Kuşlar Uçarken Uyur mu?

Bazı kuşlar zamanlarının çoğunu uçarak geçirir. Havada beslenir ve ürerler, peki ya gece? Gökyüzünde 1,5 km yükseklikte süzülerek uyuyan bir tür dışında, kuşların çoğu tüner ya da yerde uyur.

Dal üzerinde oturan Bayağı Ebabil (Apus apus)

Kuş türlerinin önemli bir kısmı, insan uyku düzenine benzer şekilde gece dinlenmesi yaşar. Bununla birlikte, ördek ve puhu gibi gece yaşayan türler de vardır ve bazı türler hem gece hem de gündüz uyur. Geri kalan türler için güneş battığında kuş uykusu başlar. Yine de, uyku bölgeleri sorusu kısmi bir anlayışla örtülü kalmaktadır. Alacakaranlıkta, sığırcıkların uçarken uyumadıkları ortak bir yuva bulmak için toplandıkları gözlemlenebilir. Kuş türlerinin çoğunda olduğu gibi, onlar da yuvalarına benzer uyku alanları ararlar.

Bayağı Ebabil: Uçarken Uyuyabilen Bir Kuş

Büyük ölçüde söz konusu türe bağlı olarak, uykunun yeri ve şekli konusunda önemli değişkenlikler ortaya çıkmaktadır. Kuş uykusunun birçok yönü hala gizemini korumaktadır. Şu anda, belirli türlerin havada uyuduğunu iddia etmek için kesin kanıtlara sahip değiliz. Bununla birlikte, bayağı ebabil kuşu hakkında ikna edici şüpheler bulunmaktadır. Göçmen doğasıyla bilinen bu küçük kuş türü, kış biterken ekvatoral Afrika'dan yola çıkar ve yaz bitene kadar Avrasya'nın önemli bir bölümünü kat eder.

Ebabil, ömrünün büyük bir kısmını uçmaya adar. Bacakları o kadar küçüktür ki yerden havalanamaz. Aslında, uçmaya ara verdiği tek zaman, yumurtaların kuluçkaya yatırıldığı yuvalama dönemleridir. Ebabilin uçuşa başlama şekli nedeniyle yüksek irtifalar tüneme noktaları olarak hizmet eder ve uçuşa başlamak için yerçekiminin çekiminden yararlanır. Yavrular yuvadan ayrıldıktan sonra yaklaşık iki yıl boyunca kesintisiz uçuşlarını sürdürür ve iniş yapmaktan tamamen kaçınırlar.

Ebabillerin uçuş sırasında uyuduklarına dair kesin kanıtlar bulunamasa da, bu kavram yaygın bir kabul görmektedir. Gece radar gözlemleri bu kuşların aktivitesini doğrulamaktadır; gece saatlerinde kuşlar bir araya toplanmakta ve havada daireler çizerek süzülmek için sıcaklık değişimlerinden faydalanarak 'uyuyor' gibi görünmektedir.

Kapak görseli: Wikimedia.