Kaplumbağa ve Tosbağa Arasındaki Fark

Kaplumbağalar yüzücü ve omnivardır; Tosbağalar ise ikisi de değil.

deniz kaplumbağası

Bazılarımız öyleymiş gibi davransa da, bu güzel dünyayı kullanmak bizim tekelimizde değil. Bizler, Dünya'yı evi olarak gören uçsuz bucaksız canlılar denizinde sadece bir damlayız. Şüphe yok ki onlardan çok fazla var. Camilo Mora ve arkadaşları tarafından 2011 yılında yayınlanan araştırmaya göre, Dünya'daki ve okyanustaki tür sayısının 8,7 milyon olduğu tahmin edilmektedir.

Zoologlar ve diğer hayvan bilimciler için türlerin çeşitliliği, hayvanları incelemenin en ilginç kısmıdır. Spektrumun en küçük ucundaki virüsler ve Guinness Dünya Rekorları'nın Dünya'daki en büyük memeli olarak adlandırdığı mavi balina, Dünya'yı evi olarak gören canlı formlarının inanılmaz çeşitliliğinin sadece iki örneğidir.

Bununla birlikte, bu ayrımlarda genellikle göründüğünden çok daha fazlası vardır. Timsahlar ve aligatorlar ilk bakışta benzer görünseler de, deneyimli insanlar aralarındaki farkı hemen fark edebilirler. Aynı şey kaplumbağa ve tosbağalar için de söz konusudur. İkisi arasında beklenmedik derecede önemli farklılıklar var.

Kaplumbağa ve Tosbağa Nedir?

Blackpool Hayvanat Bahçesi'nin 'yeri doldurulamaz' dev tosbağası 105 yaşında öldü.
Blackpool Hayvanat Bahçesi'nin 'yeri doldurulamaz' dev tosbağası 105 yaşında öldü. Kaynak: BBC

Kuşkusuz geniş bir yelpazede meyve sularının mevcut olduğunu zaten biliyorsunuz. Portakal suyu her zaman en çok satılan meyve suyu olsa da, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda başka lezzetli meyve suyu da vardır. Kendine özgü ekşiliğiyle greyfurt suyu da bir başka klasik meyve suyu tadıdır. En sevilen meyve suları çeşitlilik gösteren bir popülasyonda büyük farklılıklar arz etmektedir. Hepsinden genellikle "meyve suyu" olarak bahsedilmesine rağmen, aralarında önemli farklılıklar vardır. Bu da daha büyük bir soru olan tosbağa mı kaplumbağa mı sorununu gündeme getirmektedir.

deniz kaplumbağası
Deniz kaplumbağaları çok özel canlılardır.

Kaplumbağalar hem sürüngenlerdir hem de üyelerinin kendine özgü kabuklarıyla ayırt edilen Testudines takımının üyeleridir. Bu açıdan ikisi arasında çok fazla kesişme vardır.

Kendilerine özgü özelliklerini tanımlayarak aralarındaki farkı ortaya koyabilirsiniz. Yaşam alanları, beslenme şekilleri ve varoluş biçimleri konunun merkezinde yer almaktadır. Besin kaynakları açısından birbirlerine çok yakındırlar, bu yüzden mahallenizdeki süs havuzlarında kesinlikle bir kaplumbağa göremezsiniz.

Kaplumbağalar Yüzücü ve Omnivardır; Tosbağalar ise İkisi de Değil

Wilton Pet Centre'a göre, tosbağalar çoğunlukla vejetaryen hayvanlardır. Leopar, Rus, Yunan, Trakya ve Afrika türü tosbağa çeşitleri bitki ile beslenir. Diğer hayvanlarla karşılaştırıldığında, kırmızı ayaklı tosbağa diyet çeşitliliği nedeniyle sıra dışı olarak öne çıkmaktadır. Diğer yandan, kaplumbağalar genellikle et de dahil olmak üzere çeşitli farklı şeyler yerler. Örneğin, muhteşem şahin gagalı kaplumbağa bir etoburdur. National Geographic, bu canlıların daha sığ sularda yaşamayı tercih ettiklerini ve burada deniz süngerleri, denizanaları, algler ve diğer su lezzetleriyle ziyafet çekebildiklerini bildirmektedir. Kaplumbağalar ve tosbağalar arasındaki bir diğer önemli ayrım da yüzgeçlerinde güçlü küçük pençelerin bulunmasıdır.

Birçok kaplumbağa türü çoğunlukla suda yaşar ve sadece yumurtalarını kumsallara ya da karaya bırakmak için ortaya çıkar. Öte yandan, tosbağa türleri toprağa sıkı sıkıya bağlıdır ve çoğu zaman karakteristik yavaş ve hantal halleriyle etrafta dolanırken görülürler. Sonuç olarak, diğer kaplumbağaların sahip olduğu yüzgeç ve perdelere sahip değildirler. Kaplumbağalar ve tosbağalar arasındaki temel ayrım, farklı diyetlerine ve doğal yaşam alanlarına olan tercihlerine bağlanabilir.