Paparazzi kelimesinin kökeni ve hikayesi

"Paparazzi" deyiminin sinemasal başlangıcı da bir filme dayanıyor.

Paparazzi kelimesinin telaffuzu bile bazı insanları öfkelendirmeye yetiyor. Ünlüleri görüntülemek için görevlendirilen ve paparazzi olarak bilinen fotoğrafçıların müdahaleci ve sinir bozucu oldukları ve birkaç kavgaya neden oldukları bilinmektedir. Paparazzi sorunu o kadar büyüdü ki, bazıları yasal bir çözüm arayışına girdi. Hatta 2013 yılında aralarında Halle Berry ve Jennifer Garner'ın da bulunduğu ünlüler Kaliforniya'da paparazzi karşıtı bir yasaya destek verdi. Bazı paparazzilere dava bile açıldı, ancak genellikle telif hakkı ihlalleri nedeniyle.

Paparazzilerin bu yönü muhtemelen herkes tarafından biliniyor olsa da, peki ya köken hikayesi? "Paparazzi" teriminin kökeni nedir? BBC News'e göre film endüstrisi beklenmedik bir cevap sundu. Bir film yapımcısı olan Federico Fellini'nin bu terimi ortaya attığı düşünülür. Fellini'nin "La Dolce Vita" filmi orijinal ilham kaynağıydı.

Federico Fellini kimdir?

İtalya'nın film endüstrisi onlarca yıldır varlığını sürdürmektedir ve önemli kültürel etkileri olan yüzlerce film üretmiştir. İtalyan Yeni Gerçekçiliği belki de İtalyan sinema tarihinin en etkili sanatsal akımlarından biridir. Vittorio De Sica, Luchino Visconti, Roberto Rossellini ve diğerleri gibi birçok etkili yönetmen 1940'larda bu akımın başlamasına yardımcı olmuştur. Bu filmler savaş sonrası kinizmin bir yansımasıydı ve işçi sınıfının içinde bulunduğu kötü durumu olay örgüsünün içinden yansıtıyordu. Bu filmler savaş sonrası kinizmin bir yansımasıydı ve işçi sınıfının içinde bulunduğu kötü durumu konu olarak ön plana çıkarıyordu. Film yapımcısı Federico Fellini de bu sanatçılardan biriydi.

Fellini 20 Ocak 1920'de İtalya'nın Rimini kentinde doğdu ve tüm zamanların en büyük ve en etkili film yapımcılarından biri olarak kabul ediliyor. Britannica'ya göre Fellini yoksulluk içinde doğdu ve kendisini ve ailesini geçindirmek için komedi yayınlarına öykü satmak zorunda kaldı. Daha sonra İtalyan Yeni Gerçekçiliği'nin ilk temsilcilerinden Roberto Rossellini ile birlikte bu türün ilk örneklerinden biri olarak kabul edilen 1945 yapımı "Roma, Açık Şehir "in senaryosunu yazdı. Fellini'nin filmografisi "Amarcord", "Kadınlar Şehri", "La Dolce Vita" gibi klasikleri ve daha fazlasını içeriyor.

Paparazzi kelimesi La Dolce Vita'daki bir karakterden geliyor

La Dolce Vita

"La Dolce Vita "nın şimdiye kadar yapılmış en iyi filmler arasında olduğu konusunda bir fikir birliği vardır. 1960 yapımı filmin yönetmeni Fellini'dir. Bu eserde, bir magazin gazetecisi Roma gece hayatı, içki kültürü ve kadınlarla birlikte dolaşırken görülmektedir. Bu komedi için verilen ödüller arasında en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi kostüm tasarımı gibi ödüller de bulunuyordu.

"Paparazzi" deyiminin sinemasal başlangıcı da bu filme dayanıyor. Filmin antagonisti olan Paparazzo adlı fotoğrafçı, mümkün olan en iyi görüntüyü yakalamaya takıntılı, müdahaleci bir fotoğrafçıyı tanımlayan "paparazzo" terimine ilham kaynağı olmuştur. Fellini bu deyimin ilhamını operadan aldığını ve vızıltılı, böceğe benzer sesinin kısa sürede paparazzi ile eşanlamlı hale geldiğini söylemiştir. Ancak Fellini'nin yardımcı senaristi Ennio Flaiano, ismin George Gissing'in "By the Ionian Sea" adlı şiirinden alındığını iddia eder. O zamandan beri medya ve sıradan halk bu terimi inatçı fotoğrafçıları tanımlamak için kullandı.