İngiliz kraliyetinin cenaze töreni masraflarını kim ödüyor?

İngiliz kraliyet ailesinin birçok gelir kaleminin olduğu biliniyor. Peki bir kraliyet cenazesinin masrafında neler oluyor?

İktidarda kalma süresi açısından Kraliçe II. Elizabeth Birleşik Krallık'ın rekorunu elinde tutuyor. Küresel çalkantılara ve kraliyet ailesi skandallarına rağmen 70 yıldır istikrarın sembolü olmaya devam etmiştir. Prens Harry ve eşi Meghan Markle kraliçe hakkında eleştirel konuştuklarında bile, saygın bir lider olarak kraliçeye karşı hiçbir zaman kötü niyet beslemediler (Vanity Fair).

İngiliz hükümetinin yapısı bir Amerikalının gözünü korkutabilir. Oy kullanmamasına rağmen, hükümdar başbakanı (genellikle Avam Kamarası'nda çoğunluğa sahip partinin bir üyesi) seçme yetkisini elinde tutar ve bu ikili politikaları tartışmak üzere düzenli olarak bir araya gelir. ABD vergi mükellefleri, eski başkanların görevden ayrıldıktan sonra bile ofis kirası gibi ağır masraflarının faturasını ödüyor. Peki, İngiltere'nin sözde en önemli iki siyasi liderinin cenazelerinin faturasını kim ödüyor?

Büyük Britanya hazinesi kraliyet ailesine ödeme yapıyor

İngiliz vergi mükellefleri devlet görevlilerinin faturalarını da karşılıyor. The New York Times'ın haberine göre, "cenaze masraflarını devlet karşılıyor." Daha açık bir ifadeyle, vergi gelirleri kullanılıyor. Maaşlar ve kraliyet yükümlülükleri ( fakat güvenlik giderleri değil) gibi giderleri karşılamak üzere İngiliz Hazinesi tarafından kraliyet ailesine ödemeler yapılıyor. Kraliçe Elizabeth'in annesi olan Ana Kraliçe'nin 2002 yılındaki cenazesi, kendisininkinden önceki en son devlet cenazesiydi. Cenaze masrafı yaklaşık 6 milyon dolar civarındaydı.

Prenses Diana'nın vakitsizce ölümünün ardından 1997 yılında belki de çok daha iyi hatırlanan bir cenaze töreni düzenlendi. Enflasyona göre hesaplandığında 2022 yılında cenazesi yaklaşık 11 milyon dolara mal oluyordu. Kraliçe Elizabeth için düzenlenecek anma töreni oldukça uzun sürecek. Cenazesi Balmoral Kalesi'nden Buckingham Sarayı'na, oradan Westminster Hall'a, Westminster Abbey'e ve son olarak da gömülmeden önce Windsor Kalesi'ndeki Kraliyet Mezarlığı'na götürülecek. Bu cenaze töreninin tam maliyeti belki de hiçbir zaman kamuoyuyla paylaşılmayacak, bununla birlikte Kraliçe Elizabeth'in mali konularda dikkatli olduğu, hatta gelir vergisi ödemeyi reddetmediği biliniyor. Bu da cenaze masraflarıyla ilgili spekülasyonları arttırıyor.