Yeni ABD İşsizlik Başvuruları ve Konut Verileri Öncesinde Bitcoin Düz Seyrediyor

Bir Bitbank analisti, hisse senedi piyasalarında iyi haberler gelse bile, 53.000$'ın Bitcoin için "kırılması zor bir direnç olacağını" söyledi.

Yazar Ali Artur
bitcoin

Bitcoin, iki önemli ekonomik gösterge olan ilk işsizlik başvuruları ve konut satışlarına ilişkin yeni ABD verileri öncesinde Perşembe sabahı erken saatlerde yatay seyrediyor.

Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 51.823,78$'dan işlem görüyordu. CoinGecko verilerine göre bu, dün bu saatten bu yana %0,3'lük mütevazı bir kazanç ve geçen haftaya kıyasla neredeyse sabit.

Hem Bitcoin hem de Ethereum, ABD'nin ilk işsizlik başvurularını ve mevcut konut satışlarını bildirmesinin ardından tüccarların kar elde ettiğine ve piyasanın nasıl ilerlediğini görmeyi beklediğine dair işaretler gösterdi.

Yatırımcılar, Federal Rezerv'in 2024 yılında faiz oranlarını ne zaman düşürebileceğini tahmin etmeye çalışırken ekonomik göstergelere odaklanmış durumdalar. Şimdiye kadar FOMC üyeleri tarafından verilen ipuçları iyimser değildi.

Federal Rezerv Başkanı Michelle Bowman dün D.C.'de düzenlenen bir bankacılık etkinliğinde yaptığı konuşmada, "Bence ekonominin nereye gittiği konusunda daha fazla güven kazanmamız için bolca zaman var," dedi. "Bence bir noktada faizleri düşürme sürecine başlamanın zamanı gelecek, ancak verilerdeki belirsizlik göz önüne alındığında, emin değilim … yani, kesinlikle şimdi değil."

Yatırımcılar onu yüksek sesle ve net bir şekilde duydu.

CME FedWatch aracına göre, bir sonraki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısına 27 gün kala, yatırımcıların yalnızca yaklaşık %5'i komitenin Mart ayında faiz oranlarını düşürmesinin muhtemel olduğunu düşünüyor. Veriler şu anda yatırımcıların %54'ünün Fed'in Haziran ayında faizleri düşüreceğini düşündüğünü gösteriyor.

Genel olarak, dijital varlıklar ve hisse senetleri "riskli" varlıklar olarak kabul edilir. Yatırımcılar, federal faiz oranları düşük olduğunda riskli varlıklara portföylerinde daha fazla yer verme eğilimindedir. Ancak ABD federal faiz oranları Mart 2022'de %0,25 – %0,50 seviyesinden keskin bir yükseliş gösterdi. Temmuz 2023'te %5,25 – %5,50'ye ulaştı ve henüz düşürülmedi.

Bu arada, Japonya'daki Bitbank'ta bir kripto analisti olan Yuya Hasegawa, tüccarların nasıl ilerlediğine dair işaretler için ABD Bitcoin ETF'lerine giren ve çıkan günlük akışları izliyor. Akışların geçen haftaya kıyasla keskin bir düşüş gösterdiğini, günde yaklaşık 300 milyon dolardan 135 milyon dolara gerilediğini belirtti.

"Bununla birlikte, bu miktar hala Bitcoin ağının bir günde sağladığı miktarın yaklaşık üç katıdır ve ETF'lerden gelen satış baskısının talepten daha fazla olduğunu göstermez" diye yazdı. "ABD hisse senedi piyasasındaki bir toparlanma, mevcut aralıkta bitcoin fiyatını yükseltebilir, ancak 53 bin dolar muhtemelen kırılması zor bir direnç olacaktır."

Bu konuda iyi haberler de var: Dün Nvidia'dan gelen özellikle güçlü bir 4. çeyrek kazanç raporunun ardından hisse senetlerini canlandırmış gibi görünüyor. Başlıca ABD hisse senedi endekslerinin çoğu günü yeşil renkte tamamladı.