II. Elizabeth: En uzun süre hüküm süren kraliçenin yaşam öyküsü

II. Elizabeth, 2022'deki ölümüyle Victoria'nın 70 yıllık saltanatını geride bıraktı.

Elizabeth-II-of-the-United-Kingdom-biography-2
II. Elizabeth

1952'den bu yana Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Kraliçesi olan II. Elizabeth, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda da dahil olmak üzere bir zamanlar Britanya İmparatorluğu'na ait olan diğer 15 ülkenin de nominal lideri olarak görev yaptı. Winston Churchill, Margaret Thatcher ve Tony Blair, Kraliçe II. Elizabeth'in uzun saltanatı boyunca Buckingham Sarayı'na gelip giden on beş başbakandan sadece birkaçıdır.

Elizabeth geleneklere göre katı bir siyasi tarafsızlığa bağlı kalsa da etkin bir şekilde sözcü olarak görev yaptı ve dünyanın dört bir yanına resmi ziyaretlerde bulundu. Uzun bir hükümdar soyundan geliyordu. Ancak II. Elizabeth, halkının İngiliz monarşisine olan desteğini korumak adına modern dünyanın ihtiyaçlarını karşılamak için (az ya da çok isteyerek) değişmek zorunda kaldı.

Taht onun kaderi değildi

Kraliçe Victoria'nın büyük büyük torunu Elizabeth Alexandra Mary, 21 Nisan 1926'da Londra'da doğdu. York Düşesi ve Windsor Hanedanı'nın en büyük kızıydı. Prenses Elizabeth, ağabeyi Windsor Dükü'nün 1936'da tahttan çekilmesinden sonra on yaşına kadar kraliyet eğitimine başlamadı. II. Dünya Savaşı sırasında ilk kez halkın karşısına çıktı ve British Women's Army Corps'a katıldı.

1940 yılında, kırsala yollanan çocuklar için ilk radyo yayınını yaptı. 1947'de Edinburgh Dükü olan Yunanistan Prensi Philip ile dünya evine girdi. İhtiyatlı, temkinli, uzak hatta sıkılgan bir kadındı ve ata binerdi. Evliliklerinden dört çocukları oldu: Charles, Galler Prensi (1948 doğumlu), Anne (1950 doğumlu), Andrew (1960 doğumlu) ve Edward (1962 doğumlu). (1964).

6 Şubat 1952'de Kral VI. George öldü ve en büyük kızı Elizabeth onun yerine tahta geçti. Elizabeth, Victoria'dan (1837'den 1901'e kadar hüküm sürdü) bu yana İngiltere'nin ilk kadın hükümdarı oldu ve Time dergisi onu 1952 "Yılın Kişisi" olarak belirledi. Dünya nüfusunun beşte birini kapsayan ve Kraliyet'e bağlı uluslar topluluğu olan İngiliz Milletler Topluluğu'nun hükümdarı tayin edildiği tarihte dua etti: " Yaşamımın böylesine erken bir evresinde üzerime yüklenmiş olan bu ağır görevi hakkıyla yerine getirebilmem için Tanrı'nın yardımını dilerim." II. Elizabeth taç giydiğinde henüz 26 yaşındaydı.

Elizabeth ertesi yıl, 1953'ün 2 Haziran'ında törenle taç giydi. Taç giyme töreninin kendisinden bile daha heyecan verici olan, her şeyin ilk kez ulusal televizyondan canlı olarak izlenmesi fırsatıydı.

Elizabeth'in taç giyme töreni televizyonda yayınlandı

Kraliçe II. Elizabeth'in taç giyme töreni, televizyonun dünyanın dört bir yanındaki insanları şaşırtmak için elde ettiği ilk fırsat oldu. İzleyici sayısı henüz çok az olmasına rağmen, 1953 yılının başında televizyon alımlarında büyük bir artış yaşandı. Çoğu Avrupa ülkesinde 1950 yılında birkaç binden az alıcı vardı. Ancak üç yıl sonra, II. Elizabeth'in taç giyme töreninin ardından, tek bir Avrupa ülkesine sadece 60.000 cihaz yerleştirildi. İnsanlar kasabalarda ve mahallelerde televizyonu olanların etrafında toplandı. Kafe sahipleri, sinema salonu sahipleri gibi, mekanlarını kurdular ve koltuk kiraladılar. Daha büyük ekranlarda kamuya yönelik yayınlar da yapıldı.

Diğer yayıncıların muhalefetine rağmen, İngiliz televizyon ağı BBC'ye yayını gerçekleştirme konusunda münhasır yetki verildi. Londra'da Taç Giyme Günü kutlanırken Westminster Abbey'e giden araba yolunda kalabalıklar sıralanmıştı. Binlerce değerli taşla süslenmiş görkemli St. Edward tacı, 11. yüzyılda I. William (William the Conqueror)' dan bu yana 42. hükümdar, Büyük Britanya, İskoçya ve Kuzey İrlanda Kraliçesi, Kilise'nin başı ve İngiliz Milletler Topluluğu'nun başı olan II. Elizabeth'in başına takıldı. Etkinlik genel olarak muhteşem ve güzeldi.

Çok sevilen bir kraliçe

II. Dünya Savaşı'nın arifesinde işçi sınıfı İngiliz monarşisinden nefret ediyordu. Elizabeth, hükümdarın konumunun tamamen sembolik olduğu bir ulusta unvanını popüler kılmayı başardı. Elizabeth'in gerçek otoritesinin olmaması nedeniyle bu daha da önemliydi. Elizabeth'in 60. doğum gününde işçi yanlısı Daily Mirror gazetesi şu manşeti attı: "Zafer ve Mutluluk. Sonsuza dek hüküm sürsün!" Elizabeth'in 70 yıllık saltanatı boyunca dokuz papa ve bir düzineden fazla ABD başkanı görev yaptı.

Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan II. Elizabeth'in, meşhur şapkaları ve el çantalarıyla ölçülü bir orta sınıf mitosunu nasıl destekleyebildiği hala belirsizliğini koruyor. Acaba cansız bir dış görünüşün ardına gizlenmiş, spontanlıktan yoksun bir karakterin gücü ile görevine duyduğu güçlü saygı duygusu mu? Windsor Düşesi'nin ahlaksız bir dolandırıcı olduğunu düşündüğü için onu hiçbir zaman ağırlamak istemedi. Ayrıca kız kardeşi Margaret ile Yüzbaşı Peter Townsend arasındaki aşkı da bitirdi.

Ancak herkes onun görevlerini özenle yerine getirirken gösterdiği zarafeti seviyordu. Ayırt edici bir özelliği olmadığı için insanlar ona sempati duyabiliyor, kocasının hatalarının ve ailesinin pek çok üyesinin tuhaflıklarının yol açtığı endişeleri hissedebiliyor aynı anda çocuklarının evliliğini kutlayabiliyorlardı. Windsor'ların etrafında dönen drama, evlilik ya da doğum sonucu yardımcı rollere sürekli eklenen yeni oyuncularla dünya için bir gösteri olmaya devam etti.

Kraliyet ailesinin özel hayatı, İngiliz popüler basınının açık ara en sevdiği konu olmuştur.

Çatışma içindeki bir monarşi

Elizabeth, 1990'larda bir dizi olay nedeniyle mercek altına alındı. Kraliçe, 1992 yılında iki çocuğu Anne ve Andrew'un boşanmasının yanı sıra Prens Charles ve popüler Prenses Diana'nın, İngiliz monarşisinin kontrol altına almak için en çok mücadele ettiği medya fırtınasının ortasında ayrılmalarıyla uğraşmak zorunda kaldı. 1992 yılında Windsor Kalesi yangında hasar gördü. Onarımın çok pahalıya mal olması, onarım masraflarının nasıl karşılanacağı konusunda çekişmeli bir tartışmayı tetikledi ve pek çok kişi masrafları Kraliçe'nin ödemesi gerektiğini savundu. Eleştirileri yatıştırmak için Kraliçe Elizabeth'in maaş listesinde kesintiye gidildi ve artık gelir vergisi ödemesi gerekiyordu.

Elizabeth, gelini Diana'nın ölümünün halkı ne kadar derinden üzdüğünün bilincinde değildi. Kraliçe'nin, İskoçya'daki Balmoral konutunda torunları Prens William ve Harry'yi medya çılgınlığından korurken gösterdiği kayıtsızlık İngiliz halkını şaşırttı. Kraliçe, Diana'nın defnedilmesinden bir gün önce yayın yoluyla halkına hitap etmek üzere Londra'ya dönmek zorunda kaldı.

Prens Harry ve Meghan Markle'ın, ardından da Prens William ve Kate Middleton'ın birliktelikleri monarşiye modern bir soluk kazandırdı. Camilla Shand, Prens Charles ile tekrar evlendiğinde Cornwall Düşesi oldu.

II. Elizabeth: Uzun yaşayan kraliçe

İngiliz monarşisi zaman zaman "popüler" çekicilikten yoksun olduğu, modası geçmiş kurumlara sahip olduğu ve muhafazakar bir yaşam tarzı sürdürdüğü için eleştirilse de, halkın büyük bir kısmı Kraliçe ve ailesine birlikteliğin sembolü olarak değer vermektedir. Vergi mükellefleri bunu, kraliyet ailesinin yıllık 30 milyon sterlinlik harcamasının meşru gerekçesi olarak kullanmaktadır. Elizabeth 2002 yılında Golden Jubilee'sini kutladığında taç giymesinin üzerinden 50 yıl geçmişti. Pek çok kişi hükümdarlık döneminin başarılı geçtiğini düşünüyor.

Taç giyme törenini ancak ölümle kurtulabileceği bir kutsal tören olarak gören II. Elizabeth, 2022'de Victoria'nın yetmiş yıllık saltanatını geride bıraktı. Bununla birlikte Prens Charles, Kraliçe'nin giderek artan sayıda resmi görevlerini üstlendi.

Elizabeth, Liz Truss'u son başbakanı olarak seçtikten 48 saat sonra, 8 Eylül 2022'de İskoçya'nın Balmoral kentindeki evinde hayata gözlerini yumdu. Öldüğünde dört çocuğundan ikisi olan William ve Harry de oradaydı. Galler Prensi, Elizabeth öldüğünde III. Charles olarak onun yerine geçti. İngiliz monarşisini devam ettirmek gibi zahmetli bir görev ona verildi.