İtalya Laboratuvarda Yetiştirilen Et Üretimini ve Satışını Yasakladı

Laboratuvarda üretilen etlerin onaylandığı Singapur ve ABD'de hali hazırda hamburgerler satılıyor. Hayvan hakları savunucuları da bu yenilikçi üretim yöntemini destekliyor, ancak İtalya'da hükümet şaşırtıcı nedenlerle buna karşı çıkmaya karar verdi.

et

İtalya'da Başbakan Giorgia Meloni hükümeti, laboratuvarda geliştirilen etlerin üretim ve satışına yasak getirdi. Roma'daki Temsilciler Meclisi, daha önce Senato tarafından kabul edilmiş olan ilgili yasa tasarısını Perşembe günü onayladı.

Ansa haber ajansının bildirdiğine göre İtalya, Avrupa'da bu tür bir yasağı uygulamaya koyan ilk ülke oldu. İtalyan hükümetinden siyasetçiler Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın ardından memnuniyetlerini dile getirdi. Örneğin Lega partisinden siyasetçi Davide Bergamini, "Amacımız geleneğimizi, ürünlerimizi ve her şeyden önce İtalyanların sağlığını korumaktır" ifadelerini kullandı.

Laboratuvarda yetiştirilen et, canlı hayvanlardan kök hücrelerin alınmasını ve daha sonra bu hücrelerin yağ, amino asit, vitamin, mineral ve şeker içeren bir besin solüsyonunda yetiştirilmesini içeriyor. Bu ortamda hücreler çoğalabilir ve kas dokusuna dönüşebilir.

Laboratuvarda yetiştirilen etin savunucuları, hayvan hakları aktivistleri tarafından desteklenen bir bakış açısıyla, hayvanların kesilmesi ihtiyacını ortadan kaldırdığını vurguluyor. Ancak bazı hayvan refahı örgütleri Perşembe günkü kararı "ideolojik bir yasak" olarak nitelendirdi. Bu üretim yönteminin çevresel yönü de sıklıkla vurgulanmaktadır.

Aslında laboratuvarda yetiştirilen et İtalya'da hiçbir zaman piyasaya sürülmedi ve bu da kararı eleştirenlerin girişimi sembolik bir konu olarak görmesine neden oldu. Muhalefet yasanın anayasaya uygunluğunu bile sorguluyor, uluslararası hukuk ve Avrupa yönetmelikleriyle olası çatışmaları öne sürerek AB Komisyonu ile karşı karşıya gelinebileceğini belirtiyor.

Öte yandan tarım derneği Coldiretti, yeni yasanın önemli bölümlerini memnuniyetle karşıladı. Özellikle de bitki bazlı hamburger ya da sebzeli sosis gibi bitki bazlı alternatif ürünler için günlük hayatta kullanılan terimlerin eş zamanlı olarak yasaklanması uygun bulundu.

Yasaya göre, ihlaller 60.000 Avro'ya kadar para cezasına ve mallara el konulmasına neden olabilir.