James Goodfellow: PIN'i ve ATM'yi tasarlayan İskoç

1960'ların başında finans kuruluşları, müşteri hizmetlerinden ödün vermeden cumartesi sabahları açık olmama sorununa uygulanabilir bir çözüm aradılar.

Automated Teller Machine (ATM) ve kişisel kimlik numarası (PIN), dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin finans kuruluşlarıyla ilişki kurma biçiminde devrim yaratan iki yeniliktir. Şu anda dünya çapında 3 milyon adet olduğu tahmin edilen ATM konseptinin geçmişi 1930'lara kadar uzanmaktadır. İskoç mühendis ve mucit James Goodfellow 1960'ların başında ATM ve PIN ile bu kavramı hayata geçirdiğinde, vizyon gerçeğe dönüştü. Peki bunu nasıl yaptı?

Radyo ve elektrik mühendisliği eğitimi aldı

James Goodfellow 1937 yılında Paisley, Renfrewshire, İskoçya'da doğduktan sonra Aziz Mirin Akademisi'ne katıldı. Daha sonra Renfrew Electrical & Radio Engineers'da çırak olarak çalışmaya başladı ve 1958 yılına kadar burada kaldı. Ertesi yıl, 1961'de, o zamanlar Smiths Industries Ltd. olarak bilinen Kelvin Hughes'da geliştirme mühendisi olarak çalışmaya başladı.

Otomatik bir para çekme makinesi tasarlama görevini aldı

1960'ların başında finans kuruluşları, müşteri hizmetlerinden ödün vermeden cumartesi sabahları açık olmama sorununa uygulanabilir bir çözüm aradılar. 1930'larda, bu soruna olası bir çözüm olarak otomasyonlu para çekme makinesi fikri ortaya atıldı. Bununla birlikte, hiç kimse bunu etkili bir şekilde geliştirmeyi başaramadı.

James Goodfellow, 1965 yılında Smiths Industries Ltd'de Geliştirme Mühendisi olarak çalışırken bir ATM ("para çekme makinesi") yaratmakla görevlendirildi. İnovasyonunun gerektirdiği kasayı ve mekanik dağıtıcıyı inşa etmek için Chubb Lock & Safe Co. ile işbirliği yaptı.

Önceki başarısız tasarımları geliştirdi

Makinenin sadece kullanıcı dostu ve verimli değil, aynı zamanda güvenli de olması gerekiyordu, ancak mevcut hiçbir ATM tasarımı bunu başaramamıştı. Konuşma tanıma, parmak izi ve retina desenleri gibi gelişmiş biyometrikler denemelerde test edilmiştir. Bu teknolojilerin yüksek fiyat etiketi ve karmaşık yapısı sonuçta onları pratik olmaktan çıkarmıştır.

Bir makine tarafından okunabilen bir kart ile sayısal tuş takımına sahip bir cihazın bir araya getirilmesi Goodfellow'un en önemli katkısı olmuştur. Sadece kart sahibinin bildiği bir kişisel kimlik numarası (PIN) şeklindeki ek bir şifreleme katmanı, kullanıcının kimliğinin yasal olup olmadığını belirlemek için bir veritabanıyla karşılaştırmak üzere kullanılacaktı.

Müşterilerin paralarını çekmeleri için yeni, risksiz ve kullanıcı dostu bir seçenek sunuyordu.

Buluşu başka birine mal edildi

Buluşun Mayıs 1966'da patentlenmesinin ardından Goodfellow'a çalıştığı işten 10 sterlin ikramiye verildi. Ancak bir yıl sonra De La Rue'dan John Shepherd-Barron, radyoaktif bir kimyasalla kaplanmış çekleri işleyebilen bir ATM yarattı ve bu makine Londra'da yaygın olarak kullanıldı.

Goodfellow'un icadı daha önce patentlenmiş olmasına ve bugün kullanılan ATM'lerle aynı işlevi görmesine rağmen, daha sonra büyük ölçüde Shepherd-Barron'a çağdaş ATM'nin mucidi olarak atfedildi.

Bu yanlış atıf, Shepherd-Barron'un buluşu için OBE aldığı en az 2005 yılına kadar popülerdi. Buna karşılık Goodfellow patentini kamuoyuna duyurarak şunları söyledi: '[Shepherd-Barron] para çekmek için radyoaktif bir cihaz icat etti. Ben ise şifreli bir kart ve pin numarası içeren otomatik bir sistem icat ettim ve bugün tüm dünyada kullanılan sistem bu.

National Geographic'in "Dünyayı Değiştiren 100 Olay" 2015 kitabı da aynı şekilde ATM'yi yanlış bir şekilde Shepherd-Barron'a atfetmektedir.

Kendisine Britanya İmparatorluğu'nun En Mükemmel Nişanlarından biri verilmiştir

Goodfellow, 2006 yılında kişisel kimlik numarasını icat ettiği için Queen's Birthday Honours kapsamında İngiliz Kraliyet Nişanı (OBE) almıştır. Aynı yıl, İskoç Mühendislik Onur Listesi'ne dahil edildi.

John Logie Baird'in 'olağanüstü yenilik' ödülü gibi başka ödüller de almış ve Harvard Üniversitesi'ndeki Paymts.com Hall of Fame'in ilk üyesi olmuştur. Ayrıca Batı İskoçya Üniversitesi'nden fahri doktora unvanı almıştır.