Sam Altman'ın Worldcoin'i OpenAI Sora'yı Piyasaya Sürdüğünden Bu Yana %40 Arttı

Worldcoin'in OpenAI ile hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, kripto yatırımcıları WLD aracılığıyla Sam Altman'ın başarısına maruz kalmak istiyor gibi görünüyor.

Yazar Ali Artur
worldcoin

CoinGecko'nun verilerine göre Worldcoin'in WLD tokenı şu anda gün içinde %39,8 ve geçtiğimiz hafta içinde %185,8 artışla 7,44$'dan işlem görüyor.

Token'ın fiyat artışı, Altman'ın firması OpenAI'nin metinden videoya yapay zeka uygulaması Sora'yı başlattığı gün olan 15 Şubat'ta başladı. Projelerin birbiriyle tamamen alakasız olduğunu unutmayın. Ancak Worldcoin, şirketin kurucularından olan Altman'la doğrudan bağlantılı tek kripto projesi; bu da Sora'nın lansmanının ardından firmanın kaşesi yükselirken kripto yatırımcılarının OpenAI CEO'suna maruz kalmak istediklerini gösteriyor.

Yapay zeka projeleriyle bağlantılı tokenlar da (yine OpenAI ile hiçbir ilişkisi olmayan) son günlerde iyi performans gösteriyor. CoinGecko'nun toplu yapay zeka coinleri kategorisi geçtiğimiz gün %11'in üzerinde, geçtiğimiz hafta ise %40'ın üzerinde artış gösterdi. Geçtiğimiz hafta %93,2 artış gösteren SingularityNet, Fetch.ai (aynı dönemde %48,5 artış) ve Ocean Protocol (%68,1 artış) öne çıkan performans gösterenler arasında yer alıyor.

Kaynak: Coingecko.

Worldcoin, botlarla mücadele etmek amacıyla "kişiliği" kanıtlamak için küresel bir kimlik sistemi oluşturmayı amaçlayan bir kripto projesidir. Bir donanım cihazı olan Orb, Worldcoin'in blok zincirine kaydedilen benzersiz bir "parmak izi" olan IrisCode sağlamak amacıyla kullanıcıların irislerini taramak için kullanılır. Bu daha sonra kullanıcıya bağlı bir WorldID oluşturmak için kullanılır.

Worldcoin'in göz tarama faaliyetleri, Almanya, Fransa, Arjantin ve Kenya gibi hükümetlerin proje hakkında soruşturma başlatmasıyla tartışmalı hale geldi. Aralık ayında firma Orb doğrulama programını Hindistan, Brezilya ve Fransa'da durdurdu.

Altman'ın OpenAI'si geçtiğimiz aylarda Sora metinden videoya modelini kapalı beta olarak piyasaya sürerek daha iyi bir performans sergiledi. Firma tarafından yayınlanan videolarda gerçekçi duygulara sahip karakterler ve sorunsuz video geçişleri gösteriliyor.

Bu ayın başlarında, Altman'ın küresel yapay zeka çip üretim kapasitesini artırmak amacıyla OpenAI için 5 trilyon ila 7 trilyon dolar arasında fon sağlamak üzere yatırımcılarla görüştüğü bildirildi.