Milyonlarca Yıl Önce Geçen Bir Yıldız Dünya'nın Yörüngesini Değiştirmiş Olabilir

Araştırmacılar, geçen bir yıldızın üç milyon yıldan daha uzun bir süre önce Dünya'nın yörüngesini değiştirmiş olabileceğini buldu.

dünyanın yanından geçen yıldız
Görsel: evrenatlasi.com

The Astrophysical Journal Letters'da yer alan bir çalışma, HD-7977 olarak bilinen bir yıldızın gezegenimizin Güneş etrafındaki yörüngesini tamamen değiştirmiş olabileceğini ve Dünya'nın gelişimi üzerinde kalıcı etkileri olabileceğini öne sürüyor.

Bilim insanları HD-7977'nin yaklaşık 2,8 milyon yıl önce güneş sistemimizden geçtiğini tahmin ediyor. Güneş'ten en fazla 31.000 astronomik birim (AU) kadar uzaklaşmış olabileceğine inanıyorlar, ancak bu sayı kime sorduğunuza bağlı olarak değişiyor. Dahası, bazıları 4,000 AU kadar yaklaşmış olabileceğine inanıyor.

Son olasılığın gerçekleşme ihtimali çok düşüktür, ancak gerçekleşmiş olsaydı, bu çok önemli olurdu. Bu teori hakkında özellikle ilgi çekici olan şey, Güneş'e bu kadar yakın geçen yıldızların gerçekten nadir olmamasıdır. Bilim insanlarının tahminlerine göre her 1 milyon yılda bir Güneş'in 50.000 AU yakınından bir yıldız geçiyor. Ve her 10 milyon yılda bir 10,000 AU'dan…

Ancak, ters yörünge simülasyonları HD-7977'nin güneş sistemimizle yakın karşılaşmasının aslında Dünya'nın yörüngesini biraz değiştirmek için yeterli olacağını gösteriyor. Bu fikir, Jüpiter ve Satürn gibi gaz devlerinin yörüngelerinde meydana gelen küçük değişikliklerin Dünya'nın yörüngesinde de değişikliklere yol açacağı gerçeğine dayanmaktadır.

Bu nedenle, geçen yıldızın Jüpiter ya da Satürn'ün yörüngesini bozması, bu değişikliklerin Dünya'ya yansıması ve böylece gezegenimizin yörüngesini de değiştirmesi için yeterli olacaktır. Bu değişimin kesin sonuçları net değil, ancak araştırmacılar gezegenin jeolojik kayıtlarında bu yörünge değişikliklerinin kanıtları olabileceğine inanıyor.

Evren gerçekten büyük bir yer ve yıldızların güneş sistemimize bu kadar yaklaşabileceğini ve gezegenimizin yörüngesini biraz bile değiştirebileceğini bilmek korkutucu, özellikle de Jüpiter'in yörüngesindeki herhangi bir değişikliğin Dünya üzerinde tuhaf etkileri olabileceği için.