Renault 5 E-Tech Uygun Fiyatlı Bir Klasiği Elektrikli Hale Getirdi

Renault 5 E-Tech

Renault 5 E-Tech

Üç yıllık geliştirme sürecinin ardından Renault, Aralık ayında 1970'lerden kalma şehir içi aracının üretim amaçlı elektrikli versiyonunu tanıtmıştı. Şimdi de 2025 Renault 5 E-Tech Cenevre'de tanıtıldı ve piyasaya çıkış tarihi bu yılın sonları olarak açıklandı.

Şirket CEO'su Luca de Meo, "1970'lerde Renault 5, şirketin petrol şokundan geri dönmesine ve enerji tutumluluğuna başarılı bir geçiş yapmasına yardımcı oldu" dedi. "O zamanlar insanlar petrolün yok olacağından ya da en azından kıtlaşacağından ve dolayısıyla çok pahalı olacağından korkuyordu. Yaklaşık elli yıl sonra, yeni Renault 5, Renault'yu elektrikli şampiyonlar kulübüne taşıyacak bir başka geri dönüşün sembolü olmaya hazırlanıyor."

Araç Aralık ayında tanıtıldığında ayrıntılar ve teknik özellikler yetersizdi, ancak Cenevre Otomobil Fuarı prömiyeri boşlukların çoğunu doldurdu. Renault 5 E-Tech, şirketin Ampere kanadı tarafından geliştirilen orijinal AmpR Small platformu etrafında inşa edilen yeni bir küçük EV serisinin ilki.

Renaulutionary Pop Icon olarak tanımlanan Renault 5 E-Tech
Renaulutionary Pop Icon olarak tanımlanan Renault 5 E-Tech, Eylül ayından itibaren bir dizi parlak renkle satışa sunulacak.

Uzunluğu 3,92 m, yüksekliği 1,5 m ve genişliği 1,77 m. Ön süspansiyonu 10,3 m'lik dar bir dönüş dairesi için optimize edilirken, "daha önce pazarın daha üstündeki araçlar için ayrılmış olan" çok bağlantılı arka süspansiyon, gelişmiş dinamikler ve "daha önce bu segmentte bilinmeyen bir yol tutuş ve performans seviyesi" vaat ediyor.

Elektrikli şehir otomobilinin ağırlığı, sahibi tarafından seçilen batarya paketine dayanıyor: 40 kWh'lık versiyon şarj başına 300 km'ye kadar WLTP menzili sunarken toplam ağırlığı 1.350 kg. 400 km'lik 52 kWh'lık versiyon ise 100 kilo daha ağır.

Her biri nadir toprak elementlerine olan ihtiyacı ortadan kaldıran sargılı rotor senkron teknolojisine dayanan 70 kW (95 bhp), 90 kW (120 bhp) ve 110 kW (150 bhp) olmak üzere üç motor seçeneği de mevcut. En üst model 245 Nm tork üretiyor, 150 km/s azami hıza sahip ve durma noktasından 100 km/s hıza 8 saniyenin altında çıkıyor. Renault, aracın 500 kg ağırlığa kadar bir römorku da çekebileceğini belirtiyor.

90 kW ve 110 kW'lık modeller ayrıca araçtan yüke ve araçtan şebekeye teknolojileriyle çalışan yeni bir 11 kW AC çift yönlü şarj cihazıyla birlikte geliyor. Ve 5 E-Tech, akıllı adaptif hız sabitleyici, sürücü asistanı, Seviye 2 otomatik sürüş teknolojisi, dinamik frenleme ve güvenlik uyarıları da dahil olmak üzere bir dizi sürüş yardımcısı da içeriyor.

Renault 5 E-Tech
Eski kaput havalandırması artık bir pil durumu göstergesi.

Dış form, orijinal modelin " afacan tarzına" retro bir gönderme olarak tasarlandı ve baş döndürücü renk seçenekleri, arsız "gözbebeği şeklindeki" farlar ve sürücü yaklaştıkça yanan bir şarj göstergesi olan elden geçirilmiş bir kaput havalandırma ızgarası ile sunuluyor.

Renault, içerideki karşılama temasının, sonik ruh hallerinin yanı sıra düşük hızlı dış seslerden de sorumlu olan elektronik müzik ikonu Jean-Michel Jarre ve Ircam Müzik ve Ses Enstitüsü ile işbirliği içinde yaratılmış olmasıyla övünüyor. Ön panelin ortasında 10.1 inçlik bir bilgi-eğlence ekranı var ve sürücü, şirketin Google'ın dahil olduğu, 50'den fazla uygulama ve hizmetin yanı sıra Reno adlı yeni bir sesli asistana sahip en yeni OpenR Link sisteminden yararlanabiliyor.

"Usta işi, internete bağlı, rekabetçi elektrikli şehir otomobili" Eylül ayında Avrupa'da resmi olarak piyasaya sürülecek ve 25.000 Avro'dan (27 bin ABD Dolarının biraz üzerinde bir fiyata denk geliyor) başlayacak. Renault 5 E-Tech'in sahneye çıkışını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.