Bazı Dişi Örümceklerin Eşlerini Yemesi

Argiope keyserlingi türü çiftleşmeden önce erkeği kendine bağlamak için bir örümcek ağı kullanır ve böylece erkeği daha uzun süre yanında tutar.

Argiope keyserlingi
Argiope keyserlingi

Neden bazı dişi örümcekler eşlerini yerler? Yeni aşık olmuş insanlar arasında "Seni çok seviyorum" sözünü sık sık duyarsınız. Ancak bu sözü yeni bir seviyeye taşıyan bazı canlılar var. Bazen çiftleşirken bile kendi türlerinin üyelerini yiyorlar. Özellikle örümcekler "cinsel yamyamlık" yaptıkları için kötü bir üne sahiptir. Karadul örümceği, erkek insanların yırtıcısı olarak ünlenmesiyle kırmızı sırtlı örümcek ve haç örümceği kadar kötü şöhret kazanmıştır. Peki, dişi örümcekler neden erkekleri öldürür ve yer?

Örümceklerdeki Davranış: Cinsel Yamyamlık

Cinsel yamyamlık iki farklı alt türe ayrılabilir. Birincisi, dişilerin çiftleşmeden önce açlıktan ya da çiftleşmeyi önlemek için bir erkeği yemesidir. Bu, çok çeşitli hayvan türlerinde yaygın bir durumdur. Ancak, bu durum erkeklerin yalnızca küçük bir kısmı için geçerlidir ve hiçbir şekilde norm değildir.

Cinsel yamyamlık, çiftleşme eylemi sırasında ve hemen sonrasında da meydana gelir. Bilim insanları, bazı türlerin dişilerinin istedikleri takdirde erkekleri sistematik olarak öldürdüklerini keşfetmiştir. Örneğin, Redback örümceği veya Avustralya karadul örümceği olarak bilinen Latrodectus hasselti ve Argiope örümcekleri bu kategoriye girer. Sarı, beyaz ve siyah çizgili karınlarıyla tanınan yaban arısı örümcekleri de bu ailenin üyeleridir.

Peki, zalim ve acımasız olduğu varsayılan dişi örümcekler neden böyle tuhaf davranışlarda bulunur? Bunu, çiftleşme süresini ya da cinsel ilişkiyi minimumda tutarak farklı erkeklerle çiftleşmeye devam edebilmek için yaparlar. Yumurtaları döllemek için en iyi genlere sahip bir eş bulmak, dişi örümcekler için çiftleşmenin ana amacıdır.

Buna ek olarak, erkek örümcek öldürüldükten sonra tüketildiğinde dişiler için hoş bir besin ve enerji kaynağı oluşturur. Bunun çocuklar için de açık bir avantajı vardır. Araştırmalar, erkekleri yiyen dişi örümceklerin, yemeyen dişi örümceklere göre daha fazla yumurtaya sahip olduğunu göstermiştir.

Örümceklerde Çiftleşme Uzunluğu Kilit Faktördür

Yine de bazı erkek örümcekler ilk çiftleşmeyi dişi örümcekler tarafından saldırıya uğramadan atlatabilmektedir. İlk başarılı çiftleşmenin ardından erkeklerin ölüm oranı söz konusu olduğunda türler arasında bile farklılıklar mevcuttur. Yeterince uzun süre çiftleşmeyen erkeklerin yenme riski de daha yüksektir.

Ancak karşılaşmadan zarar görmeden kurtulan erkekler kaçmaya çalışmaz ve bunun yerine neredeyse her zaman trajediyle sonuçlanan ikinci bir çiftleşmeye devam eder. Çünkü bu durum yine de baba olma ve yavru sahibi olma ihtimalini artırıyor. Erkek şansını zorlar ve sonunda kendini feda ederse, dişinin daha fazla yumurtasını döllemesini sağlar.

Argiope keyserlingi örümceği sevişmeden önce eşini kendine bağlamak için ağ kullanır. Döllenen yumurta sayısını artırmayı umuyorsa, erkeği daha uzun süre yanında tutmak dişi açısından arzu edilen bir durumdur.

Daha Küçük Boyutlu Eşlerin Yenme Olasılığı Daha Yüksektir

Bununla birlikte, örümceklerdeki cinsel yamyamlık her zaman evrimsel fayda için rekabetten kaynaklanmıyor gibi görünmektedir. Araştırmacılar bu davranış için alternatif bir neden tespit ettiklerini iddia ediyor. Erkeklerin fiziksel olarak dişi eşlerinden daha aşağı oldukları zaman, yenme olasılıklarının daha yüksek olduğunu iddia ediyorlar. Bu durum, Kuzey Amerika kurt örümceği ve Tigrosa helluo da dahil olmak üzere birçok tür için geçerlidir.

Görünüşte önemsiz bir faktör olan cinsiyetler arasındaki boyut farkının, cinsel yamyamlığın belirlenmesinde bu kadar önemli bir rol oynadığını görmek ilginçtir. Eşeysel yamyamlıkta söz konusu olan değiş tokuşlar genellikle oldukça basittir. Aç bir dişi örümcek, tuzağa düşürebileceği kadar küçük bir "erkek arkadaşa" rastladığında, dürtüsüne engel olamaz.

Peygamberdeveleri de Bu Davranışı Gösteriyor

Yemek yeme ve yenme pratiği örümceklerin cinsel partnerleriyle sınırlı değildir. Bilim insanları bu olgunun çeşitli hayvan türlerinde de görüldüğünü uzun zamandır biliyor. Peygamberdeveleri de dahil olmak üzere bazı böcekler bu davranışlarıyla ün kazanmıştır. Bu böceklerin erkekleri çiftleşme öncesinde, sırasında ve sonrasında çok tehlikeli bir varoluşa sahiptir. Bir Asya türü olan Hierodula membranacea'nın dişilerinin cinsel ilişki sırasında erkeklerin kafalarını ısırarak kopardığı görülmüştür; ancak cinsel ilişki bozulmadan devam etmektedir.