Neden Tüylerimiz Diken Diken Olur?

Beyin, güzel vakit geçirmenizi istediğinde dopamin salgılar. Bu yüzden tüylerimizin diken diken olmasını bu kadar çok seviyoruz.

Nasıl adlandırırsanız adlandırın, çoğumuz üşüdüğümüzde, duygularımız kabardığında ya da cinsel olarak uyarıldığımızda tüylerimiz diken diken olur, üşürüz, içimiz ürperir ya da benzer tuhaf hislere kapılırız. Bu hisler cildimizde küçük buruşukluklara neden olur ve bizi derinden sarsar.

Peki neden tüylerinizin diken diken olduğunu hiç sorguladınız mı? Bu tepki neredeyse içgüdüsel gibi görünüyor.

Tüylerin diken diken olması, soğuk havalar da dahil olmak üzere birçok farklı deneyimle tetiklenebilir.
Tüylerin diken diken olması, soğuk havalar da dahil olmak üzere birçok farklı deneyimle tetiklenebilir. 

Cornell Üniversitesi Weill Tıp Fakültesi'nde Klinik Tıp Doçenti olan Dr. Keith W. Roach, "Ormanda yaşayan tavşanla ilgili öyküye benziyor mu? Tehlike ortadan kalktığında, tavşan da diğer hayvanlar gibi otlamaya geri döner. Oysa biz insanlar bir şeyi bilişsel düzeyde estetik bir güzellik olarak algıladığımızda [gerçek bir tehlikeden ziyade] dopamin artışı yaşarız. Beyin, güzel vakit geçirmenizi istediğinde dopamin salgılar. Bu yüzden tüylerimizin diken diken olmasını bu kadar çok seviyoruz." demektedir. Dr. Roach iç hastalıkları alanında uzmanlaşmıştır ve Klinik Tıp bölümünde ders vermektedir. Aynı zamanda ülke çapında 150'den fazla gazetede yayınlanan "To Your Good Health" adlı tıbbi tavsiye köşesinin de yazarıdır.

Tüylerin Diken Diken Olması Nedir?

Piloereksiyon, piloerektör kasların kasılması sonucu ciltteki tüylerin geçici olarak yükselmesi, tüylerin diken diken olmasının nedenidir. Her kıl, küçük bir kasa bağlı olan kendi folikülünden büyür. Sempatik sinir sistemi ("savaş ya da kaç" tepkisini harekete geçiren), soğuğa maruz kalma, korku ya da şok edici bir karşılaşma ile tetiklenebilen piloereksiyonun istemli tepkisinden sorumludur.

Tüylerin diken diken olmasının iki nedeni vardır ve bunların ikisi de günümüzün daha az kıllı insanıyla doğrudan ilişkili değildir. İnsanlarda kürk olmadığından, nedenlerden biri bizi sıcak tutmaktır.

kediler korktuğunda ya da tehdit gördüğünde tüyleri diken diken olur
Tüyleriniz diken diken olur ya da piloereksiyon, tüyleri diken diken olan hayvanlarda görülen bir tepkidir. Korktuklarını ve yakınlarda bir tehdit algıladıklarını gösterir.

Memelilerin (ve kuşların) tüylerinin (ya da tüylerinin) diken diken olup sonra yatışması olan piloereksiyon buna bir örnektir. Hayvan bunu yaparak kürkünün arkasına sıcak bir hava katmanı hapsederek kendisini soğuktan korur.

Kendilerini tehdit altında hisseden hayvanlar da piloereksiyon davranışı gösterebilirler. Piloerektör kaslar kasıldığında tüyleri kaldırarak hayvana yırtıcılar için korkutucu olabilecek "kabarık" bir görünüm verir. Dolayısıyla, insanlar daha az kıl içeren türlere evrimleştikçe, tüylerin diken diken olması olarak bilinen piloereksiyonun pratik bir işlevi kalmamıştır.

Tüyleri Diken Diken Olması ve Ten Orgazmı

Ormanda yaşayan hayvanlar göz önüne getirelim. Örneğin bir kemirgen tehlike ortadan kalktığında, otlamaya geri döner. Oysa biz insanlar bir şeyi bilişsel düzeyde estetik bir güzellik olarak algıladığımızda [gerçek bir tehlikeden ziyade] dopamin artışı yaşarız. Beyin, güzel vakit geçirmenizi istediğinde dopamin salgılar. Bu yüzden tüylerimizin diken diken olmasını bu kadar çok seviyoruz.

Fransızca bir kelime olan ve "estetik ürperti" anlamına gelen frisson, bazı insanların müzik dinlerken hissettikleri iç gıcıklayıcı hissin teknik karşılığıdır. Bazı çalışmalarda "ten orgazmı" olarak adlandırılmıştır.

Bir kişi orgazmik bir deneyim yaşadığında, normal cinsel uyarılma sırasında meydana gelene benzer bir dopamin akışı yaşar. Bu nedenle "ten orgazmı" adı bilimsel olarak doğrudur: Düşündüğünüzde orgazm, muazzam bir gerginliğin ardından gelen bir rahatlamadır. Gerilimden alınan zevkin onun çözümlenmesi olduğunu pek çok insan bilmemektedir. Buna ek olarak, mükemmel müzik duygusal çalkantıları hem artırabilir hem de hafifletebilir.

Cinselliğe gelince, gıdıklandığınızda ya da tutkulu bir cinsel ilişki yaşadığınızda hissettiğiniz karıncalanma hissini nasıl izah edersiniz? Bu tepkilerimiz aslında ilkel korkulara mı dayanıyor?

Aslında, evet:

Dokunma ya da gıdıklanmayla tetiklenen tüyler diken diken olur ve genellikle vücudun örtülü ya da korunaklı bölgelerini etkileyerek bizi savunmasız bir konuma sokar; hemen ardından beynimizin anlık tepkileri başlayacaktır. Bu durum doğal olarak beyninizde yeniden değerlendirilir ve eğer şanslıysanız iyi bir dopamin yüklemesi başlatılır.