Flamingolar Neden Tek Ayak Üzerinde Durur?

Flamingoları uyurken gözlemlemek gerçekten çok tuhaf bir manzaradır. Uykuya daldıklarında binlercesi tek ayakları üzerinde durur. İşte bu doğal olmayan pozisyonu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bazı açıklayıcı unsurlar.

Uçuş halindeki iki pembe flamingo Walvis Körfezi'nde uçuş halindeki yetişkin ve ergen yaş altı büyük flamingo.

Büyük Flamingo (Phoenicopterus roseus) en eşsiz göçmen kuşlardan biridir. Kanat açıklığı 1,8 metreye kadar ulaşabilen bu kuş oldukça büyüktür ve tüylerinin pembe rengi hayvanlar dünyasında nadir görülen bir renktir. Binlerce bireyden oluşan koloniler halinde toplanarak tuzlu sularda göz kamaştırıcı bir manzara oluşturur.

Ancak daha da şaşırtıcı olanı, büyük flamingo uyurken çok özel bir pozisyon alır: Sadece tek ayağı üzerinde durur ve başını kanadının altına sokar. İnsanlar için, tek ayak üzerinde uykuya dalmak oldukça zor göründüğünden, bu açıkça hayret vericidir. Ancak flamingonun denge sorunu yoktur; tek perdeli ayağı üzerinde sabit kalır.

Flamingolar Uyurken Isınır mı?

Hayvanın vücudu tüylerle kaplıyken, uzun bacakları açıkta kalır ve onu önemli ölçüde etkileyen bir hava durumu olan soğuğa karşı son derece hassastır. Bazı kuş türleri sıcaklık düşüşlerine dayanabilmek için yere iner ve bacaklarının üzerine konar. Ancak pembe flamingo için bir bacağını tüylerinin içine almak daha kolaydır. Bilim insanları daha önce flamingonun ısı kaybını en aza indirmek için bu duruşu benimsediğine inanıyordu, özellikle de kuşun suda tek ayağı üzerinde dengede dururken sık sık uyuması nedeniyle.

Alternatif bir teori ise flamingonun tek bacak uykusunu diğer bacağını dinlendirmek için kullandığını öne sürüyor. Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden (ABD) bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, kuşun kendisini bu şaşırtıcı pozisyonda tutmak için neredeyse hiç kas gücü harcaması gerekmiyor. Bu durum flamingonun neden tek ayak üzerinde uyumayı seçtiğini açıklayabilir.

Pembe flamingo bir bacağını kaldırdığında, vücudu gevşer ve yerçekimi nedeniyle hafifçe öne doğru eğilir. Daha sonra, uyuyan bir flamingoda gördüğümüz son derece dengeli bir pozisyona yerleşir. Amerikalı araştırmacılar bu fenomeni bir flamingo kadavrası üzerinde gözlemleyerek bu mekanizmayı ortaya çıkardılar. Açıklama, ısı korunumu fikriyle tutarlıdır, çünkü bu özel pozisyonda kuş neredeyse hiç enerji harcamaz.

Kapak Görseli: Wikimedia / Yathin S Krishnappa.