Kripto Projeleri Bugüne Kadar 90 Milyar Doların Üzerinde Fon Aldı

2017'den bu yana sektördeki girişimler için fonlama verilerini takip eden The Block Research'e göre, kripto ve blok zinciriyle ilgili şirketlere yatırılan tüm zamanların toplam dolar miktarı bu ay 90 milyar doları aştı.

Yazar Ali Artur
bitcoin
Görsel: evrenatlasi.com

The Block Research'e göre, kripto ve blok zinciriyle ilgili şirketlere yatırılan tüm zamanların toplam dolar miktarı 90 milyar doları aştı.

2017'den bu yana nispeten yeni olan sektöre sermaye akışını takip eden The Block Research verilerine göre, bu ay şimdiye kadar 50'den fazla anlaşma, projelerin finansmanının 90 milyar doları geçmesine yardımcı oldu.

The Block Research Direktörü John Dantoni, "Blok zinciri sektöründeki girişim finansmanının mevcut durumunu gözlemlerken, finansman rakamlarında önemli bir artış görmemiş olsak da, cesaret verici işaretler olduğu açıktır" demiştir.

The Block Research yeni fon duyurularını farklı kategorilere ayırıyor: Web3, altyapı, DeFi, NFT'ler/oyun, kripto finansal hizmetler, ticaret ve aracılık, veri ve analitik ve son olarak kurumsal. The Block Research verilerine göre, yılın başından bu yana, toplamda yaklaşık 1,3 milyar dolar tutarında 230'dan fazla anlaşma rapor edildi.

Şu ana kadar 2024 yılı için fonların büyük çoğunluğu DeFi, altyapı, NFTs/gaming ve web3 projelerine tahsis edildi. Finansman turlarına katılan risk sermayedarları ve yatırımcılar arasında Animoca Brands, Polychain Capital, Framework Ventures ve Shima Capital yer aldı. Bu ayın en yüksek profilli yatırımlarından birinde Tether, Solana'nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko ile birlikte kripto mobil ödeme firması Oobit'e 25 milyon dolarlık Seri A yatırımına katıldı.

Dantoni ayrıca, "Son aylarda artan anlaşma faaliyeti, özellikle Tohum Öncesi / Tohum yatırımlarında ve Asyalı risk sermayedarlarının sergilediği risk alma davranışı, DeFi ve DePIN'e artan ilgiyle birleştiğinde, yatırımcıların kendilerini yeni bir dijital varlık döngüsünün başlangıcı olabilecek şey için stratejik olarak konumlandırdıklarının bir resmini çiziyor" dedi.

Anlaşma Sayısı Dengeli Ancak Dolar Değerleri Düşük

Kripto ve blok zinciri ile ilgili şirketlere yapılan toplam yatırım
Kripto ve blok zinciri ile ilgili şirketlere yapılan toplam yatırım. Görsel: The Block Research.

Verilere göre, Oobit anlaşması dışında, fon duyurularının çoğu 10 milyon doların altındaki sermaye girişleri için yapıldı. Her ay yapılan yeni anlaşma sayısı, 2021 ve 2022'de görülen yatırım seviyelerinin önemli ölçüde altında kalan dolar miktarlarına rağmen birkaç aydır nispeten sabit kaldı.

The Block Research verilerine göre, 2017'den bu yana sektöre 9.500'den fazla yatırım yapıldığı açıklandı.