Ku Klux Klan tarafından işlenen en kötü suçlar

Kurucu Nathan Bedford Forrest, görüşleri ve çalışma yöntemleri çok aşırı hale geldiği için Ku Klux Klan'a son vermeye çalışmıştır.

Ku Klux Klan
Ku Klux Klan

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım: Ku Klux Klan tarafından gerçekleştirilen "en kötü" gaddarlıkları seçmek oldukça zor bir iştir, zira grubun bugüne kadar yaptığı, söylediği, teşvik ettiği ya da savunduğu her şey kötülüğün timsali olmuştur. 1865 yılında Tennessee eyaletinin Pulaski kasabasında Ku Klux Klan kuruldu. Beyazların üstünlüğü ve Amerikan İç Savaşı sonrasında Birleşik Devletler'deki yaşamın İç Savaş öncesi dönemden büyük ölçüde farklı olmaması gerektiği inancı, bu gizli örgütün ilk üyelerinin başlıca ilkeleriydi. Birçok kişi başkalarını sadece ten renklerine göre yargılamaktan zevk aldığı için KKK'nın idealleri kabul gördü.

Kurucu Nathan Bedford Forrest, görüşleri ve çalışma yöntemleri çok aşırı hale geldiği için Ku Klux Klan'a son vermeye çalışmıştır.

Bir an için şunu düşünün: KKK'nın ilk büyük üstadı ve aynı zamanda örgütün isim babası, sadece dört yıl içinde çok fazla şiddete başvurduğu için örgütten ayrıldı. Her ne kadar 1880'ler ve 1910'larda iç terör faaliyetleri azalmış olsa da, Birleşik Devletler hükümeti 1871'de iç terörizmin yaygınlaşmasına son vermek için güç kullanımını onayladı. Amerika'nın ayağındaki siğiller gibi yeniden ortaya çıkmaya devam ediyorlar.

Freedom Riders'a yapılan saldırılar

Bazı beyazlar, 15 Mayıs 1961 tarihli bu fotoğrafta, Anniston, Ala'da Güney'deki otobüs durağı ayrımcılığını protesto eden Freedom Riders'ı taşıyan bir Greyhound otobüsünün istasyondan ayrılmasını engellemek için otobüsün önünde durdular. Lastiği patlayan otobüs Anniston dışında beyaz bir kalabalık tarafından çevrilerek durduruldu ve kısa bir süre sonra yakıldı. Kaynak: ASSOCIATED PRESS

Freedom Riders (Özgürlük Sürücüleri) Amerika'daki otobüsleri ayrımcılıktan arındırma mücadelesine başladıklarında İç Savaş'ın üzerinden bir asır geçmişti ve bu da her şeyi korkunç bir perspektife oturtuyordu. Ku Klux Klan'ın başını çektiği beyaz Güneylilerin 14 Mayıs 1961'de Freedom Riders'a gösterdikleri şiddetli tepki, karşılaştıkları vahşetin çarpıcı bir örneğiydi.

Equal Justice Initiative'in anlattıklarına göre, Alabama'nın Anniston kentindeki yetkililer, bir grup Freedom Rider'ın otobüs durağında William Chapel adlı bir kişinin komuta ettiği yerel Ku Klux Klan örgütü tarafından saldırıya uğramak üzere olduğu bilgisini aldılar. Grup, Güney Carolina'dan New Orleans'a giden bir otobüsteyken 50 ya da daha fazla silahlı adamdan oluşan bir çete tarafından pusuya düşürüldü.

Polisler oraya vardığında olan olmuştu bile. Polis onları şehir dışına sürüp bıraktıktan sonra, çete otobüsü ateşe vermek için geri dönmüş ve bu başarısız olunca da kaçan yolculara saldırmakla yetinmişti.

İki gün sonra Birmingham'da, dört gün sonra da Montgomery'de bir saldırı daha oldu. Federal hükümet devreye girip koruma sözü verse de, eyalet ve yerel polis tam tersini yaptı ve Ku Klux Klan'a polis engel olmadan yaptıklarını yapmaya devam edebileceklerini söylemeye devam etti.

Michael Donald'ın öldürülmesi

Michael Donald, 1981 yılında Mobile, Alabama'da gerçekleşen linç olayının kurbanı.

Michael Donald'ın hikâyesi mutlu sonla bitmiyor ama annesinin çabaları sayesinde tatmin edici bir sona sahip. Hikaye 21 Mart 1981 akşamı başlıyor.

Ku Klux Klan, hikayenin de başladığı Alabama'nın Mobile County bölgesindeki adliye binasının önünde bir haç yakar. Çete, gecenin geleneksel bir linç olmadan tamamlanmayacağına karar verdi ve öldürmek için bir kişi aramaya başladı. ABC News'in nazik, sessiz, sorumluluk sahibi ve mahalledeki diğer çocuklara göz kulak olan bir genç olduğunu söylediği 19 yaşındaki Michael Donald'ı buldular. Yol sormak için durduğu adamlar onu kaçırdığında yakındaki bir dükkâna doğru yürüyordu. Onu dövüp astılar ve cesedi ertesi sabah bulundu.

28 Şubat'ta, annesinin de istediği gibi, tabutu açık bir cenaze töreninin ardından Donald'ı gömdüler. Herkesin neler olduğunu bilmesini istiyordu. "Defin görevlisi botlarının yüzünde bıraktığı izi görmemi istemedi" dedi.

Henry Hays ve James Knowles 1984 yılına kadar suçlu bulunmadı ve Hays ölüm cezasına çarptırıldı. Ancak Donald'ın annesi mutlu değildi, bu yüzden yerel KKK grubuna karşı bir hukuk davası açtı. Kendisine 7 milyon dolar verildi ve United Klans of America'nın faaliyetlerine son verildi. 1997'de Hays idam edildi.

16. sokak Baptist kilisesi bombalaması

Müfettişler, dört genç kızın ölümüne neden olan patlamanın ardından Birmingham, Ala'daki 16. Sokak Baptist Kilisesi'nin önünde çalışıyor. Üç Ku Klux Klan üyesi yıllar sonra bombalama olayından hüküm giydi. Kaynak: ASSOCIATED PRESS

Denise McNair 11 yaşına yeni girmişti. Birmingham, Alabama'da KKK, Addie Mae Collins, Cynthia Wesley ve Carole Robertson henüz 14 yaşındayken onları öldüren bir bomba yerleştirdi.

NPR, 15 Eylül 1963'te dört kızın 16. Sokak Baptist Kilisesi'nde, KKK'nın bombayı merdiven boşluğuna yerleştirdiği yerden çok uzak olmayan bir yerde durduklarını söylüyor. Patlama olduğunda Pazar Okulu sona ermişti ve insanlar kilise ayinleri ve " Bağışlayan Bir Sevgi" adlı vaaz için hazırlanıyorlardı.

Sol üstten saat yönünde: Addie Mae Collins (14 yaşında), Cynthia Wesley (14 yaşında), Carole Robertson (14 yaşında) ve Denise McNair (11 yaşında).

Ferris Eyalet Üniversitesi'ndeki tarihçiler kilisenin, üyeleri sivil haklar hareketine dahil olduğu için hedef olduğunu söylüyor. Ancak sonuçta bu terör eylemi teröristlerin umduğu etkiyi yaratmadı. Aralarında çocukların da bulunduğu 22 kişinin daha yaralandığı olay, ülke genelinde sivil haklar yasalarına olan desteği artırdı.

Bundan başka korkunç dipnotlar var mı? Elbette var. Patlamanın ardından binlerce kişinin katıldığı kızların cenaze törenlerine hiçbir devlet görevlisi gitmedi. Bunun yerine, 23 Siyah kişi çeşitli "suçlardan" tutuklandı ve genç bir adam polis tarafından vuruldu. Peki, kim hapse atılmadı? 19 dinamit kalıbı dört KKK üyesi tarafından oraya yerleştirildi. Bu kişiler 45 yıl boyunca suçlanmadı ve içlerinden biri o zamana kadar çoktan ölmüştü.

Greensboro katliamı

KKK üyeleri, 3 Kasım 1979'da İşçi Görüşü Örgütü / Komünist İşçi Partisi üyeleriyle aralarında çıkan çatışmadan önce bir arabanın arkasından silahlarını alıyor. Kaynak: WUNC

"Komünizm" ABD'de olumsuz bir çağrışıma sahip olsa da, Komünist İşçi Partisi üyeleri 1979 sonbaharında mizahi bir şekilde "Klan'a Ölüm" başlığını taşıyan bir yürüyüş ve mitingde Ku Klux Klan ile karşı karşıya geldi. Ancak o gün ölüm hiçbir KKK üyesine uğramayacaktı.

3 Kasım'da Komünist İşçi Partisi üyeleri, Klan'ın bölgedeki varlığına karşı çıkmak için Kuzey Carolina'nın Greensboro kentinde yerel fabrika işçileriyle birlikte yürüdü. Klan'ın yanıtı bir Klan üyesinin kuklasını sokaklarda gezdirmek oldu. Yaklaşık 30 Klan üyesi ve bir Büyük Büyücü (Grand Wizard) yedi otomobille geldi. 88 saniye süren çatışmanın ardından her iki taraf da beş adamını kaybetti ve 10 kişi de yaralandı.

Politico'ya göre bu kavga 21. yüzyılda beyaz milliyetçiliğin önünü açtı. Öte yandan, olayın hemen ardından bazı çarpıcı gerçeklerin ortaya çıktığı Greensboro'ya geri dönelim. Soruşturma, gizli muhbirler tarafından olayların dramatik bir şekilde tırmanmak üzere olduğu konusunda uyarılmalarına rağmen, kolluk kuvvetlerinin harekete geçmek için hiçbir şey yapmadığını ortaya çıkardı. Ve? Gizli bir ATF ajanı olan Bernard Butkovich, katliamda kullanılan ateşli silahlardan bazılarını temin etmişti.

Sanıklardan altısı başlangıçta suçsuz bulundu. Daha sonra, açılan bir haksız ölüme sebebiyet verme davasında suçlu bulunmuşlar ve jüri yaklaşık 400.000$ tazminata hükmetmiş, ancak komplo olmadığına da karar vermiştir.

Harry ve Harriette Moore cinayeti

Noel Günü bombalamasından sonra Moores'ların evi.

Harry ve Harriette Moore çifti vurularak öldürüldüklerinde ilk sivil haklar şehitleri oldular. 1951'in Noel akşamı, çok uzaklardan duyulabilecek kadar güçlü bir patlama Mims, Florida'daki evlerini yerle bir etti. Neyse ki ne Harry ne de Harriette ölmüştü; aslına bakılırsa 25. evlilik yıldönümlerini kutladıkları bir gecenin ardından daha yeni yatmışlardı. Ne yazık ki, hiçbir ambulans servisi Siyah çifti hastaneye götürmeye istekli değildi, bu nedenle 30 millik yolculuğu arabalarıyla yapmak bölgedeki akrabalarına düştü. Kısa bir süre sonra Harry öldü ve gömülmesinin ertesi günü Harriette de yaralarına yenik düştü.

Linçleri durdurmak ve Siyah seçmenleri korumak için çalıştıkları için KKK'nın Moores'lardan hoşlanmadığı bir sır değildi. J. Edgar Hoover ve FBI bu olay üzerinde çalışacaklarını söylemiş olsalar da, dava hala resmi olarak çözülememiştir.

Ancak önemli bir "ama" gerekli. Soruşturma üç Klan üyesine indirgendikten sonra, bunlardan biri intihar etti ve diğer ikisi de FBI kendilerine karşı geçerli bir dava açamadan doğal nedenlerle öldü. İntihar eden kişinin daha sonra 1978 yılında ölüm döşeğindeyken bombanın yerleştirilmesinden sorumlu olduğunu itiraf ettiği söylendi, ancak hiç kimse adalete teslim edilmedi.

Eylül 1868 Opelousas katliamı

Bir ABD gazetesinin 1880 tarihli bir karikatüründe şöyle yazıyor: 'Güney'de terörizm. Vatandaşlar dövülüyor ve vuruluyor." Granger

Emerson Bentley, 1868 yılında, henüz 18 yaşındayken, özgürlüğüne yeni kavuşmuş Siyah öğrencilere öğretmenlik yapmak üzere kuzeyden güneye gitti. Güneyin tehlikeli bir yer olduğunu kısa sürede keşfetti.

Eylül ayında, aylardır rastgele insanları taciz eden, takip eden ve öldüren KKK, okulunun kapısına bir uyarı mesajı yapıştırdı. Louisiana'daki birkaç beyaz üstünlükçü örgütten biriydiler ve hepsi de Bentley'in St. Landry Progress adlı bir yayının editörü olarak üstlendiği diğer görevinde yaptığı açık sözlü haberciliğe öfkeliydi.

28 Eylül 1868'de yayınlanan bir başyazının ardından başlayan ve iki hafta süren şiddet olayları sırasında yaklaşık 250 kişi öldürüldü. Rakip bir gazetenin editörünün ifadesiyle: "Halk genel olarak St. Landry ayaklanmasının sonucundan çok memnun, ancak her ne kadar Carpetbagger'ların kaçmış olmasından üzüntü duysalar da." Makalede ölü ve yaralılar "işin sonucu" olarak adlandırılmıştır.

Tarihçiler artık Opelousas Katliamının Louisiana'da daha fazla şiddet ve linç için katalizör olduğu konusunda hemfikir. Tarihçi Michael Pfeifer'in ifadesiyle, "1890'lardan yirminci yüzyılın ilk on yıllarına kadar Louisiana'da meydana gelen linç dalgası için önemli bir emsal".

1922'de Inglewood göçmenlerine yapılan saldırı

Los Angeles Times'ın 24 Nisan 1922 Pazartesi tarihli sayısının ön sayfası.

KKK'nın pisliklerine gerçekten inerseniz, göçmenlerden içki kaçakçılarına kadar çok çeşitli insanları hor gördüklerini görürsünüz. Ve 1922'de Klan'ın Güney Amerika'daki geleneksel kalelerinden uzakta çarpıcı bir rol oynadı.

22 Nisan'da yaklaşık yüz Klan üyesi, Bask göçmeni bir ailenin Inglewood, Kaliforniya'daki evine baskın düzenledi. Fidel ve Angela Elduayer'in kızları soyularak işkenceye maruz kalırken anne ve babaları da dövüldü. (Ve bu onların mücadelesi hakkında duyduğumuz son şeydir.) Polis geldiğinde, bir KKK üyesi çıkan arbede sırasında ölmüştü.

Yerel KKK üyeleri sadece birkaç içki kaçakçısının bölgede faaliyet göstermesini engellemeye çalıştıklarını ifade ettiler, ancak yine de bir soruşturma açıldı. Diğer saldırılar, linçler, katran ve tüy dökmeler ve çocuklarıyla birlikte evlerini boşaltmak zorunda kalan yerel bir Japon aileye yapılan özel bir saldırının hepsi aynı çeteyle ilgiliydi. KKK üyelik kartları olan ve bu suçlara karışan gerçekte kimlerdi: Bölgedeki polis şefi ve şerif.

Otuz beş Klan üyesi hakkında dava açıldı, ancak hiç kimse suçlu bulunmadı. Ku Klux Klan'ın bir üyesi Los Angeles Belediye Meclisi'ne seçilince saldırılar yeniden başladı.

Willie Edwards Jr. cinayeti

Willie Edwards Jr.

Willie Edwards Jr. 22 Ocak 1957'de ardında bir eş, iki kız çocuğu ve kamyon şoförlüğü kariyerini bırakarak iz bırakmadan ortadan kayboldu. Sanki sırra kadem basmış, gecenin bir yarısı aracını terk etmiş ve üç ay boyunca geri dönmemiş gibiydi. Ertesi gün, tam üç ay sonra, cesedi Alabama Nehri'nden çıkarıldı.

Aradan uzun yıllar geçti.

Olayla ilgisi olmayan bir olayla ilgili olarak 31 Aralık 1975'te polis tarafından sorgulanan bir kişi, bir grup insanın Edwards'ı Tyler-Goodwyn Köprüsü'nden atlamaya zorladığını gördüğünü söyledi. Üç KKK üyesi Henry Alexander, Raymond Britt, Sonny Livingston ve Jimmy York tutuklandı ve Edwards'ın ailesi sonunda adaletin yerini bulduğunu görecek gibi görünüyordu. Ancak dava sonunda düştü ve dört adam da serbest bırakıldı. Neden? Resmi olarak, ölüm nedeni asla belirlenemedi.

1993'e hızlıca gidelim. Henry Alexander'ın eşi Diane, kocasının kendisine Edwards'ın soyulması ve meşhur "Suya vur" sloganı olayında parmağı olduğunu itiraf ettiğini iddia etti.

Alexander, Edwards'ın eşiyle temasa geçmeye çalıştı, ancak cesedi 1997 yılına kadar ortaya çıkarılamadı ve ölüm nedeni belirlenemedi. Edwards'ın hayatını kaybetmesi ve Livingstone dışındaki herkesin 2013 yılına kadar ölmüş olması nedeniyle, dava zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle reddedildi. Üç yıl sonra Livingstone vefat etti ve hiç kimse adalete teslim edilmedi.

Mississippi cinayetleri

Michael Schwerner, Andrew Goodman ve James Chaney cinayetleri en kötü şöhretli KKK suçları arasındadır ve FBI'ın cinayetler için kullandığı kod adından adını alan MIBURN (veya Mississippi Burning) filmi sayesinde yaygın olarak tanınmıştır.

Her şey Schwerner'in, siyah müşterileri oy kullanmaya kayıt olmaya teşvik etmek amacıyla Meridian, Mississippi'deki bir şirketin boykot edilmesini başarıyla teşvik etmesiyle başladı. Bu nedenle sadece KKK'nın gazabına uğramakla kalmadı, aynı zamanda resmi bir ölüm emri de aldı. Schwerner orada yokken, KKK üyeleri öncelikli hedefleri olan Mt. Zion Metodist Kilisesi cemaatine saldırdı ve yaktı.

Schwerner bir seyahatten döndüğünde, kilise yangınını başlatmadaki rolleri nedeniyle Chaney ve Goodman ile birlikte hapsedildi. Şehirden götürüldüler ve saatler sonra KKK peşlerine düştü. Vuruldular ve haftalar sonra büyük bir FBI soruşturması sırasında ortaya çıkarılan sığ bir mezara gömüldüler.

Yedi KKK üyesi 1964'teki cinayetlerden 1967'ye kadar suçlu bulunmadı ve o zaman bile aldıkları maksimum ceza altı yıldı. ABD Bölge Yargıcı William Cox daha sonra verdiği bir kararda, "Öldürdükleri üç kişi bir küfürbaz, bir Yahudi ve bir beyaz erkekti. Hak ettiklerini düşündüm ve cezayı onlara verdim."

Vernon Dahmer cinayeti

Vernon Dahmer.

1964 yılında oy vermek için kaydolmak kolay değildi, en azından Afrikalı Amerikalılar için. Kayıt yaptırmayı zorlaştıran pek çok kayıt memuru vardı ve Mississippi, Hattiesburg'da bunlardan birinin adı Theron Lynd'di.

Başka kimse ona karşı aday olmadığı için şanslıydı. Vernon Ferdinand Dahmer da Hattiesburg'da yaşıyordu. Sivil haklar aktivisti, iş adamı ve toplum lideri olarak tanınıyordu. Şehrin NAACP bölümünün başkanı olarak, insanların oy kullanması için büyük bir çabaya öncülük etti. Kamuoyu önünde, oy verme vergilerini ödeyemeyenlerin vergilerini ödeyeceğini söylediğinde, Civil Rights Teachings, KKK lideri Sam Bowers'ın takipçilerine onu öldürmelerini söylediğini belirtiyor.

Dahmer ayrıca Şiddet İçermeyen Öğrenci Koordinasyon Komitesi ile de yakın çalışmıştır. SNC, KKK'nin Dahmer'in evini 10 Ocak 1966'da, yani duyurunun ertesi günü bombaladığını söylüyor. Dahmer, karısı ve çocuklarının evin arka tarafından çıkmasını sağladıktan sonra, hala Molotof kokteyli atan ve kendisine ateş eden insanlara ateş etmek için yanan evine geri döndü.

Hattiesburg'daki insanlar Dahmer'ın eşi ve ailesine yardım etmek için bir araya gelirken, FBI 14 KKK üyesini cinayetle suçladı. Üç kişi suçlu bulundu ama Bowers paçayı kurtardı. Dava 1991 yılına kadar yeniden açılmadı ve Bowers yedi yıl sonra suçlu bulundu. 2006'da hapishanede öldü.

Madge Oberholtzer'a tecavüz, işkence ve katliam

Madge Oberholtzer (1896-1925).

Çoğu zaman, yetkili kişiler ellerini kirletmezler. Bu tür işleri başkalarının yapmasına izin verirler. Öte yandan, KKK Büyük Ejderi D.C. Stephenson sadece ellerini kirletmekle kalmadı, aynı zamanda kana da buladı. Stephenson 1922 yılına gelindiğinde sadece Klan üyesi olmakla kalmamış, aynı zamanda Indiana'nın siyasi çevrelerinde uygunsuz teşhir, alenen sarhoşluk, evde şiddet ve cinsel saldırı gibi olaylarla da tanınmıştır. Birisi saldırdığı bir kadına "Ona aldırmayın; o iyi bir adamdır; sarhoştur ama ayıkken iyidir" demişti. )

Ocak 1925'te Madge Oberholtzer ile tanıştı ve hemen çıkmaya başladılar. Madge 14 Nisan 1925'te öldü. Resmi ölüm nedeni olarak cıva zehirlenmesi gösterildi, ancak bu hikayenin sadece bir kısmıydı. Oberholtzer ölüm döşeğinde hikayesini anlattıktan sonra Stephenson, tecavüz ve ikinci derece cinayet de dahil olmak üzere uzun bir suç listesiyle suçlandı. "Vücudumun her yerini çiğnedi, boynumu ve yüzümü ısırdı, dilimi çiğnedi ve vücudumun her yerini kesti" dedi. İlk düşüncesi onu öldürmekti ama ailesinin bunun getireceği utançla uğraşmak zorunda kalmasını istemedi. Bunun yerine kendini öldürmeyi seçti.

Stephenson suçlu bulundu, 1950'de hapisten çıktı, birden fazla kez evlendi ve 1966'da kalp krizinden öldü.

Moore's Ford Köprüsü katliamları

Yas tutanlar, 1946 yılında Bishop, Ga.'daki Mount Perry Baptist Kilisesi'nden bir linç kurbanının tabutunu taşıdılar. Linç, dörtlü bir cinayetti. Kaynak: The Atlanta Journal-Constitution/Associated Press

İki çift de dahil olmak üzere en az dört kişi 25 Temmuz 1946'da Georgia'daki Moore's Ford Köprüsü'nde öldürüldü. Evet, ölenler George ve Mae Murray Dorsey, Dorothy ve Roger Malcom'du ve kanıtlanamayan söylentilere göre beşinci kurban Dorothy Malcom'un çok hamile bedeninden çıkarılan bebekti.

Bölgede yaşayan Loy Harrison bu dört kişiyi arabasına aldı. Harrison bir KKK üyesiydi, bu yüzden yolu kapatan daha fazla KKK üyesi bulduğunda, bundan sonra olanlar çok şok edici değildi, ama yine de dehşet vericiydi. Dört kişi kamyondan çıkarıldı, ağaçlara bağlandı ve başlarına yaklaşık 60 el ateş edildi. Daha sonra da linç edildiler.

Olay sırasında polis, gruptaki 20 kişiden 15'inin çoktan bulunduğunu söyledi. Yine de hiç kimse suçlanmadı ve büyük jüri tutanakları kilitli olduğu için, dosyaların açılması için birçok mahkeme kararı olmasına rağmen, olaya karışan kişilerin isimleri hiçbir zaman kamuoyuna açıklanmadı.

Wayne Watson 2013 yılında ortaya çıktı ve amcası Charlie Peppers'ın sık sık kendisinin insanların öldürülmesine yardım eden KKK üyelerinden biri olduğunu söylediğini belirtti. Peppers, "Siyahlar o zamanlar ne olduğunu bile bilmeyen insanları suçluyorlar" demiştir. Peppers ayrıca KKK üyesi olduğunu da reddediyor.