Sahra Çölü'nde Bir Zamanlar Dinozor Avlayan Timsahlar

Sahra Çölü milyonlarca yıl önce muhteşem canlılara ev sahipliği yapıyordu. Bunlardan en etkileyici olanları elbette timsahlardır.

Sarcosuchus

Günümüzde kavurucu sıcaklıklarda olan Sahra Çölü bölgesi aslında 100 milyon yıl önce yemyeşil bir bataklıktı ve sadece dinozorlara değil, aynı zamanda çeşitli tarih öncesi timsah türlerine de ev sahipliği yapıyordu. Elbette hepsi bu kadar değil. Bu tarih öncesi timsahların çeşitli boyutları ve vücut tipleri bulunmuştur. Bu sürüngenlerden bazıları son sürat koşan timsahlar gibi avlarını karada takip edebilirken, diğerleri kusursuz dinozor avcıları olacak kadar büyük ve güçlüydü.

Sarcosuchus
Paris Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'ndeki Sarcosuchus. Kaynak: Flickr

Sarcosuchus imperator ya da SuperCroc olarak bilinen dev bir tarih öncesi timsahın fosilleşmiş iskeleti, 1990'larda ünlü paleontolog ve dinozor avcısı Paul Sereno ve ekibi tarafından Afrika Sahrası'nda keşfedildi. Bu muhteşem canavara ait parçalar 1966 gibi erken bir tarihte bulunmuş olsa da, Sereno Nijer'de 110 milyon yıl öncesine tarihlenen birkaç kısmi iskelet ortaya çıkarmıştır. SuperCroc, Sereno'nun vücudu kadar büyük bir kafaya sahipti ve ekip yaklaşık 12,19 m uzunluğunda olduğunu hesapladı.

Sereno Sahra'da çalışmaya devam etti ve sonunda birçoğu günümüzün diğer hayvanlarına benzeyen kayıp timsahlardan oluşan koca bir eski dünya yaşam ortamı buldu. DogCroc (Araripesuchus wegeneri) uzun, burunlu bacaklarına kadar köpeklere benziyor ve öyle hareket ediyordu. DuckCroc (Anatosuchus), ördek gagalı ornitorenklere benzeyen üç ayak uzunluğunda (0,91 m) bir karasal timsahtı. Öte yandan, RatCroc (Araripesuchus rattoides) sadece 0,6 metre uzunluğundaydı, karada yaşıyordu ve böcekleri toprak altında bulması için evrimleşmiş ön dişleri vardı.

Paleontolog Paul Sereno iş başında.
Paleontolog Paul Sereno iş başında. (Oregon Eyalet Üniversitesi / CC BY-SA 2.0 )

PancakeCroc (Laganosuchus) bir gizemdi, ancak ekip sonunda devasa düz çenesini Venüs sinek kapanına benzer bir şekilde, avını beklerken uzun süre ağzı açık bir şekilde suda hareketsiz yatarak kullandığı sonucuna vardı. Bu arada, BoarCroc (Kaprosuchus) bir yaban domuzuna benziyordu. BoarCroc, Avustralya tatlı timsahı gibi yüzebiliyor ve devasa dişlerini birbirine vurmadan önce avına karşı avantaj elde etmek için karada hızla koşabiliyordu.

Çığır açan keşiflerinden ilham alan Sereno, soyu tükenmiş dünyayı yeniden canlandırmak ve tarih öncesi timsahları canlandırmak için en son teknolojiyi kullanmaya karar verdi. CT taramaları, özel efektler ve adli tıp sanatçılarını kullanan ekibi, Kuzey Afrika'da keşfedilen fosil parçalarına dayanarak daha önce bilinmeyen bu tarih öncesi timsah ailesinin gerçeğe yakın dijital ve etli rekonstrüksiyonlarını yaratmayı başardı.

https://www.youtube.com/watch?v=YFbuHua3oeI

Sereno, yeni keşfettiği tarih öncesi timsahların geçmişte nasıl hareket etmiş ve işlev görmüş olabileceklerini daha iyi anlamak için Avustralya'da zoolog ve timsah uzmanı Dr. Adam Britton'ı bile ziyaret etti. Bir National Geographic belgeseli olan When Crocs Ate Dinosaurs, bulguları göz kamaştırıcı görseller ve büyüleyici ayrıntılarla sunuyor. Mutlaka izleyin.