İkinci Çin-Japon Savaşı

İkinci Çin-Japon Savaşı, 7 Temmuz 1937'de Japonya'nın Çin'i tam ölçekli işgalinin başlangıcı olan Marco Polo Köprüsü Olayı ile başladı.

İkinci Çin Japon Savaşı Komünist Askerler
İkinci Çin Japon Savaşı, Komünist Askerler.

7 Temmuz 1937'de Japonya, İç Moğolistan ve Hopei eyaletleri için bağımsızlık arayışıyla Çin'in doğusunu işgal etti. Çin ordusu kısa sürede bozguna uğratıldı ve Japonlar sırasıyla Pekin, Tientsin, Şanghay, Nanking, Xuanghzou ve Hankou'yu ele geçirdi. Ancak Çin Milliyetçilerinin (Guomindang) orduları, Japonların Çin'in iç kesimlerine nüfuz etme girişimlerini püskürtmeyi başardı. 1938'in başında Japon işgalciler Nanking'de kendilerine bağlı bir hükümet kurdular. Hemen öncesinde Nanking Katliamı (ya da Nanking Tecavüzü) tüm dünyaya acımasızlığıyla damgasını vurmuştu.

Guomindang'ın Çinli milliyetçileri kendilerini ezenlere karşı savaşmaya devam ederken, Chongqing'deki Çin-Japon savaşı yeni bir hal aldı. Çin, 1941'den itibaren Pearl Harbor saldırısının ardından II. Dünya Savaşı'na giren Amerikalıların desteğini aldı. O andan itibaren iki savaş birbirinden ayırt edilemez hale geldi. Pasifik'teki sayısız çatışmanın ardından Japon ordusu Ağustos 1945'te Amerikalılar tarafından bozguna uğratıldı. Japonya iki atom bombasından sonra Eylül ayında teslim oldu. Çin-Japon savaşı yaklaşık 12 milyon insanın hayatına mal oldu: 9 milyon Çinli sivil ve 3 milyon asker. Japonlar ayrıca yaklaşık 10 milyon Çinliyi zorunlu çalışma programına tabi tuttu.

Japonya 1931'de Mançurya'yı Neden İşgal Etti?

Japon birlikleri Eylül 1931'de Mançurya'nın Mukden kentine yürüdü
Japon birlikleri Eylül 1931'de Mançurya'nın Mukden kentine yürüdü.

Eylül 1931'de Mukden (veya Mançurya) olayını tetikleyen patlamanın ardından Japon birlikleri en yakın garnizonda konuşlu Çin birliklerine saldırdı. Uzun süren çatışmalardan sonra Japonlar 18 Şubat 1932'de, 1945'te Sovyetlerin Mançurya'yı işgaline kadar sürecek olan kukla Mançukuo devletini kurdular. 1931 ve 1945 yılları arasında Mançurya, Japonya'nın yayılmacı Çin işgalinin ileri karakoluydu.

Çin-Japon Savaşı 1937'de Nasıl Başladı?

çinli müslüman askerler
Çinli Müslüman askerler.

Mançurya'nın işgalinden altı yıl sonra ve ilk Çin-Japon savaşının (1894-1895) sona ermesinden 42 yıl sonra Marco Polo köprüsü olayı (Pekin'e 15 km uzaklıkta) ikinci Çin-Japon savaşını tetikledi. 7 Temmuz 1937'de Japon birlikleri Marco Polo Köprüsü'nün sonunda eğitim yaparken, Çinlileri askerlerinden birini kaçırmakla suçladılar (asker kaybolduktan birkaç saat sonra sessizce geri dönmüştü). Japonlar evleri aramakta ısrar etti, ardından Pekin'i işgal etmek üzere takviye kuvvetler getirerek İkinci Çin-Japon Savaşı'nın fitilini ateşledi. Pekin'den sonra Tianjin şehri de işgal edildi.

Savaşın başlıca tarafları Japonya'yı temsil eden Japon İmparatorluk Ordusu ve Çan Kay Şek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintang) ile Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisi idi. Savaşın ilerleyen dönemlerinde Çin, Müttefiklerden bir miktar destek aldı.

Japonlar 1941'de Pearl Harbor'a Neden Saldırdı?

Japonlar Pearl Harbor'ı Pasifik Okyanusu ve Güneydoğu Asya adalarını fethetmelerinin önünde bir engel olmaktan çıkarmak istiyordu. Saldırının nihai amacı üssü yok etmek ve Amerikalıları Pearl Harbor'ın bulunduğu Hawaii'den çıkarmaktı: Japonlar, Amerikalılar tarafından müdahale edilmeyen bir Büyük Orta Asya ortak refah alanı kurmak istiyordu. 7 Aralık 1941'de, sabah saat 7:48'de Japonlar orada konuşlu Amerikan kuvvetlerine karşı bir saldırı başlattı. Amerikan kayıpları yüksekti ve 2,400'den fazla ölü vardı. Hemen ertesi gün Amerika Birleşik Devletleri Japonya'ya karşı savaşa girdi ve II. Dünya Savaşı'na katıldı. Çin de Müttefiklerin yanında yer aldı ve bu durum Çin-Japon Savaşı'nın gidişatını etkiledi.

Başkan Roosevelt, Britanya ve Çin'e yardım sağlamak için Ödünç Verme-Kiralama yasasını imzaladı (Mart 1941).
Başkan Roosevelt, Britanya ve Çin'e yardım sağlamak için Ödünç Verme-Kiralama Kanununu imzaladı (Mart 1941).

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yürürlüğe konulan Ödünç Verme ve Kiralama Kanunu, Çin'e ve diğer Müttefik ülkelere askeri yardım sağladı. Silah, teçhizat ve diğer temel kaynakları sağlayarak Çin'in Japon saldırganlığına direnme kabiliyetini önemli ölçüde destekledi.

İkinci Çin-Japon Savaşı'nın Galibi

Amerikan ordusunun Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atmasının ardından Japon ordusu Ağustos 1945'te bozguna uğratıldı. Yalta anlaşmalarının ardından 9 Ağustos'ta Sovyet orduları İç Moğolistan ve Mançurya'yı işgal ederek Japon ordusunu Guandong'da yenilgiye uğrattı. Aynı zamanda Çin birlikleri Guangxi'deki Japon hatlarını yarmıştır. 15 Ağustos 1945'te İmparator Hirohito, Müttefiklerin önünde savaşın sona erdiğini açıkladı: zafer Çinlilerin olmuştu. Amerikan birlikleri daha sonra Japonlar tarafından boşaltılan bölgelerin kalbine doğru ilerleyen Guomindang'ı destekledi.

İkinci Çin-Japon Savaşı daha büyük bir çatışma olan II. Dünya Savaşı'nın bir parçasıydı. 1937'de başlamış olsa da, Japonya'nın Aralık 1941'de Pearl Harbor'a saldırarak ABD ve diğer Müttefik güçlerin savaşa dahil olmasına yol açmasıyla II. Dünya Savaşı ile tamamen birleşti.

Çin-Japon Savaşı'nın Sonuçları Neler Oldu?

İkinci Çin-Japon Savaşı'nın sonunda Tayvan, eski Mançukuo ve Pescadores Adaları, 1943 Kahire Konferansı'nda öngörüldüğü üzere Çin'e geri döndü. Çin daha sonra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi oldu. Sovyetlerin İç Moğolistan ve Mançurya'ya müdahalesi bir grup Koreli Komünistin Kuzey Kore'yi kurmasını sağladı ve 1950-1953 yılları arasında Kore Savaşı'na yol açtı.

Komünist Çin de bu çatışmada yer almıştır. Sovyet işgali aynı zamanda Çin Komünist Partisi'ne söz konusu bölgelerdeki varlığını güçlendirme fırsatı verdi. 1927'de başlayan Çin iç savaşı, İkinci Çin-Japon Savaşı'nın sonunda Komünistler ve Milliyetçiler arasındaki çatışmaların yeniden başlamasıyla yeniden başladı. Ekim 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti ilan edildi.

Müttefikler 14 ve 15 Ağustos 1945 tarihlerinde Japonya'nın teslim oluşunu kutladılar. Potsdam Konferansı aynı zamanda Japonların teslim olma koşullarını da ortaya koydu: Askerler silahsızlandırılacak ve yargılanacaktı, ancak köle haline getirilmeyeceklerdi. Ayrıca yeni bir siyasi rejim kurulacak ve ülke tüm bu önlemlerin alınması için gereken süre boyunca Müttefikler tarafından işgal edilecekti. Ağustos ayının sonunda ilk Amerikan askerleri ülkenin işgaline başlamak üzere Japon topraklarına ulaşır; onları hızla diğer birlikler takip eder. Teslimiyet birkaç gün sonra, 2 Eylül'de resmiyet kazandı. İki yıl sonra çok sayıda esir Japonya'ya geri gönderildi.

Wang Jingwei
Çin Cumhuriyeti Yeniden Düzenlenmiş Ulusal Hükûmeti 1. Cumhurbaşkanı.

Wang Jingwei savaş sırasında Japonlarla işbirliği yapan Çinli bir politikacıydı. Nanjing'de Japonya tarafından desteklenen Çin Cumhuriyeti Yeniden Düzenlenmiş Ulusal Hükûmeti olarak bilinen kukla bir hükümete liderlik etti. Onun işbirliği Çin tarihinde tartışmalı ve ayrıştırıcı bir konu olmaya devam etmektedir.

Çin-Japon Savaşı'nda Kaç Kişi Öldü?

Çin-Japon Savaşı 97 ay 3 gün sürdü. Bu uzun yıllar boyunca Japonlar yaklaşık bir milyon yüz bin kayıp verdi. Çinliler ise 9 milyon sivil ve 3 milyondan fazla askerin ölümüyle daha ağır bir darbe aldı. Japon tarafında, tüm ülke çatışmaya katılmaya davet edildiği için savaş topyekûn olarak kabul edildi. Nanking Katliamı (1937-1938) sırasında, birkaç yüz bin Çinli sivil ve asker öldürüldü; rakamlar kaynaklara göre değişmekle birlikte, 200.000 ila 400.000 arasında insanın öldürüldüğü ve 20.000 ila 80.000 arasında kadın ve çocuğun Japon ordusu tarafından tecavüze uğradığı anlaşılmaktadır.

stalingrad muharebesi
Stalingrad Muharebesi.

Sovyetler Birliği ve Nazi Almanyası arasında gerçekleşen Stalingrad Muharebesi, Alman kaynaklarını Japonya'nın aktif olduğu Asya'daki Doğu Cephesi'nden çektiği için Çin için dolaylı bir öneme sahipti. Bu yön değiştirme Çin'in Japonya'ya karşı direnişine dolaylı olarak yardımcı olmuştur.

İkinci Çin-Japon Savaşı'ndaki Önemli Tarihler

25 Eylül 1931 – Japonların Mançurya'yı Fethi

Japonya'nın Mançurya'yı işgali 19 Eylül 1931'de, Moukden olayından hemen sonra başladı. Japon ordusunun mevcudu 30.000 ila 60.000 kişi arasındayken, Ulusal Devrim Ordusu'nun mevcudu 160.000 kişiydi. 25 Eylül 1931'de Çinli askerler Japonlar tarafından bozguna uğratıldı. Japonlar daha sonra kukla Mançukuo devletini kurdu.

7 Temmuz 1937 – İkinci Çin-Japon Savaşı'nın Başlaması

7 Temmuz 1937'de Marco Polo Köprüsü olayı Çinliler ve Japonlar arasındaki düşmanlıkların başlangıcı oldu. Büyük bir yanlış anlaşılma Japonların 28 Temmuz'da savaş ilan etmesine yol açtı. 7 Ağustos 1937'de Pekin şehri Japonlar tarafından ele geçirildi. Japonlar 1931'den beri Mançurya'daydı, ancak şimdi tüm Çin'i fethetme kararlılıklarını gösterdiler.

13 Ağustos 1937 – Şanghay Muharebesi

13 Ağustos 1937'de, Japon teğmen Isao Oyama'nın öldürülmesinden dört gün sonra, Çin ve Japon birlikleri çatışmaya başladı. General Zhang Zhizhong, Çinlilerin sayısal üstünlüğünün kısa sürede zafer getireceğine inanarak Japonlara karşı bir saldırı başlattı. Ancak 3 ay süren çatışmaların ardından Şanghay'ı ele geçiren Japonlar oldu: Çinliler 26 Kasım 1937'de teslim oldu.

13 Aralık 1937 – Nanking Katliamı

"Nanking Tecavüzü" olarak da bilinen bu katliam, Nanking Muharebesi'nin sona ermesinin ardından 13 Aralık 1937 tarihinde gerçekleşmiştir. Katliam altı hafta sürmüş ve birkaç yüz bin silahsız asker ve Çinli sivil öldürülmüştür. Japon birlikleri ayrıca çok sayıda tecavüz suçu işlemiş, yangınlar çıkarmış ve Çinli savaş esirlerini yasadışı bir şekilde idam etmiştir.

11 Haziran 1938 – Çin'de Wuhan Muharebesi Başladı

Wuhan Muharebesi Çin birlikleriyle Japon birliklerini karşı karşıya getirir. Japonlar, sayısal yetersizliklerine rağmen 4 buçuk ay süren savaşın ardından galip gelirler: Daha fazla gemi ve hava kuvvetleriyle daha iyi donatılmışlardır, Sovyetler Birliği Çinlileri takviye etmek için pilotlar gönderse bile.

1938'in sonları – Çin'deki Japon Saldırısının Sonu

1938 yılı Japonların Çin'e saldırısının sona erdiği yıl oldu. Ancak bu, Çin'de 1937'den beri devam eden Çin-Japon savaşının sonu anlamına gelmiyordu. Pekin, Şanghay, Nanking ve Qingdao'yu işgal eden Japonya, saldırılarını durdurmaya ve kuşatma altındaki şehirlerde işbirlikçi hükümetler kurmaya karar verdi. Çin-Japon savaşı 1945 yılında Japonya'nın II. Dünya Savaşı'nın sonunda teslim olmasıyla sona erdi.

22 Eylül 1940 – Japonların Tonkin'i işgali

Pasifik Savaşı'nın başlamasından bir yıl önce Japonya, Tonkin'e Japon birliklerinin yerleştirilmesi için baskı yapar. Bu Fransız kolonisinin Çin-Japon savaşındaki zaferini engellediğini düşünüyordu. Japon birlikleri Eylül 1940'ta bölgeye saldırdı. 22 Eylül'de Lang s'on kasabasını ele geçirdiler. Amiral Jean Decoux müzakere etmek zorunda kaldı.

7 Aralık 1941 – Pearl Harbor Saldırısı

Sabahın erken saatlerinde Japon uçakları Pearl Harbor'daki Amerikan filosuna saldırır. 6 Nippon uçak gemisi, 423 uçağı ve 27 denizaltısıyla radar tarafından tespit edilmeden yaklaşmayı başardı. Amerikan üssü sabah 7.40'ta sürpriz bir saldırıya uğradı. Saldırıda 2,400'den fazla Amerikalı ve 55 Japon öldü.

8 Aralık 1941 – ABD Japonya'ya Savaş İlan Etti

Pearl Harbor saldırısının ertesi günü Amerika Birleşik Devletleri Japonya'ya savaş ilan eder ve küresel çatışmada yer alır. Bu büyük gücün II. Dünya Savaşı'nın kalbine girmesi, Faşist İtalya ve Nazi Almanyası'nın da 11 Aralık 1941'de ABD'ye savaş ilan etmesine yol açtı.

25 Aralık 1941 – Hong Kong Japonlara Teslim Oldu

Hong Kong Savaşı 8 Aralık'tan 25 Aralık 1941'e kadar sürdü. Pearl Harbor saldırısından sadece 8 saat sonra başladı. Şehir 17 gün boyunca direndi, ancak Hong Kong'daki İngiliz birlikleri sonunda Japonlara teslim oldu. Japonlar 1945 yılına kadar şehri işgal edecekti.

Ocak 1942 – Solomon Adaları Harekatının Başlangıcı

Ocak 1942'den 21 Ağustos 1945'e kadar deniz, hava ve kara operasyonları Müttefikleri Solomon Adaları'nda Japonlarla karşı karşıya getirdi. Bu ilk amfibi harekâttı. Solomon Adaları harekâtı Guadalcanal Muharebesi de dahil olmak üzere bir düzine deniz muharebesini içeriyordu.

11 Ocak 1942 – Japonlar Hollanda Doğu Hint Adalarını İstila ve İşgal Etti

II. Dünya Savaşı sırasında, Hollanda Doğu Hint Adaları petrol kaynakları açısından zengindi. Müttefikler gibi Japonya da bu bölgeleri kontrol etmek istiyordu. Japonlar tüm savaşları kazandı ve Hollanda Doğu Hint Adaları'nı üç yıl boyunca işgal etti.

15 Ocak 1942 – Üçüncü Changsha Muharebesi'nde Çinlilerin Japonlara Karşı Zaferi

Hunan'daki Çin direnişine son vermek isteyen Japonlar tarafından iki kez saldırıya uğrayan Çin şehri Changsha bir kez daha saldırıya uğradı. İşgalci birliklerin Çinli Komünist gerillalar tarafından püskürtülmesiyle savaş bir kez daha Japonların başarısızlığıyla sonuçlanır.

18 Nisan 1942 – Doolittle Baskını

Bu Japon topraklarına yapılan ilk saldırıdır. Yarbay Doolittle büyük bombardıman uçaklarını bir uçak gemisinden indirmeyi başarmıştır ki bu Japonların beklemediği bir başarıdır. Bu da Birleşik Devletlere Tokyo'ya bomba atma fırsatı verdi. Her ne kadar çok az hasar verilmiş olsa da, Japonlar saldırıya karşı bağışık olmadıklarını ve savunma sistemlerini yeniden düşünmek zorunda olduklarını anladılar.

4 Mayıs 1942 – Mercan Denizi Muharebesi

Tarihteki ilk deniz hava muharebesi olan bu deniz muharebesi, ABD ve Avustralya Müttefik kuvvetlerini Japon İmparatorluk Donanması ile karşı karşıya getirmiştir. Mercan Denizi Muharebesi 4-8 Mayıs 1942 tarihleri arasında Solomon Adaları, Yeni Gine ve Avustralya arasında gerçekleşmiştir. Müttefikler stratejik bir zafer kazanırken, Japonlar taktiksel zaferin sahibi oldular.

7 Haziran 1942 – Midway Muharebesi'nde Amerikan zaferi

Mercan Denizi Muharebesi'nden sonra Midway Muharebesi Amerika Birleşik Devletleri'ne Pasifik Okyanusu'nda Japon birliklerine karşı deniz üstünlüğü sağlamıştır. Bu bir deniz hava savaşıydı ve Amerikalılar 4 Japon uçak gemisini batırmayı başarırken kendi uçak gemilerinden sadece birini kaybetti.

3 Haziran 1943 – Batı Hubei Muharebesi

II. Çin-Japon Savaşı 1939 yılında başladı ve yayılmacı Japonya İmparatorluğu ile Çin Cumhuriyeti'ni karşı karşıya getirdi. Çin Komünist hükümeti olarak bilinen Kuomintang, 1941 yılında Müttefik tarafına katıldı. Batı Hubei Savaşı, 3 Haziran 1943'te, Çin'in en stratejik zaferlerinden biriydi… En azından yüzeyde. Aslında, tarihçi Barbara Tuchman'a göre, bu sadece Japonlar için bir eğitim saldırısıydı. Savaş 1945 yılında Japonya'nın teslim olmasına kadar sürdü.

Aralık 1943 – Changde Muharebesi

İkinci Çin-Japon Savaşı sırasında, Japon İmparatorluk Ordusu Hunan eyaletindeki Changde şehrine bir saldırı başlatır. Amaç aslında şehri almak değil, daha ziyade en önemli birimleri yok etmek ve Çin birliklerinin Burma'daki güney cephesine gönderilmesini engellemekti. Kasım'dan Aralık 1943'e kadar çatışmalar hem şehrin dışında hem de içinde yoğunlaştı. Japonlar, hıyarcıklı veba ile enfekte olmuş pirelerin bombardımanı da dahil olmak üzere kimyasal ve biyolojik silahlar kullandı. Bu silahlar 7.000'den fazla askerin ve 300.000 sivilin ölümüne neden oldu. Ancak Çinliler, erzak ve cephanesi tükenen Japon ordusunu geri püskürtmeyi başardı.

İlgili: Japonya'nın II. Dünya Savaşı'ndaki Savaş Suçları

9 Mayıs 1944 – Henan-Hunan-Guangxi Muharebesi başladı

Japonların deyimiyle Ichi-Go Harekâtı, Japon ordusunun Çin ve Amerikan ordularına karşı giriştiği bir saldırıydı. Japonlar Çin'in güneydoğusundaki Amerikan üslerini kontrol altına almak istiyordu. Japonlar 9 Mayıs 1944'te başlayan Henan-Hunan-Guangxi Muharebesini kazandı.

Mayıs-Ağustos 1944 – Dördüncü Changsha Muharebesi'nin Başlangıcı

Çin-Japon Savaşı'ndaki Dördüncü Changsha Muharebesi, 1944'teki Ichi-Go Operasyonu'nun bir parçasıydı. Japon birlikleri Changsha şehrini kuşatmış ve Çinli rakiplerini dağlarda etkisiz hale getirerek şehri boşaltmaya zorlamıştır. Hengyang'a taşınan çatışmalar 47 gün sürmüş ve Çinliler ülkenin kuzeydoğusuna doğru ilerlemeye devam ederken çok az avantajla pahalıya mal olan bir Japon zaferiyle sonuçlanmıştır.

21 Temmuz 1944 – Guam Muharebesi

Kuzey Pasifik'teki Guam Savaşı 21 Temmuz 1944'te başladı. 55.000 Amerikalı, o sırada 18.500 Japon tarafından işgal edilmiş olan aynı adlı adaya çıkarma yaptı. Ağır çatışmaların ardından Amerikalılar 10 Ağustos 1944'te savaşı kazanarak Pasifik Okyanusu'ndaki varlıklarını güçlendirdiler.

Ağustos – Kasım 1944 – Guilin-Liuzhou Muharebesi

Gulin-Liuzhou Muharebesi, Japonya'nın işgal ettiği Çin topraklarını birbirine bağlamak ve ülkeyi daha iyi kontrol etmek için 1944 yılında başlattığı Ichi-Go Operasyonu'nun bir aşamasıydı. Gangsha Muharebesi nedeniyle zayıflamış Çin birlikleriyle karşı karşıya kalan Japonlar Kasım sonunda zafer kazanarak Guangxi'nin üçte ikisini işgal etti. Bununla birlikte, toprak kazanımlarının bir sonucu olarak birliklerinin dağılması kırılganlıklarını artırır ve konumlarını zayıflatır.

27 Ekim 1944 – Nippon Donanması Leyte Körfezi'nde Paramparça Oldu

Leyte Körfezi Muharebesi tarihteki en büyük deniz muharebesi olarak kabul edilir. Savaş 23 Ekim – 26 Ekim 1944 tarihleri arasında gerçekleşmiş ve Japon donanmasının neredeyse tamamının Amerikalılar tarafından imha edilmesine tanıklık etmiştir. Amerikan ordusu artık Japonya'ya doğrudan saldırmak için hiçbir engelle karşılaşmıyordu.

24 Kasım 1944 – Birinci Tokyo Bombardımanı

24 Kasım 1944'te doğudan gelen ilk hava saldırısı Japon başkenti Tokyo'yu bombalar. Saldırıya 88 Amerikan bombardıman uçağı katılır ve bombaların sadece %10'u hedefine ulaşır. Bombalama saldırılarının sayısı Ocak 1945'te Curtis LeMay'in 21. Bombardıman Komutanlığı'nın komutasını almasından sonra arttı.

23 Şubat 1945 – Iwo Jima Muharebesi

Bu, Amerikan birliklerinin Iwo Jima adasına yaptığı saldırıydı. Savaş 19 Şubat ve 26 Mart 1945 tarihleri arasında gerçekleşmiş ve Amerikalılar 23 Şubat'ta Suribachi Dağı'nı ele geçirmeyi başarmıştır. Dağın tepesinde dalgalanan Amerikan bayrağının ünlü bir fotoğrafı fotoğrafçı Joe Rosenthal tarafından çekildi ve Arlington Mezarlığı anıtında anıtsal bir heykel olarak yeniden üretildi.

9 Mart 1945 – İkinci Tokyo Bombadırmanı

9-10 Mart 1945 gecesi Tokyo baskına uğradı. Saldırıya "Meetinghouse Operasyonu" adını veren Amerikan kuvvetleri, Japon başkentine 1.700 ton yangın bombası attı. Bu, İkinci Dünya Savaşı'nın en ölümcül bombardıman saldırısıydı: 100.000 kişi hayatını kaybetti.

9 Mart 1945 – Japonya Çinhindi'nin Kontrolünü Ele Geçirdi

Japonya 1940'tan beri Fransız Çinhindi topraklarını işgal etmiş olsa da, Japon İmparatorluğu ancak 1945'te, 9 Mart 1945'teki güç darbesinin ardından bölgenin tamamının kontrolünü ele geçirdi. O gün Japon askerleri Fransız birliklerine sürpriz bir saldırı düzenleyerek günü kolayca kazandılar.

10 Mart 1945 – Kamboçya'nın Bağımsızlığının İlanı

10 Mart 1945'te Kral Norodom Sihanouk Phnom Penh'de Kamboçya'nın bağımsızlığını ilan etti. Japon İmparatorluğu, Büyük Doğu Asya ortak refah alanına katılabilmeleri için Fransız Çinhindi'nin çeşitli vilayetlerini bağımsız olmaya zorluyordu. Yeni Kamboçya hükümeti 14 Ağustos'ta göreve başladı.

27 Mart 1945 – Kıtlık Harekatı Başladı

Kıtlık Operasyonu ABD Ordusu tarafından 27 Mart 1945'te başlatıldı. Amaç Japon su yollarını ve limanlarını mayınlayarak birliklerin ve lojistik konvoyların hareketini engellemekti. 313. Bombardıman Kanadı tarafından 2.000 manyetik ve akustik deniz mayını atılır.

1 Nisan 1945 – Amerikalılar Okinawa'ya Saldırdı

Okinawa Muharebesi 1 Nisan 1945'te başlar ve 22 Haziran'a kadar sürer. Pasifik Savaşı'nın en büyük amfibi saldırısıydı. Aynı zamanda II. Dünya Savaşı'nın son büyük muharebesiydi. Müttefikler Japonya'ya yapacakları son saldırı için Okinawa'yı bir üs olarak ele geçirmek istiyorlardı. Japonların 22 günlük direnişinden sonra kazandılar.

7 Nisan 1945 – Ten-Gō Harekâtı

7 Nisan 1945'te Japonlar, aralarında 8 muhrip, Yahagi kruvazörü ve Yamato süperdretnotunun da bulunduğu son deniz kuvvetlerini harekete geçirerek Ten-Gō Harekâtını başlatır. Filo, Okinawa'yı işgal eden Amerikan ordusuyla savaşmak üzere gönderilir, ancak Müttefik hava kuvvetleri Japon gemilerini tespit eder ve 5'ini batırır.

8 Mayıs 1945 – Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın Sonu

Nazi Almanyası 7 Mayıs 1945'te Reims'de teslim olduğunu imzaladı. Ertesi gün Müttefik hükümetlerin devlet başkanları da Avrupa'daki tüm düşmanlıkların sona erdiğini duyurdu. Ancak Japonya'da savaş tam olarak bitmiş değildi: 6 ve 9 Ağustos'ta Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının ardından Yükselen Güneşin Ülkesi ancak 2 Eylül'de teslim oldu.

6 Ağustos 1945 – Hiroşima'ya Atom Bombası Atıldı

6 Ağustos 1945'te bir Amerikan bombardıman uçağı tarafından Hiroşima kentine nükleer atom bombası atıldı. Toplam 75.000 kişi anında öldü, ancak binlerce kişi de sonraki yıllarda radyasyon zehirlenmesinden öldü. Yaklaşık bir hafta sonra, 15 Ağustos'ta Japonya Müttefik kuvvetlere teslim oldu. Bu olay II. Dünya Savaşı'nın sonu oldu.

9 Ağustos 1945 – Nagazaki'ye Atom Bombası Atıldı

Hiroşima'dan üç gün sonra Nagazaki şehri bombalandı. Saldırıda 74,000 kişi öldü ve binaların %80'i yıkıldı. ABD Başkanı Truman o dönemde, savaşı sona erdirmek ve binlerce Amerikalının hayatını kurtarmak için nükleer silah kullandığını açıkladı.