Japonya, VC'lerin Kripto Girişimlerine Doğrudan Yatırım Yapmasına İzin Vermeyi Planlıyor

Yerel bir uzman, mevcut yasada önerilen revizyonun yasalaşması halinde Japonya'daki Web3 girişimleri için büyük bir fırsat olabileceğini söyledi.

Yazar Ali Artur
japonya bayrak

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın 16 Şubat'ta yaptığı açıklamaya göre Japon kabinesi, yerel yatırım sınırlı ortaklıklarının edinebileceği veya elinde tutabileceği varlıklar listesine kripto para birimlerinin eklenmesi önerisini onayladı.

Bakanlık Cuma günü yaptığı duyuruda, Endüstriyel Rekabetçiliğin Güçlendirilmesi Yasası'nda değişiklikler içeren onaylanmış revizyonun, yerel girişimlere ve orta ölçekli şirketlere destek sağlamak için stratejik yatırımı genişleteceğini söyledi. Yerel haber kuruluşu Coinpost'un Cumartesi günü bildirdiğine göre, söz konusu revizyon, risk sermayesi şirketlerinin yalnızca kripto para ihraç eden projelere yatırım yapmasına izin verecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, kabine onayının ardından tasarının yasama organına sunulduğu ve üzerinde müzakere edileceği belirtildi.

Yerel haber kaynağı Coinpost'a göre, Japonya'daki sınırlı ortaklıklar genellikle listelenmemiş şirketlere yatırım yapma amacına hizmet ediyor ve bu da VC'lerin yeni başlayanlara yatırım yapması için yaygın bir önlem haline geldi.

Gumi Inc. kurucusu ve CEO'su Hiro Kunimitsu, bir X gönderisinde "Şimdiye kadarki Japon kuralları uyarınca, VC'ler kripto varlıklarına yatırım yapamıyordu" diye yazdı. Gumi, kendi blok zinciri yatırım fonu olan gumi Cryptos Capital'i başlatan bir Japon oyun geliştirme firmasıdır.

Kunimitsu, X gönderisinde Japon kripto projelerinin yabancı girişim sermayelerinden sermaye sağlamak zorunda kaldığını ve bunun finansman için büyük bir engel olduğunu açıkladı. Kunimitsu, "Japon VC'lerin artık yatırım yapabileceği gerçeğinin Japonya'dan birçok Web3 girişimi için büyük bir fırsat olacağını düşünüyorum" dedi.

Başbakan Fumio Kishida'nın "yeni kapitalizm" politikası çerçevesinde Japonya Web3 endüstrisini geliştirmeye çalışıyor. Aralık ayında Japon kabinesi, vergi rejiminde, şirketlerin kriptodan elde ettikleri gerçekleşmemiş karlar üzerinden vergi ödemelerini engelleyebilecek bir revizyonu onayladı.