Europa'nın Denizlerinde Yaşam İçin Düşündüğümüzden Daha Az Oksijen Olabilir

Jüpiter'in buzlu uydusu Europa'daki okyanus, uzaylı yaşamı aramak için bulduğumuz en iyi yerlerden biri, ancak araştırmacıların düşündüğünden daha az oksijene sahip olabilir.

Yazar Burcu Kara
Jüpiter'in uydusu Europa buzdan bir kabukla kaplı
Jüpiter'in uydusu Europa buzdan bir kabukla kaplı. Görsel: NASA/JPL-Caltech

Jüpiter'in uydusu Europa yaşam için düşündüğümüzden daha az uygun olabilir. Buzdan kabuğunun altında bir su okyanusu olmasına rağmen, soğuk uydu bildiğimiz yaşamı sürdürmek için gerekli oksijenden yoksun görünüyor.

Europa'da oksijen, yüzeyine radyasyon çarptığında ve oradaki su buzunu bileşenleri olan hidrojen ve oksijene ayırdığında üretilir. Bu sürecin modelleri, oksijen üretim hızının saniyede 5 ila 1000 kilogram arasında olabileceğini öne sürmüştür.

Princeton Üniversitesi'nden Jamey Szalay ve meslektaşları, 2022 yılında Europa'nın yüzeyinin sadece 353 kilometre üzerinde uçan Juno uzay aracından elde edilen verileri kullanarak yeni bir tahminde bulundular. Yüzeyde saniyede sadece yaklaşık 12 kilogram oksijen üretildiğini tespit ettiler ki bu da önceki tahminlerin en alt sınırında yer alıyor.

"Bir anlamda kabuk Europa için bir akciğer gibi. Sürekli oksijen üretiyor" diyor Szalay. "Bununla birlikte, yüzeyde oksijen üretildikten sonra ne olduğu hakkında konuşamayız — ne kadarının okyanusa girebileceği hala bir soru."

Ancak ilk etapta daha az oksijen üretiliyorsa, Europa'nın sularına daha az oksijen girecektir. Bu da araştırmacıların orada Dünya'da yaşayanlara benzer organizmalar bulma olasılığını azaltabilir.

Bir sonraki adımlardan biri, bu oksijenin ne kadarının yabancı uydunun buzlu kabuğundan sızabileceğini bulmaktır. NASA'nın Ekim ayında fırlatmayı planladığı Europa Clipper görevi bu konuda bize yardımcı olacaktır. Buzun kalınlığını ölçecek ve yaşam için yararlı element ve bileşiklerin geçip geçemeyeceğini belirlemeyi mümkün kılacak.