Odysseus Ay Aracı Devrildi ve Hala Veri Gönderiyor

NASA'nın finansmanıyla özel bir şirket tarafından inşa edilen ve işletilen yeni Ay aracı oldukça kötü durumda.

Yazar Burcu Kara
Intuitive Machines CEO'su Steve Altemus
Intuitive Machines CEO'su Steve Altemus, uzay aracının Ay'ın yüzeyinde ne kadar ters durduğunu göstermek için Odysseus iniş aracının ölçekli bir modelini kullanıyor. Kaynak: YouTube, NASA

Houston merkezli Intuitive Machines şirketi tarafından inşa edilen ve bir SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılan 4.3 metre uzunluğundaki iniş aracı, şirketten gelen bir güncellemeye göre başarılı bir şekilde iniş yaptı ve "hayatta ve iyi durumda". Space.com ve diğerlerinin bildirdiğine göre sadece küçük bir sorun var: "ayağını" bir kayaya kaptırıp düştükten sonra yan yatmış durumda.

Ay'a iniş aracına Odysseus adının verilmesi, Ay'a giden kayalıklı yoldan sonra Ay'a güvenli bir şekilde iniş yapmak için oldukça karmaşık bir son dakika manevrası gerektirdi.

Açıklandığı üzere, aracın idarecileri planlanan inişine yaklaşırken lazer telemetrelerinin çalışmadığını fark ettiler. Hızlı düşünerek, "Hassas Hız ve Menzil Algılama için Navigasyon Doppler Lidarı" ya da kısaca NDL olarak bilinen deneysel bir NASA aracını kullanarak geçici bir çözüm buldular – ancak açıkça görülüyor ki, sadece kısmen işe yaradı.

İniş aracı devrilmenin yanı sıra kamerasını da çalıştırmadı – ancak adil olmak gerekirse, Intuitive Machines'in CEO'su kurucu ortak Steve Altemus'un bir basın toplantısında söylediği gibi, bir hafta süren "heyecanlı " yolculuğu sırasında Dünya ile oldukça muhteşem özçekimler yaptı.

Görev yöneticileri iniş öncesi manevra sırasında Odysseus'un lazer menzil bulma sistemindeki bir güvenlik kilidinin sondanın 15 Şubat'taki fırlatılmasından önce devre dışı bırakılmadığını keşfetti. Bu da sistemi çalışamaz hale getirdi.

Altemus, görev direktörü Tim Crain'e uzay aracının menzil bulucuları olmadan otonom olarak iniş yapmak zorunda kalacağını söylediğinde, "yüzü bembeyaz oldu, çünkü operasyonu kaybedecek olmamız midemize inen bir yumruk gibiydi" dedi. Neyse ki Crain ve diğer görev ekibi üyeleri Odysseus'u NASA'nın faydalı yükleri arasında yer alan deneysel bir lazer menzil bulma sistemini kullanacak şekilde yeniden programlamanın bir yolunu buldular.

Crain, "Uzay araçları için normal yazılım geliştirmede, bu tür bir şey matematiği yazmak, meslektaşlarınızla karşılaştırmalı olarak kontrol etmek, teoriyi bir simülasyona koyarak kanıtlamak için bazı basit hesaplamalar yapmak ve bu simülasyonu 10.000 kez çalıştırarak performansı değerlendirmek için bir ay sürerdi" dedi. "Ekibimiz bunu temelde bir buçuk saat içinde yaptı. Ve işe yaradı."

Crain, sorunun iniş öncesi menzil ölçerleri aktive etme girişimi sırasında tespit edilmesinin tesadüfi olduğunu söyledi. "Eğer o tesadüfi olayı yaşamamış olsaydık, muhtemelen inişe beş dakika kala lazerlerin çalışmadığını fark edecektik" dedi. "Yani, tesadüf kesinlikle doğru kelime."

Menzil ölçer sorunu tek zorluk değildi: Odysseus, aşağıya doğru 9.5 km/saat ve yana doğru 3.2 km/saat hız ile öngörülenden daha hızlı bir iniş yaptı. Altemus telemetrenin, iniş aracının ayaklarından birinin yere inerken bir şeye takıldığını ve telefon kabini büyüklüğündeki uzay aracını yan yatırdığını gösterdiğini söyledi. Odysseus şu anki duruşuna göre bir kayaya takılmış, bir yarığa saplanmış ya da bir yamaçta yatıyor olabilir.

İnişin gerçekleştiği gün Intuitive Machines Odysseus'un dik durduğunu söylemişti, ancak bugün Altemus bu hatalı değerlendirmenin iniş aracının yakıt göstergelerinden gelen "eski telemetriye" dayandığını söyledi.

Altemus, iniş aracının eğik bir konumda olmasına rağmen, bazı güneş panellerinin güç üretebildiğini ve bazı antenlerinin Dünya'daki yer istasyonlarıyla iletişim kurmak için doğru yönde olduğunu söyledi.

"Bununla birlikte, yüzeye dönük antenlerimiz var ve bu antenler Dünya'ya geri iletim için kullanılamıyor" diye ekledi. "Dolayısıyla bu gerçekten bir sınırlayıcı. Görev için ihtiyacımız olan her şeyi alabilmemiz için iletişim kurma ve doğru verileri iletme yeteneğimiz, sanırım, en çok onun tarafında olmaktan ödün veriyor."

Görev yöneticileri, iniş aracının nasıl yattığını ve herhangi bir hasar olup olmadığını kesin olarak gösterebilecek görüntüler de dahil olmak üzere veri akışını artırmak için çalışıyorlar.

Altemus, "Daha fazla telemetri aldıkça ve daha fazla şeyi açtıkça, önümüzdeki günlerde sizi inişin analizi ve yeniden inşası hakkında [bilgilendireceğiz]" dedi.

NASA'nın Ay Keşif Yörünge Aracı'nın hafta sonu iniş alanı üzerinde uçacağını ve yukarıdan görüntüler yakalayacağını söyledi. Bu, Intuitive Machines ve NASA'nın Odysseus'un Malapert A olarak bilinen bir kraterin yakınındaki iniş hedefine ne kadar yaklaştığını anlamalarına yardımcı olacaktır.

Odysseus'un birincil görevi Ay'ın güney kutup bölgesindeki çevre hakkında veri toplamak. Bu bölge giderek daha fazla ilgi çekiyor çünkü sürekli gölgelenen kraterlerin gelecekte Ay'da kurulacak üsleri destekleyebilecek su buzu rezervleri içerdiği düşünülüyor. NASA 2026 yılında Ay'ın güney kutup bölgesine bir astronot ekibi göndermeyi planlıyor.

Ay'a 'Heyecanlı' Bir Görev

Geride bıraktığımız yıl Ay'a robotik bir araç indirmenin ne kadar zor olduğunu gösterdi. Geçtiğimiz ay, Astrobotic adlı farklı bir özel şirket, Peregrine uzay aracı fırlatıldıktan sonra bir itici gaz sızıntısı yaşadığında Ay'a iniş şansını kaçırdı. Intuitive Machines gibi Astrobotic de NASA için ticari Ay nakliye hizmetleri sağlıyor.

Rusya'nın uzay ajansı ve Japonya'nın iSpace girişiminin Ay'a iniş denemeleri de başarısızlıkla sonuçlandı. Öte yandan Hindistan geçtiğimiz Ağustos ayında Ay yüzeyine başarılı bir iniş aracı ve bir gezgin gönderdi. Odysseus'un görevinin ürkütücü bir ön göstergesi olarak Japon Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı'nın SLIM aracı Ay'a ulaşmayı başardı ama yan yattı.

Altemus, adını Yunan mitolojisindeki uzun gezgin bir kahramandan alan Odysseus'un kendi yolculuğu sırasında tam olarak sorunsuz bir yelkenle karşılaşmadığını kabul etti. "Ay'a ulaşmak için yedi gün süren oldukça heyecanlı bir görevdi" dedi.

NASA'nın keşiften sorumlu yönetici yardımcısı Joel Kearns, Sezgisel Makineler'i bunu başardığı için övdü.

Kearns, "Intuitive Machines'i üç büyük başarısından dolayı kutlamama izin verin" dedi. "Birincisi… 1972'den bu yana Amerika Birleşik Devletleri tarafından Ay'a yapılan ilk başarılı yumuşak inişi gerçekleştirdikleri için. İkincisi, Ay'ın yüzeyine güvenli bir şekilde iniş yapan ilk sivil toplum kuruluşu olmamız. Üçüncüsü ise, Ay'ın güney kutbuna daha önceki ABD'li robot ya da insan kaşiflerden çok daha yakın olan 80 derece güney enleminde bir iniş noktasına sahip olmamızdır."

Kearns, NASA'nın Odysseus'un Ay'a geçişinden şimdiden değerli veriler elde ettiğini belirterek, "Sezgisel Makineler Odysseus'un kontrolünü tamamladıkça daha da fazla veri elde etmek için sabırsızlanıyoruz" dedi.

Odysseus'u Neler Bekliyor?

Altemus, tüm aktif faydalı yüklerin veri toplamaya devam edebilecek gibi göründüğünü söyledi. Garip bir konumda bulunan tek faydalı yükün, iniş aracının aşağı bakan tarafında bulunan ve bir dizi mini heykel içeren bir küp olduğunu söyledi.

EagleCam adı verilen bir kamera sistemi özel bir durum teşkil ediyor: EagleCam, iniş aracının inişi sırasında konuşlandırılmak ve inişin "özçekimlerini" çekmek üzere tasarlanmıştı, ancak menzil tespit sistemindeki sorun nedeniyle faydalı yükün yerinde kalması gerekiyordu. Görev yöneticileri şu anda sabit duran iniş aracının EagleCam'i fotoğraf çekmek üzere yüzeye fırlatmasını planlıyor.

Odysseus'un görevinin sonu şimdiden yaklaşıyor. Crain, iniş alanında güneş battığında iniş aracının güneş panellerinin artık güç üretemeyeceğini söyledi.

Crain, "Güneş Odie'nin üzerine battığında, bataryalar aracı sıcak ve canlı tutmaya çalışacak, ancak sonunda derin bir soğuğun içine düşecek" dedi

İniş aracının elektronik devreleri o soğuk Ay gecesine dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Crain, "En iyi ihtimalle dokuz ila on gün daha bekleyeceğiz," dedi. "Elbette bir dahaki sefere güneş, güneş panellerini aydınlattığında, telsizlerin, bataryaların ve uçuş bilgisayarlarının o derin soğuğa dayanıp dayanamayacağını görmek için çanaklarımızı Ay'a çevireceğiz."