Michelangelo Karalamaları 200,000 Dolara Satılıyor

Christie's, İtalyan Rönesans ustasının küçük bir eskizini tahmini değerinin 33 katından fazlasına açık artırmayla sattı.

Bir çerçevenin arkasında bulunan Michelangelo'ya ait küçük bir karalama, New York'taki Christie's'de 201.600 dolara satılarak 6.000 ila 8.000 dolarlık tahmini değerini çok aştı. İtalyan Rönesans ustası 1,8'e 2,6 inç boyutlarındaki sararmış kağıt parçasını imzalamamış olsa da, Christie's'deki uzmanlar iyi belgelenmiş provenansı sayesinde çizimin onun eline ait olduğunu düşündüler. Michelangelo'nun bilinen son torununun el yazısıyla yazdığı bir mektubun eşlik ettiği çizim, 17 Nisan'da uzun bir açık arttırma savaşının ardından bilinmeyen özel bir alıcıya satıldı.

Altı Rakamlık Karalama

Christie's aracılığıyla Michelangelo Buonarroti'ye ait dikdörtgen bir mermer blok ve beraberindeki mektubun diyagramı.

Michelangelo'nun bu küçücük çizimi bir mermer bloğunun diyagramıdır. Bloğun üzerinde İtalyanca "benzer" anlamına gelen "simile" kelimesi yazılıdır. Michelangelo'nun Sistine Şapeli'nin tavanı üzerinde çalıştığı sıralarda yapılmış olan bu çizim, büyük olasılıkla birbiriyle ilişkili diyagramlardan oluşan daha büyük bir sayfanın parçasıydı.

Christie's'deki Eski Ustalık çizimleri uzmanları bu küçük karalamayı geçen yıl, 1986'da Christie's'de satılan ve Michelangelo'nun bir ortağına atfedilen çerçeveli bir çizim olan başka bir eseri incelerken keşfetti. Çizim ve el yazısıyla yazılmış bir mektup, özel bir koleksiyona ait olan çerçevenin arkasına yapıştırılmış olarak bulundu. Mektup, Michelangelo'nun soyundan gelen Cosimo Buonarroti tarafından 1836 yılında, daha sonra Hong Kong valisi olan İngiliz ekonomist Sir John Bowring'e yazılmıştır. Browning'e Buonarroti'nin "ünlü atası Michelangelo "nun ekteki çizimini sunuyor.

Mermer Blok Diyagramları Bize Ne Anlatıyor?

Michelangelo Buonarroti'nin mermer blok diyagramları
Michelangelo Buonarroti'nin mermer blok diyagramlarının eskizlerinden bir örnek, 1517 civarı, San Francisco Güzel Sanatlar Müzeleri aracılığıyla

Yaratılışından yüzyıllar sonra, aldatıcı derecede basit bir mermer blok diyagramı, bir sanatçının heykel yapma süreci hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Michelangelo'nun Floransa'daki Sagrestia Nuova ve San Lorenzo Bazilikası ile Roma'daki Papa 2. Julius'un mezarı gibi anıtsal projeler için kâğıtları mermer blokların eskizleriyle doldurduğu bilinmektedir. Bu sayfalara çeşitli mermer blokların boyut ve biçimlerinin yanı sıra maliyet ve nakliye gereksinimlerini de dikkatle kaydetmiştir.

Michelangelo'nun 1564'teki ölümünden önce eskiz ve çizimlerinin çoğunu yok etmiş olması, Christie's müzayede lotunu özellikle değerli kılmaktadır. Günümüze ulaşan mermer blok diyagramlarının çoğu, sanatçıya adanmış Floransa müzesi Casa Buonarroti'ye aittir. Bunlar, hazırlık çalışmalarından nihai ölçümlere kadar sanatsal sürecin her aşamasında teknik hassasiyetini ve vizyoner yaratıcılığını gösterdikleri için önemli kabul edilirler.

Michelangelo'nun Piyasa Değeri

Christie's'e göre, Michelangelo'nun ondan az eseri özel koleksiyonlara aittir. Eserlerinin müzayedede istenen fiyatın çok üzerinde satılması alışılmadık bir durum değildir. Bir Michelangelo diyagram taslağı en son 2008 yılında Christie's'de açık artırmaya çıkmıştı. Resmi tahmini fiyatı 12.500 ila 18.800 dolar arasındaydı ve 90.000 dolara satıldı. 2022 yılında, sanatçının bilinen ilk çıplak resmi olduğuna inanılan figüratif bir eskiz 24 milyon dolara satılarak, açık artırmada satılan bir Michelangelo çizimi için önceki rekoru ikiye katladı.