Kar Yağışı Sonrası Ortam Neden Sessizleşir?

Düşük sıcaklıklarda ses dalgalarının yavaşlığı ve yağan karın paraziti nedeniyle muhteşem bir kış mevsiminde seslerin algılanması zor olabilir.

famine 1732 japanese

Yoğun bir kar yağışından sonra doğanın nasıl son derece sessizleştiğini ve her şeyin evlerin duvarlarında bulunan yalıtım malzemesiyle kaplanmış gibi göründüğünü hiç fark ettiniz mi? Örneğin daha önce park halindeki otomobiller gibi net olan görüntüler, ayırt edilemeyen kar toplarına dönüşür ve alışkın olduğumuz çevre gürültüsü tamamen kaybolur.

Bunu açıklamanın yollarından biri, çok kar yağdığında insanların evlerinde kalma eğiliminde olmalarıdır; bu da arabalardan, futbol maçlarından ve benzeri aktivitelerden daha az gürültü duyulması demektir. Fakat dahası da var: Yeni yağan kar, doğanın yalıtımına eşdeğer bir işlev görüyor.

Kar Hava Cepleri Oluşturuyor

Her bir kar tanesi farklı bir biçime sahip olduğu içinaltı kenarlı, diğer kar tanelerinin üzerine düzgün bir şekilde istiflenmeye elverişli olmayan kristal bir yapı – üzerine düştüğü her şeyin pürüzlü görünmesine neden olur. Milyarlarca kar tanesi üst üste düştüğünde, yağmur gibi birleşip manzaradan uzaklaşmazlar; bunun yerine, origami turnaları gibi birbirlerinin üzerine yığılırlar ve her bir tanenin arasında çok sayıda küçük delik bulunan bir yapı oluştururlar.

Bu gözenekli yapı, karın üzerine düştüğü nesneleri birbirinden ayıran tüm pürüzlü yüzeyleri yumuşatır. Kar taneleri arasındaki delikler ve aralıklar ses dalgalarının içeri girmesini sağlasa da bu dalgalar yumuşak madde içinde ilerlerken enerji kaybederler.

Sesi taşıyan mekanik dalgalardır, dolayısıyla sesin oluşması için gaz, sıvı veya katı moleküllerin sallanması gerekir. Ses dalgalarının hareket hızı da benzer şekilde çevredeki sıcaklıktan etkilenir, daha sıcak koşullarda artar ve daha soğuk koşullarda azalır. Düşük sıcaklıklarda ses dalgalarının yavaşlığı ve yağan karın paraziti nedeniyle muhteşem bir kış mevsiminde seslerin algılanması zor olabilir.

Gürültü, yeni bir kar yağışının varlığıyla önemli ölçüde azalır. Bir malzemenin ortam gürültüsünü azaltmadaki etkinliği, ses emme katsayısı alfa (α) adı verilen bir metrik kullanılarak 0 ila 1 arasında bir ölçekte ölçülür. Kar, 0,5 ile 0,9 arasında bir ses yutma değerine sahiptir, yani sadece birkaç santimlik yeni yağmış kar bile çok çeşitli frekansları etkili bir şekilde sönümleyebilir. ScienceDaily'de 2016 yılında yayınlanan araştırmaya göre, birkaç santimetrelik kar arka plandaki gürültünün yaklaşık yüzde 60'ını engelleyebilir.

Kar Yağdıktan Sonraki Sessizliğin Kısa Sürmesi

Karın geçici olarak gürültüyü engelleme kabiliyeti, ardından gelen hızlı erime ile sınırlıdır. Kar taneleri yere düştüğünde, iç içe geçmeye veya erimeye başladıklarında formları hızla değişir, aralarındaki mesafeyi ve dolayısıyla sesin taşınma ve hapsolma kabiliyetini azaltır. Buna ek olarak, güneş ışığının ulaşmasıyla birlikte karlı bir alanın üstünde neredeyse anında ince bir buz tabakası oluşur, böylece ilk saatlerinde sesleri hapseden gözenekli madde, normalde sessiz olan bir ortamı bir amfitiyatroya dönüştüren bir ses dalgası yansıtıcı yüzey haline gelir.

Başka bir deyişle, bir dahaki sefere yeni yağmış karın sessizliğini deneyimlediğinizde, her şeyi yaşayın. Muhtemelen uzun sürmeyecektir.