Marcus Antonius ve Kleopatra'nın aşkı Marmaris'te bir adaya ismini verdi

Mısır Kraliçesi ile Romalı devlet adamı arasındaki destansı aşk, Shakespeare'in trajik oyununa ve Marmaris bölgesinde bir adaya ilham olmuştur.

William Shakespeare'in tarihin en tanınmış yazarlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İngiltere'nin Stratford-Upon-Avon kasabasında vaftiz edilmiş ve daha sonra 52 yaşında burada vefat etmiştir (1564). Shakespeare'in erken yaşamı ya da mesleği hakkında çok az şey bilinmektedir, ancak 1594 yılı civarında Londra'daki tiyatrocular arasında saygın bir grup olan Lord Chamberlain's Company of Players'ın bilinen bir üyesi olduğunu bildirmektedir.

"Genel mutabakat" yazarın toplam 37 oyun yazdığı konusunda hemfikirdir. Günümüzde bu oyunları incelemek zor olsa da, zarafetleri ve yetenekleri yadsınamaz.

Shakespeare, o zaman olduğu kadar şimdi de ilgi çekici olan konuları ele almıştır. Dram, mizah, korku, kan dökme ve evet, hatta aşk. İki antik güç arasındaki gerçek, trajik bir aşk hikayesine dayanan Shakespeare'in "Antonius ve Kleopatra"sı tüm zamanların en ünlü romantik dramlarından biridir. Onların aşk hikayesinin yankılarını günümüzde hala duyabilirsiniz.

Marcus Antonius ve Kleopatra'nın lanetli ilişkisi

Kleopatra'nın Ölümü, 1785
Kleopatra'nın Ölümü, 1785.

Roma ordusundan General Marcus Antonius (veya Mark Antony) Jül Sezar'ın yakın arkadaşıydı. Sezar, düşmanı Büyük Pompey'in izini sürmek için Mısır'a gittiğinde, kraliçe Kleopatra'ya aşık oldu. Raporlara göre çiftin MÖ 47 yılının Haziran ayında, Sezar'ın Mısır iç savaşına girmesinden hemen sonra Caesarion adında bir oğulları oldu (Sezar nerede olursa olsun savaştan kaçmayı her zaman imkansız bulmuştur). Görünüşe göre Sezar'ın korkunç katli sırasında Kleopatra Roma'da bulunuyordu.

MÖ 43 yılında, Antonius, Octavianus (Jül Sezar'ın yeğeni ve daha sonra Augustus) ve Marcus Aemilius Lepidus'tan oluşan Triumvirlik Roma'ya hükmediyordu. Antonius, kendisinden önceki Sezar gibi, Kleopatra'yı imparatorluğunun kuruluşundan sonra ülkesinde ilk kez gördüğünde ona aşık oldu.

Sonunda Octavianus, tıpkı Shakespeare'in oyununda öngörüldüğü gibi, MÖ 31 yılının Eylül ayında Aktium Muharebesi'nde Antonius ve Kleopatra'ya karşı zafer kazandı. Antonius kendi kılıcıyla ölürken, efsaneye göre Kleopatra M.Ö. 30 yılının Ağustos ayında hayatına son vermek için bir aspir kullandı. Sonraki üç yıl içinde Octavianus, Augustus adıyla ilk Roma İmparatoru oldu.

Trajik çift arasındaki aşk, kısmen Shakespeare'in klasik eseri sayesinde devam etmektedir. Yine de, çift için önemli olan bir Türk adasına aşkları için isim verilmiş gibi görünüyor.

Kleopatra Adası'ndaki Kleopatra sahili

Kleopatra Adası'ndaki ünlü plaj.

Türkiye'nin bu çarpıcı bölgesi hakkında büyüleyici bir efsane var. Görünüşe göre küçük bir ada Marmaris'e çok yakın ve genellikle Kleopatra Adası olarak biliniyor. Neden mi? Çünkü buranın iki aşık için özel bir sığınak olduğuna inanılıyor.

Efsaneye göre, bu adadaki güzel kumun özel bir önemi var. Antonius yeni sevgilisini kazanmak için bu durumu planlamış. Söylentiye göre, ona evinin havasını biraz olsun yaşatabilmek için bu muhteşem küçük kara parçasının kıyısına Mısır kumu gönderme zahmetine katlanmış.

Kleopatra'nın adını taşıyan plaj, Sedir Adası olarak da adlandırılan Kleopatra Adası'nda bulunmaktadır. Muhtemelen buradaki kum ya da kaynakların tanımladığı şekliyle burada bulunan ooid parçacıkları, yüzyıllar boyunca Antonius ve Kleopatra'nın da aralarında bulunduğu ziyaretçileri cezbetmiştir. Hikaye doğru olsun ya da olmasın, pek çok çift adanın mükemmel kaçamak noktasını bulmak için buraya gelmiştir. Ünlü çift bunu kesinlikle takdir ederdi.