Odysseus Unutulan Lazer Anahtarı Yüzünden İniş Sırasında Bacağını Kırdı

Öncü uzay aracı 22 Şubat'taki tarihi inişi sırasında bir dizi zorluğun altından kalktı.

Odysseus
Odysseus'tan kırık bacağı ve gaz kesici motordan çıkan dumanı gösteren görüntü.

Odysseus Ay aracı yaşamının son saatlerini yaşarken, hikayede son bir dönüm noktası daha olduğu ortaya çıktı: Uzay aracı, fırlatılmadan önce bir güvenlik düğmesinin açılmamasıyla Dünya'da başlayan bir dizi hata sayesinde iniş sırasında bacaklarından birini kırdı.

IM-1 görevi başarı ve aksiliklerin garip bir karışımı olmuştur. Kusursuz gibi görünen 14 Şubat'taki fırlatmadan bir hafta sonra, yarım yüzyıldan fazla bir süredir ilk başarılı Amerikan Ay inişi olarak kabul edildi. Bu aynı zamanda Ay'a inen ilk özel sektöre ait ve işletilen uzay aracı ve kriyojenik yakıt kullanan ilk araçtı.

Ne yazık ki iniş sırasında devrildi ve yan yattı. Bu yeterince kötü bir durum olsa da düşüşün basit bir hatadan kaynaklanan olaylar zincirinin sonucu olduğu ortaya çıktı.

Nova-C sınıfı Odysseus iniş aracını inşa eden ve sahibi olan Intuitive Machines'e göre, uzay aracının lazer iniş navigasyon sistemini etkinleştirecek bir güvenlik anahtarı 'kapalı' bırakılmıştı.

Uçuş mühendisleri fırlatmanın ardından bunu fark ettiklerinde, NASA'nın Navigasyon Doppler Lidar deneyinin iniş aracında yer almasını sağlamak için bir yazılım yaması kullanarak, devre dışı bırakılan sisteme el koyarak geçici bir çözüm buldular. Ancak, yazılımın verilerin geçerli olup olmadığını belirlemesine olanak tanıyacak bir veri damgası gözden kaçırılmıştı.

Odysseus büyük ölçüde kör uçuyordu ve ataletsel yönlendirme sistemine ve optik navigasyon algoritmalarına güveniyordu.Bu, iniş aracının Ay yüzeyine inerken ne kadar yüksekte olduğunu söyleyecek bir altimetreye sahip olmadığı anlamına geliyordu.

Kırık bacak başka bir kameradan görülüyor odyysseus
Kırık bacak başka bir kameradan görülüyor.

Şimdi Odie'nin, görev planlayıcılarının öngördüğünden daha yüksek bir araziye iniş yapmak üzere planladığı yerden kısa bir süre önce indiği sonucuna varıldı. Odysseus havada asılı kalıp yavaşça alçalmak yerine, olması gerekenden daha hızlı alçalmış ve aynı zamanda yanlamasına uçmuştur. Uzay aracı Ay yüzeyine sert bir şekilde çarptı ve iniş ayaklarından biri kırılana kadar savruldu.

Bu durum görevin o anda sona ermesine neden olabilirdi, ancak kırık bacak darbenin bir kısmını absorbe etti ve motor hala çalışmaya devam ediyordu, bu da Odysseus'un yavaşça eğilmesine ve helyum tankının üzerinde 30 derecelik bir açıyla durabilmesine olanak tanıdı.

Odie bataryalarını güneş panelleri aracılığıyla şarj edebildi ve bir kamera deneyi hariç tüm faydalı yüklere güç verildi ve veriler geri gönderildi. Düşüşün yüksek frekanslı radyo antenini devre dışı bırakarak Görev Kontrol'ü düşük frekanslı antene ve yüksek güçlü Dünya merkezli alıcılara geri dönmeye zorlaması ve veri ve görüntüleri acı verici derecede yavaş bir hızda alması gerçeği olmasaydı, bu harika olurdu.

Tüm bu drama rağmen, Intuitive Machines Odysseus'un ömrünün son saatlerinde olduğunu söylüyor. Güneş panelleri yakında gölgede kalacak — ve öyle olmasalar bile, Güneş yakında iniş alanında batacak ve iniş aracını hayatta kalması pek mümkün olmayan 14 günlük dondurucu Ay gecesine sürükleyecek.