Adolf Hitler'in Sağlık Sorunları ve Tıbbi Rahatsızlıkları

II. Dünya Savaşı sırasında Hitler'in sağlığı Almanya liderleri için ciddi bir endişe konusuydu.

adolf hitler diyet

Adolf Hitler'in sağlığı, fiziksel sorunlarından psikolojisine kadar, 1945'teki ölümünden bu yana akademisyenler tarafından tartışılan bir konudur. Aslında, o hayattayken bile akademisyen olmayanlar tarafından tartışılıyordu.

Üçüncü Reich'ın Führer'i olarak geçirdiği son yıllarda, rahatsızlıklarını herkesten gizlemesi neredeyse imkansızdı. Şiddetli zihinsel stres ve psikotik ataklar geçirdiği pek çok kişi için açıktı. Onunla vakit geçirenler, en yakın generalleri, gerçeklikten kopuşunun ve destansı öfkesinin yükünü taşıyorlardı.

Ancak onun ruhsal durumu sadece psikolojik bir bozukluk değildi. Kişisel doktoru Theodor Morell tarafından kendisine verilen ilaç ve iksir karışımları bu durumu daha da kötüleştiriyor, hatta buna neden oluyordu.

Hitler Çocukken Psikolojik Travma Yaşadı

Hitler'in çocukluğuna ait fotoğraf, c. 1900
Hitler'in çocukluğuna ait fotoğraf, c. 1900. Kaynak: Wikimedia Commons.

Adolf, Klara ve Alois Hitler'in altı çocuğundan biriydi. Çocuklardan dördü bebekken ya da küçük yaşta öldü. Adolf'un küçük kardeşi Edmund beş yaşında kızamıktan ölmüş ve Adolf'u üzüntüye boğmuştu.

Adolf küçük yaşlardan itibaren bir sanatçı olmak istemişti. Ancak Alois, oğlunun da kendisi gibi devlet memurluğuna girmesi için baskı yaptı. Adolf, yaratıcılığını teşvik etmeyen bir okula gönderildi ve sonuç olarak genç Adolf isyan etti, öğretmenleriyle tartıştı ve kasıtlı olarak düşük notlar aldı. Bu durum babasının öfkesine neden olur ve Adolf düzenli olarak dayak yer.

I. Dünya Savaşı'nda Yaralandı

Adolf Hitler, I. Dünya Savaşı sırasında üstün hizmetlerde bulunmuş ve çabalarından dolayı iki Demir Haç kazanmıştır. Ayrıca iki kez de yaralandı. 1916'daki Somme Muharebesi'nde bir top mermisi sol kalçasında ciddi bir yaralanmaya neden oldu ve tahliye edilerek birkaç ay iyileşme sürecinde kaldı.

1918'de bir hardal gazı saldırısı sonucu görme yetisini kaybetti ve tekrar hastaneye gönderildi. Oradayken savaş sona erdi.

Hitler Hastalık Hastasıydı

Adolf'un annesi Klara
Adolf'un annesi Klara, henüz 47 yaşındayken meme kanserinden ve tedavinin yan etkilerinden öldü. Kaynak: Toronto Star.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde aldığı ilaçlar nedeniyle ruhsal durumu daha da kötüleşen Hitler, kanserden çok korkuyordu. Annesi Klara, henüz 47 yaşındayken kanserden (ve kanser tedavisinin yan etkilerinden) ölmüştü. Sonuç olarak, Hitler sadece kanserden korkmakla kalmıyor, aynı zamanda erken ölüm önsezilerine de sahipti.

Önsezileri gerçekleşecekti ama bunun kanserle hiçbir ilgisi yoktu.

Hitler'in Doktorunun Şaibeli Bir İtibarı Vardı

Theodor Morell
Hitler'in doktoru Theodor Morell.

Alışılmadık yöntemleri ve tedavileriyle Doktor Theodor Morell, Hitler'in kişisel fotoğrafçısı Heinrich Hoffmann tarafından Führer'e tavsiye edildikten sonra 1936 yılında Adolf Hitler tarafından keşfedildi. Morell, 1936'da doktorun mide kramplarını ve kısa bir süre sonra bacağında çıkan bir kızarıklığı iyileştirmesiyle Hitler'in onayını kazandı.

Hitler Morell'i yakın çevresine tavsiye etti, ancak onlar doktordan etkilenmediler. Heinrich Himmler ve Hermann Goering Morell'in bir şarlatan olduğunu düşünürken, Albert Speer onu bir tıp uzmanı olarak görevlerini dikkatsiz ve tembel bir şekilde yerine getiren bir fırsatçı olarak görüyordu.

Hitler sabahları kendini halsiz hissettiğinden şikayet ettiğinde, Morell altın folyo bir paket içinde bulunan ve Morell'in "Vitamultin" adını verdiği bir maddeyle karıştırılmış bir su enjeksiyonu uygulardı. Hitler Himmler'e bu paketlerden birini verdiğinde, Himmler Schutzstaffel (SS) doktorlarından birine içindekileri analiz ettirdi. Metamfetamin içerdikleri anlaşıldı.

Hitler 1944'te bir suikast girişiminin ardından sarılık hastalığına yakalandığında, bir kulak burun boğaz uzmanı olan Doktor Giesing Hitler'i muayene etti ve Morell'in Hitler'e günde birkaç kez "Dr. Koester'in Gaz Giderici Haplarını" içirdiğini tespit etti. Giesing hapları kendi kendine içti ve zararlı etkilerini keşfetti. Haplar striknin ve belladonna içeriyordu. Sarılığın nedeni striknindi.

Hitler'in çevresi de Morell'e kötü gözle bakıyordu. Kaba sofra adabından ve kalitesiz hijyeninden yakınıyorlardı.

Morell savaştan sağ kurtuldu ve herhangi bir suçla itham edilmedi. Hastalık derecesinde obez ve son derece kötü hijyen koşullarında 26 Mayıs 1948'de 61 yaşında öldü.

Hitler Parkinson Hastasıydı

1940 yılında Hitler ilk kez sol elindeki titremenin farkına vardı. Sol elini cebinde saklayarak rahatsızlığını gizledi. 1942'ye gelindiğinde, 53 yaşındayken, Hitler'in yakın çalışma arkadaşları Führer'in titremesi olduğunu anlamıştı. Alkolizm ya da bunaklıkla ilişkilendirilmemesi için halkın öğrenmesine izin vermemek amacıyla yakından korunması gereken bir sır olduğu için kimse anılarında bile bundan bahsetmedi.

Ancak 1945 tarihli haber filmleri, geriye dönüp bakıldığında Hitler'in Parkinson hastası olduğunu göstermiştir. Duruşunda ve hareketlerinde tüm tipik belirtileri gösteriyordu. Kendini kambur bir pozisyonda tutuyordu ve sol kolu kaskatı kesilmişti. Adımlarını karıştırarak yürüyordu ve yüz ifadesi kısıtlıydı. Albert Speer anılarında 1944 yılında Hitler'in Parkinson hastalığının iki taraflı olduğunu ve titremelerin sağ eline de yayıldığını yazdı.

Hitler'in durumuna ilişkin ilk kanıt, Leni Riefenstahl'ın 1934 yılında çektiği Triumph of the Will adlı (üstte) propaganda filmidir. O sırada 45 yaşında olan Hitler'in sol kolunda erken Parkinson'un özellikleri görülmektedir.

Hitler'in 1944 Temmuz Suikastında Yaralanması

Hitler ve Mussolini, Valkyrie Operasyonu
Hitler ve Benito Mussolini, Valkyrie Harekâtı'nda Hitler'i öldürmeye yönelik bomba setinin yarattığı yıkımı inceliyor. Kaynak: Ulusal Dijital Arşivler, Polonya.

20 Temmuz 1944'te Hitler'i öldürmeye yönelik bir komplo ortaya çıktı. Bir grup komplocu Hitler'in Polonya'daki karargâhı Wolfsschanze'ye bir bomba yerleştirdi. Komplo, ardından gelen darbe girişimiyle birlikte başarısız oldu.

Suikast girişiminden sağ kurtulmasına rağmen Adolf Hitler tamamen yara almadan kurtulamadı. Patlamada yaralanan 20 kişiden biriydi, ancak yaraları odadaki diğerlerine kıyasla çok hafifti. İki kulak zarı delinmesi ve konjonktivitin yanı sıra küçük yanıklar ve yaklaşık 200 kıymık battı. Pantolonu da yanmıştı.

Elbette bu olay ne onun ruhsal durumuna ne de Sovyetlerin Berlin'e yaklaşmasına yardımcı oldu.

Frengiye Dair Kanıtlar

Kanıtlar, Hitler'in hayatının ilerleyen dönemlerinde yeniden ortaya çıkan frengi hastalığına yakalanmış olabileceğini düşündürmektedir. Joseph Kessel, 1942 yılında Doktor Felix Kersten adında birinin Himmler'den Hitler hakkında çok gizli 26 sayfalık bir tıbbi rapor aldığını yazmaktadır. Raporda Hitler'in 20 yaşında frengi hastalığına yakalandığı ama o sırada hastalığı atlattığı iddia ediliyordu. Ancak belirtiler 1937'de yeniden ortaya çıkmış, bu da hastalığın tam olarak tedavi edilmediğini göstermiştir.

Doktor Theodor Morell, Hitler'i o dönemde frengi tedavisinde kullanılan Salvarsan ve iyodür tuzları gibi ilaçlarla tedavi etmiştir. Hitler'in zührevi hastalıklara karşı ciddi bir korku duyduğu ve bunun gençliğinde yakalandığı bir hastalığın sonucu olabileceği iddia edilmektedir.

Hitler'in Sadece Bir Testisi Olduğuna İnanılıyor

II. Dünya Savaşı'ndan beri bir efsane olan Hitler'in monorşizm – tek testisli olma durumu – hastası olduğu iddia ediliyordu. Savaş sırasında İngiliz birlikleri sık sık "Hitler Has Only Got One Ball" adlı bir marş söylüyordu. Şarkının sözleri tüm üst düzey Nazi liderlerinin erkekliğine şüphe düşürüyordu. Efsane muhtemelen burada başladı.

Hitler'in sadece bir topu var,
Göring'in iki tane var ama çok küçük,
Himmler oldukça sıradan biri,
Ama zavallı Goebbels'in hiç taşağı yok!

1967 yılında Sovyet doktor Lev Bezymensky, Hitler'in cesedi üzerinde yapılan otopsiye katıldığını ve Alman liderin sadece bir testisi olduğunu belirtmiştir. Daha sonra bu iddianın uydurma olduğunu itiraf etmiştir.

2008 yılında bir İngiliz gazetesi, 1916 yılında Hitler'in yaralarıyla ilgilenen doktorun, Hitler'in aldığı yaralar sonucunda bir testisini kaybettiğini söylediğini iddia etmiştir. Doktor hikayesini bir rahibe anlatmış, rahip de detayları yazmıştır. Bu hikayenin doğru olup olmadığı tartışma konusudur. Bu hikayenin İngiliz birlikleri tarafından söylenen şarkıya itibar kazandırmak için uydurulmuş olması akla yatkın görünmektedir.

Hitler'in tek bir testisi olsaydı, bu kesinlikle bir yaralanma sonucu olurdu. Hitler'in çocukluk doktoru Eduard Bloch, Hitler'in çocukken tamamen sağlam olduğunu iddia etmiştir.

Adolf Hitler askeri ve siyasi kariyeri boyunca pek çok kez muayene edilmiş ve kayıtlarda tek bir testisi olduğundan kesinlikle bahsedilmemiştir.

Hitler'in sağlık konusunda sorunlu bir geçmişi vardı. Kesin bir şey söylemek zor, ancak doktorunun uyguladığı garip ilaç karışımları nedeniyle sağlığının daha da kötüleştiği kesinlikle akla yatkın ve hatta muhtemeldir.

Hayatının son birkaç yılında, fiziksel ve zihinsel durumu büyük ölçüde düşmüş ve Almanya'nın nihai yenilgisini kesinlikle hızlandıran şüpheli kararlara yol açmıştır.