Ubisoft Karşılıklı Konuşabilen Yapay Zeka Destekli NPC'yi Gösterdi

The Verge'ün haberine göre, video oyunu yayıncısı Ubisoft, "NEO NPC'ler" olarak adlandırılan yapay zeka destekli oynanamayan karakterlerin (NPC'ler) prototiplerini tanıttı.

Yazar Ali Artur
oyun yapay zeka

Prototipler Ubisoft, yapay zeka çip üreticisi ve satışçısı Nvidia ve yapay zeka oyun firması InWorld arasındaki bir işbirliğinin ürünü. Ubisoft'un basın açıklamasına göre bu prototipler, kullanıcıların genellikle NPC'lerle ilişkilendirilen "önceden belirlenmiş cevaplardan oluşan bir diyalog ağacından" çıkmalarını sağlamak üzere tasarlandı. Oyuncular sadece karakterle konuşuyor ve bir cevap formüle etmek için kısa bir duraklamadan sonra karakter cevap veriyor.

Sonuç olarak, basın açıklamasına göre, oyuncular nihayet insan olmayan karakterlerle "gerçek bir konuşma" yapabilecekler – ancak bu teknolojinin video oyunlarına ne zaman dahil edileceği hala belirsiz.

The Verge tarafından paylaşılan oyun botlarıyla etkileşim videosu, karakterlerin konuşmalarının biraz zayıf ve garip olduğunu ortaya koysa da – konuşmaları insandan çok ChatGPT'ye benziyor – şakalaşmaları bir prototip için tartışmasız oldukça sağlam görünüyor.

Hatta bazı durumlarda sevimliliğin sınırlarını zorluyor. The Verge tarafından paylaşılan Bloom adlı bir karakterin yapay zeka NPC'si tarafından yazılmış bu diyalog parçasını ele alalım.

"Tutku. Hissedebiliyorsun, değil mi? Bir fark yaratmak, doğru olan için savaşmak için duyulan o yakıcı arzu," diyor Bloom The Verge muhabiri Sean Hollister'a. "Bizi harekete geçiren şey bu ve sizi zor zamanlarda ayakta tutacak olan da bu."

Tutku, bebeğim. Hissedebiliyor musunuz?

Yapay zeka teknolojilerinin çalışanların yerini alacağına dair endişeleri önceden öngören Ubisoft, basın açıklamasında karakterlerin hala veri bilimcilerle yakın işbirliği içinde çalışan bir insan yazar tarafından yaratıldığını ve belirli bir karaktere ilişkin vizyonları konusunda bir yapay zeka modelini eğittiğini açıkça belirtti.

Ubisoft anlatı direktörü Virginie Mosser yaptığı açıklamada, "Bir karakterin arka planını, umutlarını ve hayallerini, kişiliğini şekillendiren deneyimleri oluşturmaya alışkınım ve tüm bu bilgileri diyalog yazarken kendimi beslemek için kullandım" dedi. NEO NPC prototiplerini yaratmak "çok farklı" olsa da, sürecin kendi yolunda ödüllendirici olduğunu da sözlerine ekledi.

"Mosser sözlerine şöyle devam etti: "Hayatımda ilk kez kendi yarattığım bir karakterle sohbet edebiliyorum. "Çocukluğumdan beri bunun hayalini kuruyordum."

Ubisoft ve işbirlikçileri için dikkate değer bir engel, NPC'lerin oyunda gerçek bir amaca hizmet etmesi, örneğin bir kahramana oyunun hikayesini ilerleten önemli bir bilgi sunması. O halde işin püf noktası, yapay zeka destekli botların kendi rollerini oynayacak kadar öngörülebilir olmalarını sağlamak. Aksi takdirde, bir oyuncu aslında sadece robotlarla sohbet ederek etrafta dolaşıyor olabilir – bu eğlenceli bir saptırma gibi görünebilir, ancak hikayeyi tam olarak ilerletmez.

Verge'e göre, oyun oynarken NEO NPC'lerle sohbet edebilmeniz için muhtemelen bir süre geçmesi gerekecek. Ancak Microsoft'un da benzer yapay zekalı NPC'ler yaratmak için InWorld ile ortaklık kurduğu göz önüne alındığında, yapay zekayı video oyunlarına dahil etme yarışı resmen başladı.