Kara Flim (Film Noir)'ı Anlamak İçin İzlenmesi Gereken Filmler

İşte Hollywood tarihinin en şık ve acımasız türü olan kara filmi anlamak için gerekli 10 film.

film noir kara film

Kara filmleri ve 40'lı yılların şık suç filmlerini anlamaya çalışmak göz korkutucu olabilir. Film noir çok tartışılan bir kategoridir ve 20. yüzyılın en ilginç ve sınırları zorlayan filmlerinden bazılarını kapsayan bir etikettir. Bu aralar kara filmin çekici alanlarına dalmak istiyorsanız, labirent gibi planları, karanlık sokakları ve kasvetli atmosferleriyle vazgeçilmez olan filmleri burada bulabilirsiniz.

Film Noir'dan Boris Ingster'dan Üçüncü Kattaki Yabancı

Üçüncü Kattaki Yabancı, kara filmin ilk cesur dallarını Hollywood'a taşıdı. Amerikan sinemasındaki en güçlü Alman dışavurumculuğu etkilerinden bazılarına sahip olan Üçüncü Kattaki Yabancı'nın karmaşık psikolojisi ve gerçeküstü yönetmenliği, 1930'ların suç filmlerinden cüretkâr bir ayrılışa neden oldu. Korkunç bir cinayete tanık olan Mike Ward (John McGuire) adlı bir gazeteciyi izliyoruz. Bu trajediyle büyük bir atlatma haber kazanan Ward, savcılığın baş tanığı olarak görev yapar ama olay yerinde bir yabancının (Peter Lorre) dolaşmaya başlamasıyla kısa sürede kararlarını ve hatta kendi akıl sağlığını sorgulamaya başlar.

Nicholas Musuraca'nın sinematografisi, Van Nest Polglase'nin tasarımı ve Boris Ingster'in yönetmenliğinde, yargı sistemine yönelik sivri eleştiriler ve ahlak, delilik ve suçluluğun keşfi ustalıkla ifade ediliyor. Sade ışıklandırma, baskıcı setler, gerçeklik ve hezeyan arasındaki kabus gibi bulanıklık ve Peter Lorre'nin muhteşem performansı, dışavurumculuk ve kara film arasında mükemmel bir köprü oluşturuyor.

John Huston'dan Malta Şahini

Malta Şahini, Dashiell Hammet'ın 1930 yılında yayımlanan ve polisiye türünde devrim yaratan romanının üçüncü sinema uyarlamasıydı. John Huston'ın filmi, öncekilerden farklı olarak, suç ve gizeme yönelik detay odaklı, kurnaz, hard-boiled yaklaşımı yakalamış ve Hollywood film noir'ını başlatmıştır. Sıkıntılı bir kadının ricası ortağının ölümüne yol açınca, özel dedektif Sam Spade (Humphrey Bogart) kendini efsanevi bir eserin peşindeki üç vicdansız maceracının etrafındaki ihanetler ve gizemlerle iç içe bulur.

Hammett'ın kalemi, John Huston'ın vizyonu ve muhteşem oyuncu kadrosu kara film karakterlerini mükemmel bir şekilde oluşturuyor: Sert, ahlaki açıdan gri anti-kahraman rolünde Humphrey Bogart, trajedinin ipuçlarını taşıyan femme fatale rolünde Mary Astor ve ahlaksız bukalemun rolünde Pete Lorre. Arthur Edeson'ın sinematografisi sade bir yeteneğe sahiptir. Gölgeler dışavurumcu olmaktan çok bulanıktır ama Malta Şahini gizemin kasvetli, sokaklara özgü tonunu mükemmel bir şekilde yansıtır ve kara filmin gelişeceği sahneyi hazırlar.

Otto Preminger'den Laura

Vera Caspary'nin 1943 tarihli romanından uyarlanan Laura, kara film tadında bir yüksek sosyete dramasıdır. Otto Preminger'in Laura'sı, Rita Hayworth'lu Gilda (1946) ile birlikte en ikonik kara film kadınlarını yaratmıştır. Bu filmlerin her ikisi de kadın karakterleri nesneleştirirken bile onları merkeze alır.

Laura'da Dedektif Mark McPherson (Dana Andrews) zengin, başarılı ve güzel bir reklamcı olan Laura Hunt'ın (Gene Tierney) vahşice öldürülmesini araştırır. Laura'nın çevresindeki karanlık karakterlerle görüşen ve Laura'nın bir tablosunun önünde oyalanan Dedektif McPherson, tıpkı seyirciler gibi yavaş yavaş davanın kurbanını takıntı haline getirir. Pek de femme fatale olmayan Laura'nın farkında olmadan arzu, cazibe ve sapkınlık ağları ördüğü Laura, sinemadaki cinayet gizemleri arasında en iyi dönemeçleri barındırıyor. Joseph LaShelle'in sinematografisi ve Preminger'in yönetmenliği filmi kara filmlerin en karanlık ve büyüleyici örneği haline getiriyor.

Billy Wilder'dan Çifte Tazminat

Çifte Tazminat sadece kara filmlerin vazgeçilmezi değil, aynı zamanda tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilir. İlk gösterimi 1944'te yapılan film noir'ı başlatmadı ama türü sonsuza dek şekillendirdi. Çifte Tazminat, karanlık bir şehrin yağmurla ıslanmış sokaklarına ve ışıltılı neonlarına doğru kayarak açılır. Bir sigorta satıcısı olan Walter Neff'in (Fred MacMurray), bir cinayet işlediğini itiraf etmek üzere bir diktafona doğru topallayarak gidişini izleriz. "Bunu para için yaptım ve bir kadın için yaptım; parayı alamadım ve kadını da alamadım," diyen Neff, kara filmin tamamına yayılan huzursuzluğu ilk birkaç dakikada özetliyor.

James M. Cain'in romanından Raymond Chandler'ın senaryosuna uyarlanan Çifte Tazminat, Hollywood'a eşi benzeri görülmemiş bir karamsarlık getiren, açgözlülük ve arzunun yozlaştırdığı sıradan vatandaşların acımasız öyküsünü anlatan bir gerilim filmi. Billy Wilder, Barbara Stanwyck'i mükemmel femme fatale Phyllis Dietrichson rolünde ve Edward G. Robinson'ı da sigorta tazminat müfettişi Barton Keyes rolünde yönetir. John Seitz'in ıssız sokaklar, dışavurumcu gölgeler ve uğursuz yansımalardan oluşan fotoğrafları kara film dünyasının standartlarını belirler. Tüm bunlar Miklós Rózsa'nın ikonik müziğiyle tamamlanır.

Abraham Polonsky'den Force of Evil (Kötülüğün Gücü)

Abraham Polonsky'nin Force of Evil filminde John Garfield, acımasız mafya babası Ben Tucker (Roy Roberts) için çalışan önemli bir avukat olan Joe Morse'u canlandırıyor. Tucker New York'taki haraç çetelerini ele geçirme planları yaparken, Joe büyük olmak ve kardeşini (Thomas Gomez) ateş hattından kurtarmak için çabalar. Senaryo, Polonsky tarafından gazeteci Ira Wolfert'in 1943 yılında New York'taki haraç çetelerinin yolsuzluklarını araştırdığı Tucker's People adlı romanından uyarlandı. Force of Evil, Abraham Polonsky'nin hem ilk yönetmenlik denemesi hem de yirmi yıl boyunca çekeceği son filmdi. Kısa bir süre sonra Amerikan Karşıtı Faaliyetler Komitesi tarafından hedef gösterildi ve kara listeye alındı.

Force of Evil, bırakıp gitmek için oldukça iyi bir işti. Polonsky'nin şiirsel diyalogları ve George Barnes'ın fotoğrafları New York'u en Hopperesk haliyle yakalamıştı. Force of Evil, doymak bilmez bir gerilim filmi ve Amerikan toplumunun keskin bir eleştirisi; kara filmin sadece şehrin karanlık köşeleriyle sınırlı olmadığını, Wall Street'in ışıltılı binalarında da çekilebileceğini gösteren dokunaklı bir anlatı.

Raoul Walsh'tan White Heat

Kara film bağlamında bile zamanına göre korkunç derecede acımasız olan White Heat, acımasız gangster ve ana kuzusu Cody Jarrett'ı (James Cagney) izliyor. Jarrett, zaten yüksek olan cinayet eğilimlerini artıran beyaz ateş migreninden muzdarip bir suçludur ve kanundan kaçıp annesine (Margaret Wycherly) verdiği sözü yerine getirmeye çalışmaktadır.

Kızıl korku histerisinin Hollywood'u etkisi altına almaya başladığı dönemde gösterime giren White Heat, suçun köklerini toplumsal eşitsizlik ve yozlaşmada bulan Force of Evil gibi filmlere karşı çıkıyor. Bunu, suçun psikiyatrik ve genetik kökenlerini araştırarak yaptı. Cody Jarett, sinemada pek çok kez yeniden ele alınacak bir arketip olan anne sorunları olan bir suçlunun erken ve unutulmaz bir örneğidir.

Raoul Walsh, 1930'larda gangster rolleriyle tanınan James Cagney'i bu arketipi yeniden canlandırması için yönlendirir. Bu tür filmlerin neredeyse sıradanlaştığı bir çağda bile, White Heat sıkı bir şekilde kurgulanmış bir gerilim, bir noir, bir çentik yukarı çekilmiş, zorlayıcı, uçucu bir anti-kahraman o kadar olağanüstü bir şekilde raydan çıkıyor ki, seyirci onun çöküşünü izlemekten başka bir şey yapamıyor.

Robert Siodmak'tan The Killers

Robert Siodmak'ın The Killers (Katiller) filmi, kara filmin can alıcı noktasıdır. Kara filmin tüm temel öğeleri burada: sert dedektifler, suçlulara dönüşen sıradan vatandaşlar, yıkıcı femme fataleler, adi kulüpler ve güzel dışavurumcu ışıklandırmayla birbirine bağlanan dövüş ringleri. Burt Lancaster'ın ilk beyazperde deneyimi olan The Killers, kaderin kötü bir cilvesiyle hırsıza dönüşen boksör Ole Swede Anderson'ı ve ölümcül derecede çekici Kitty Collins'i (Ava Gardner) canlandırıyor. Film, Swede'in umutsuz bir teslimiyetle kabul ettiği vurulma olayıyla açılır.

Hayat sigortası müfettişi Jim Reardon (Edmond O'Brien) tarafından yürütülen soruşturma, Swede'in geçmişindeki karanlık dönemeçleri ve önceden planlanmış cinayeti bir araya getirir. Ernest Hemingway'in 1927 tarihli romanından uyarlanan Katiller, Woody Bedell'in sinematografisi ve ikonik Miklós Rózsa'nın müzikleriyle dikkat çekiyor. Güzel kurgulanmış çekimler ve mükemmel planlanmış gölgeler, filmin suç filmlerinin Yurttaş Kane'i olarak ünlenmesinin nedenidir.

Billy Wilder'dan Sunset Bulvarı

Billy Wilder, Double Indemnity (Çifte Tazminat) ile türe ivme kazandırdıktan ve sapkın bir keskinliğe sahip Ace in the Hole'u (1946) kaleme aldıktan sonra, kara film için bir başyapıt daha hazırlamıştı. Görüntü yönetmeni John Seitz ile bir başka işbirliği olan Sunset Bulvarı, film endüstrisinin gölgelerini aydınlatıyor. Film, Joe Gillis'in (William Holden) sırtında bir kurşunla bir havuzun üzerinde yüzüstü yatmasıyla başlar. Şanssız bir senaryo yazarı olan Gillis, borçlarından kaçmaya çalışırken, yaşlanan sessiz film yıldızı Norma Desmond'ın (Gloria Swanson) boğucu dünyasına ve geri dönüş hayallerine nasıl kapıldığını anlatıyor.

Sessiz filmlerden sesli filmlere geçişi inceleyen Sunset Bulvarı, Hollywood endüstrisini, yeteneklerini nasıl acımasızca kullandığını ve onları nasıl bir kenara attığını kara filmin keskinliği ve kasvetiyle gözler önüne serer ve hicveder. Bu durum oyuncu kadrosuyla daha da dokunaklı hale geliyor: Gloria Swanson ve sessiz film yıldızı ve yönetmeni Erich von Stronheim, hayal aleminde yaşayan sessiz dönem kalıntıları Norma Desmond ve Max von Mayerling'i canlandırıyor. Yönetmen Cecil B. DeMille ve köşe yazarı Hedda Hopper kendilerini oynarken, H.B Warner, Anna Nilsson ve Buster Keaton gibi Hollywood'un sesli filme geçmesiyle kariyerlerini kaybeden birçok sessiz dönem yıldızının da cameoları var.

Alexander Mackendrick'ten Sweet Smell of Success (Başarının Tatlı Kokusu)

Başarının Tatlı Kokusu tuhaf bir kara filmdir. Kader kadınları, işkence görmüş ya da başka türlü soruşturmacılar ve cinayet içermez. Yine de kara filmin kasvetli görünümünü ve alaycı doğasını bu kadar canlı bir şekilde yakalayan çok az film vardır. Tony Curtis ve Burt Lancaster, Başarının Tatlı Kokusu'nda, vicdansız halkla ilişkiler ajanı Sidney Falco (Curtis) ve korkutucu Broadway köşe yazarı J.J Hunsecker'ı (Lancaster) canlandırarak kara film ikililerinin en zehirlisi olmaya adaylar. Hunsecker, Falco'yu kız kardeşinin ilişkisini mahvetmeye zorladığında, New York'un gösteri dünyası gazeteciliğinin tüm çürümüş, keyifsiz katmanlarına ineriz.

Yazarlar ve gazeteciler hakkındaki bir filmde, iğneleyici diyaloglar merkezi bir rol üstleniyor. Görüntü yönetmeni James Wong Howe ve yönetmen Alexander Mackendrick, New York'u en çılgın haliyle yakalıyor ve filme soluk soluğa izlenen yoğun bir atmosfer katıyor. Chico Hamilton Quintet'in diegetic caz performansları film müziklerine yeni bir boyut katıyor. Oyundaki sanatsal beceri ve kulisteki pek çok düşmanlık, Başarının Tatlı Kokusu'nun her sahnesine sinen düşmanca enerjiye katkıda bulunuyor.

Orson Welles'ten Film Noir'ın Kötülüğe Dokunuşu (Touch of Evil)

Orson Welles'in başyapıtı Touch of Evil kara filmin en barok halidir. Genellikle son klasik kara film olarak kabul edilir. Dedektif Miguel Vargas (Charlton Heston), Amerika Birleşik Devletleri-Meksika sınırındaki küçük bir kasabada meydana gelen bir olayı araştırmak için balayına ara verir. İntikam ve ahlaki çürümeden oluşan acımasız bir ağın içinden geçmek zorunda kalır. 1956 tarihli Badge of Evil romanından uyarlanan Touch of Evil, sinemasal bir güç gösterisine dönüşen acımasız bir suç filmi.

Orson Welles'in gözüpek yaratıcı yönetmenliği ve Russell Metty'nin mükemmel kamera çalışması, dışavurumculuktan miras kalan sapkın çerçeveleme, derin açılar ve abartılı ışıklandırmayı bolca kullanarak kara film görselliğinin sınırlarını zorluyor. Açılıştaki uzun çekimden kasvetli sona kadar, Touch of Evil seyirciyi suç, seks, uyuşturucu, ahlaki çürüme, ırksal gerilimler ve yozlaşmış ideallerle dolu bir hikayenin içine çekiyor.