Leylekler Deneyimlerinden Öğrendikleriyle Göç Rotalarını İyileştiriyor

İzleme verileri, genç beyaz leyleklerin yeni yerler keşfetmek için daha fazla zaman harcadığını, yaşlıların ise yıllık göçlerinde daha doğrudan bir rota izlediğini gösteriyor.

Yazar Burcu Kara
leylekler
Görsel: evrenatlasi.com

Beyaz leylekler yaşlandıkça göçleri için giderek daha hızlı ve doğrudan rotalar izliyor, bu da bu yolları mükemmelleştirmek için deneyimle öğrendiklerini gösteriyor.

Wyoming Üniversitesi'nden Ellen Aikens, "Bu hayvanları izleyebildik ve ne zaman ve nereye gittikleri hakkında ayrıntılı bilgi edindik" diyor. "Ancak göçün leyleklerin yaşamı boyunca nasıl rafine edildiği ve geliştirildiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istedik."

Beyaz leylekler (Ciconia ciconia) çoğunlukla Avrupa'da ürüyor, ancak kış için orta veya güney Afrika'ya uçuyor. Aikens ve meslektaşları, 2013-2020 yılları arasında Almanya ve Avusturya'daki beş üreme alanında 258 yavru beyaz leylek yakaladı. Onlara, serbest bırakılmadan önce konumlarını takip eden etiketler taktılar.

Ekip toplamda, hepsi en az iki ardışık göçü tamamlamış olan 40 beyaz leylekten 301 göç olayını kaydetmeyi başardı.

Verileri analiz eden ekip, genç kuşların yeni yerler keşfetmek ve her yıl farklı yollar denemek için daha fazla zaman harcama eğiliminde olduğunu tespit etti.

Aikens, "Bunun arkasındaki mantık, yaşamlarının erken dönemlerinde çevrelerini daha iyi tanımak için bilgi topluyor olmalarıdır" diyor. "Henüz üremiyorlar, bu nedenle üreme için gerekli bölgelere ulaşmak veya yuva yapmak için daha az zaman baskıları var."

Ancak leylekler yaşlandıkça, yolları giderek daha düz hale geldi ve hedeflerine daha erken varmak için çok daha hızlı uçtular.

Aikens, "Bu, rotalarını daha kısa ve daha doğrudan olacak şekilde aşamalı olarak iyileştirdiklerini gösteriyor, ancak bu, enerjik olarak daha pahalı bir göçe sahip olma pahasına geldi" diyor. Aikens, bu değişikliklerin leylekler olgunlaştığında, başarılı bir şekilde üremek için yüksek kaliteli yuvalama alanları için diğerleriyle rekabet etmeleri gerektiği için meydana geldiğini söylüyor.

Bu leylekler de tıpkı bizim öğrendiğimiz gibi öğreniyorlar. Bu yolculukları başarıyla tamamlayabilmeleri ve bunu uzun yıllar boyunca daha iyi yapabilmelerinin ne kadar akıllıca ve ne kadar şaşırtıcı olduğu konusunda onlara gerçekten daha fazla kredi vermeliyiz.

Kaynak:PNAS