İnsanlar Yaşlandıkça Sesleri Neden Değişir?

Bir insanın yaşlandıkça sesinin değiştiğini muhtemelen fark etmişsinizdir - genellikle biraz daha gür çıkar.

İnsanlar Yaşlandıkça Sesleri Neden Değişir?

Birçok insan, yaşlı bir insanın sesini fark etmenin kolay olduğu konusunda muhtemelen hemfikirdir. Çoğu zaman, bir kişinin sesi yaşla birlikte incelir, daha yüksek bir perdeye kayar ve bir tür nefesli, ince bir tizliğe dönüşür. Bunun tam tersi olarak, bazı insanların sesleri yaşlandıkça derinleşir.

Örneğin "Yüzüklerin Efendisi" filmlerinin Saruman'ı olarak bilinen saygıdeğer Sir Christopher Lee'yi ele alalım. Lee ile 1975 ve 1997 yıllarında yapılan röportajların karşılaştırılmasından da anlaşılacağı üzere, aktörün kendine özgü gür tınısı ancak hayatının ilerleyen dönemlerinde şekillenmiştir. Yaşlı sesi hala çatlak bir tınıya sahipti ama genel olarak dolgun ve alçaktı ve gençlik yıllarından çok farklıydı.

Ancak bu tür değişiklikler sadece dünya çapındaki sanatçıların başına gelmez. Herkesin sesi zaman içinde değişir, ergenlik döneminde erkek çocuklarının seslerinin birkaç yıl boyunca kendilerini mahcup hissetmelerine neden olan gıcırtılı değişiminin çok ötesinde. Erken yetişkinliğe, ardından orta yaşa ve yaşamın sonlarına doğru birçok sesin perdesi yükselirken bazıları alçalır. Bu tür değişikliklerin vücuttaki değişikliklerin bir sonucu olarak meydana geldiğini varsaymak doğrudur.

Gırtlaktaki eklemler – diğer adıyla ses organı – zamanla sertleşebilir ve kıkırdak kireçlenebilir. Ses tellerinin kendisi daha az esnek ve kuru hale gelebilir ve kaslar zayıflayabilir. Astım ve alerji gibi sorunlar da kişinin duruşu gibi bir rol oynar.

Küçülen, İncelen, Sertleşen Dokular

Herkesin sesi zaman içinde aynı şekilde değişmez. Bazı insanların sesleri 50'li yaşlarında kısılmaya başlarken, diğer insanlar 80'li yaşlarına kadar benzer belirtiler göstermezler. Bu çok mantıklı olmalı, zira bedensel sağlık aynı demografik yapıdaki insanlar arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Sağlık yetersizlikleri de son derece bölgesel olabilir, örneğin birinin güçlü bir kalbi vardır ama dizleri sorunludur. Kasların, dokuların, zarların, kıkırdakların, hava akışının vs. bir ürünü olan ses de bölgesel fiziksel sağlığın bir yan ürünüdür.

Çok sayıda karmaşık unsur, kişinin doğal, orijinal ses tonunu, özellikle de ses perdelerinin uzunluğu, kalınlığı ve esnekliği ile çevresindeki boşlukların şeklini üretir. Minnesota Üniversitesi, bir kişi konuştuğunda veya şarkı söylediğinde, havanın farenksten (boğaz) yukarı çıktığını ve yandaki gırtlaktaki ses perdelerinin açıldığını ve rüzgarda dalgalanan bayraklar gibi titreştiğini açıklamaktadır. Daha hızlı titreşimler daha yüksek perdeler üretir ve daha yavaş titreşimler daha düşük perdeler üretir. Bir kişi sesinin şeklini ve sesini kontrol etmeyi öğrenebilir, ancak doğuştan gelen fizyoloji, doğal olarak nasıl ses çıkaracaklarının çoğunu belirler.

Ses Sağlığı ve Hastalıkların Önlenmesi

Hiçbirimiz yaşlanma sürecini engelleyemesek de, sesimizi güçlendirmek ve tüm vokal aparatın hasar görmesini yavaşlatmak için yapabileceğimiz şeyler vardır. Bu özellikle öğretmenler, avukatlar, iş adamları, sanatçılar gibi her gün çok konuşmak zorunda olan kişiler için önemlidir. Bu mesleklerdeki kişilerde zamanla sesin bozulması riski daha yüksektir.

Bu kişiler boğazlarını, gırtlaklarını ve ses tellerini muayene ettirebilir ve bir dil ve konuşma terapistinden yardım alabilirler. Doktorlar, ses organlarını incelemek için laringoskoplar (ucunda küçük kameralar olan tüpler) gibi özel aletler kullanır veya ses tellerinin titreşirken ağır çekim video görüntülerini çekerler. Ayrıca, kişinin konuşurken veya şarkı söylerken çıkardığı seslerin akustik analizleri ve elektrik iletkenliğini ölçmek için ses kutusuna küçük iğneler yerleştirmeyi içeren laringeal elektromiyografi de vardır.

Tedavi ve önleme konusunda WebMD evde şarkı mırıldanmayı ya da söylemeyi önermektedir. Aşırı olmamak kaydıyla şarkı söylemek faydalıdır. Benzer şekilde sağduyulu tavsiyeler arasında çok fazla bağırmamak, sigara içmemek, yeterince su içmek ve yeterince uyumak yer almaktadır. Tıbbi müdahaleler arasında ses gücünü ve dayanıklılığını artırmak için ses terapisi, çok daha kapsamlı rekonstrüktif boğaz ameliyatı ve hatta boğaza botoks enjeksiyonları ve dolgu maddeleri yer almaktadır.

Boğazda, ses kutusunda vb. meydana gelen herhangi bir değişiklik kişinin sesini değiştirir ve kaslar yaşla birlikte küçülür, mukoza membranları incelir ve kıkırdak gibi bağ dokusu sertleşir. Tüm bu değişiklikler "yaşlı sesi" olarak tanımladığımız şeyi üretir.