeki G4'lere bindi. Bu "Hitler G4'lerden" 1939'da üretim durdurulana kadar toplam 30 adet üretildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde tarihi bir araç koleksiyoncusu 2009 yılında Adolf Hitler ile bağlantılı olduğunu iddia ettiği üç adet W31 için 9 milyon dolar istemiştir.

Volkswagen Beetle

Adolf Hitler'in, Ferdinand Porsche tarafından tasarlanan ve daha sonra 1930'larda Volkswagen tarafından büyük miktarlarda üretilen bir Volkswagen Beetle kullandığı yaygın olarak tahmin edilmektedir. İlk Volkswagen Beetle, 1.1 litrelik motoru sayesinde saatte 105 km'ye kadar azami hıza ulaşabiliyordu. 1938 model ilk üstü açık Volkswagen Beetle Adolf Hitler'e hediye edilmişti.

Adolf Hitler'in Beetle'ı şahsen kullandığına dair gerçek bir kanıt yoktur, tıpkı sahip olduğu diğer arabaların çoğunu kullanmadığı gibi. Volkswagen Type 1 olarak da bilinen Volkswagen Beetle, 1930'larda Hitler'in yönetimi altında geliştirilen bir kompakt otomobil modeliydi. Hitler bu otomobili Alman halkını "motorize etmek" için kullanma niyetindeydi.

Hitler'in zaman zaman Beetle'lara bindiği bilinmektedir. Otomobil, 1930'lar ve 1940'lar boyunca yaygın üretimi nedeniyle Nazi Almanyası'nın tanınmış bir sembolü haline geldi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Volkswagen, otomobili Nazilerden uzaklaştırmak için "Beetle" olarak yeniden markalaştırdı, bu da tüketiciler arasında anında bir hit haline geldi ve 2003 yılına kadar üretimde kaldı.

Sık Sorulan Sorular

Hitler hangi arabayı kullanıyordu?

Hitler çok fazla araba kullanıyordu. Mercedes-Benz 770 en dikkat çekici olanıydı. Zırhlı bir Type 770'ti ve daha sonra İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde Birleşik Devletler'in 20. Zırhlı Tümeni tarafından ele geçirildi.

Hitler'in Mercedes'i nerede?

"Hitler'in Mercedes'i" bugün Kanada Savaş Müzesi'nde (CWM) yer almaktadır. Siyah bir Mercedes-Benz 770'tir ve en popüler sergiler arasındadır. Bu tamamen zırhlı aracın ağırlığı 4,100 kg'dır.

Hitler'in arabaları hala duruyor mu?

Hitler'in kullandığı yedi otomobilden biri bugün Ottawa'daki Kanada Savaş Müzesi'nde sergileniyor. Bu otomobiller arasında meşhur siyah "Grosser Mercedes" de yer alıyor.

Hitler'in Mercedes'inin değeri ne kadar?

Hitler'in zırhlı bir gövdeye sahip olan güçlü Mercedes-Benz 770K Grosser'i kapsamlı bir restorasyondan geçti ve şu anda 8 milyon dolar değerinde. Ancak Kanada Savaş Müzesi onu satmayı planlamıyor.

Kaynaklar: