İlk ev güvenlik sisteminin icadı zamanının ötesindeydi

İlk ev güvenlik sisteminin icadı zamanının ötesindeydi

İlk ev güvenlik sistemi New York'ta yaşayan bir siyahi hemşire ve mucit Marie Van Brittan Brown tarafından tasarlandı. 1965'te Queens'te suç oranı yüksek bir mahalledeydi. İçinde bulunduğu ortam sonucu bir ev güvenlik sistemi yaratmayı istedi. Kendisi hemşireyken kocası Albert Brown elektrikçiydi. Eve geliş zamanları farklıydı ve Marie akşamları sık sık evinde yalnız olurdu. Mahalledeki yüksek suç oranı ve ağır aksak polisleri bildiğinden kendini evinde korumanın yollarını aramaya başladı. Buluşu aslında ilk kapalı devre televizyon güvenlik sistemiydi. Günümüzün ev güvenlik sistemlerinin yolunu açtı. En az bilinen önemli yenilikçilerden biri oldu.

Zamanının ötesinde bir fikir

İlk ev güvenlik sisteminin icadı zamanının ötesindeydi

Marie hızla zamanının ötesinde ev güvenlik çözümleri tasarlamaya başlamıştı. Fikirleri gelecekteki birçok güvenlik ürününü öngörüyordu. Kocası Albert ile birlikte 1 Ağustos 1966'da "Televizyonla Gözetimi Kullanan Ev Güvenlik Sistemi" başlıklı bir patent aldılar.

Bu ev güvenlik sistemini oluşturan parçalar dört gözetleme deliği, kayar kamera, TV'ler ve mikrofonlardı. Kamera istenilen gözetleme deliğine götürebiliyordu ve böylece farklı yükseklikteki insanların görüntüleri yakalanıyordu. Görüntü evdeki TV'lere bağlıydı. Ev sahibi bu TV ekranlarına bakarak kapıyı açmadan dışarıda kimin olduğunu inceliyordu. Mikrofonların rolü büyüktü. Kapıyı açmadan dışarıdaki kişilerle karşılıklı iletişim kurmayı sağlıyordu.

Patent başvurusu hemen sonuçlanmadı. Ancak 2 Aralık 1969'da nihayet 3.482.037 numarasıyla verildi ve basında ilgisiz kalmadı. Hakkında bir New York Times makalesi yazıldı ve Ulusal Bilimciler Komitesi Brown'a ödül bile verdi.

Brown'ın konsepti başarılıydı ancak yılın 60'lar olduğu düşünüldüğünde hayata geçirmesi biraz pahalıydı. Brown sisteme uzaktan kumanda kullanarak ön kapı kilidini açma veya tek düğmeyle polisle iletişime geçme özellikleri bile eklemişti. Ancak zaten aşırı olan maliyeti daha da artırıyordu.

Ardında kalanlar

Ev güvenlik sisteminin mucidi Marie Van Brittan Brown

Marie Van Brittan Brown'ın çığır açan Ev Güvenlik Sistemi fikri 1966 için fazla pahalıydı ancak günümüzde yarattığı sonuca canlı şahit oluyoruz. Brown'ın ev güvenlik sistemi tasarımının bazı yönleri evlerden önce iş yerlerinde kullanılmaya başlamıştır.

Marie ve Albert'in altmış yıl önce hayal ettikleri güvenlik sistemleri bugün olağan hale geldi. Bugün uzun yıllardır varlıklı geniş evler güvenlik kameralarıyla donatılıyor ve son on yıldır evin içini ve dışını izleme imkanı bir cep telefonu uygulamasına indirgendi.

Brown'ın ev güvenlik sistemi patenti bugüne dek 30'dan fazla patent başvurusunda kullanıldı. İkilinin kapalı devre televizyon (CCTV) güvenlik sistemini icat ettiği de söylenebilir.

Marie Brown milenyumdan önce 76 yaşında öldü. 10 yıl daha yaşasaydı muhteşem fikrinin tümüyle insan hayatına girişini görebilirdi. Buluşu, bankalar, ofis binaları ve apartmanlar gibi yerlerde kullanımıyla günümüz toplumunda geçerli bir sistem oldu. Bu da fikrinin zamanın ne denli ötesinde olduğunu gösteriyor.