Samanyolu'nun Neden Bu Kadar Benzersiz Göründüğünü Nihayet Biliyoruz

Galaksiler birçok şekil ve boyutta olabilir.

samanyolu galaksisi

Galaksiler birçok şekil ve boyutta olabilir. Örneğin Samanyolu Galaksisi, yıldızların, tozun ve gazın galaksinin merkezinden dışarıya doğru spiral şekilde yayılması nedeniyle spiral bir galaksidir.

Ancak bizimki gibi spiral galaksiler galaktik çevremizde şaşırtıcı derecede nadirdir ve gökbilimciler 1960'lardan beri bunun nedenini merak etmişlerdir. Bu ayın başlarında hakemli Nature Astronomy dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, nihayet bir cevapları olabilir.

Çalkantılı Bir Geçmiş

Araştırmacılar bir süper bilgisayar kullanarak, zamanı yaklaşık 13,8 milyar yıl öncesine, galaksimizin ve etrafındaki galaksilerin yeni oluşmaya başladığı zamana geri döndürdüler.

Araştırmacılar, galaktik mahallemizin evrimini simüle ederek milyarlarca yıl boyunca spiral galaksileri kozmosun bizim köşemizde bu kadar nadir hale getiren şeyin ne olabileceğini gördüler.

Çalkantılı bir geçmişe dair kanıtlar buldular. Simülasyon, Samanyolu'muzun evi olarak adlandırdığı gibi yoğun kümelerdeki galaksilerin sık sık çarpışma ve birleşme yaşadıklarını gösterdi.

Galaksiler Çarpıştıklarında

Galaksiler birleştiklerinde yepyeni bir galaksi türü oluşturabilirler. Örneğin, iki spiral galaksi çarpıştığında, eliptik galaksi adı verilen bir galaksinin oluştuğu düşünülmektedir.

Hem yakın evrenimizdeki gözlemler hem de simülasyonlar bunu gösteriyor: Galaktik mahallemizde çok sayıda eliptik galaksi varken çok az sayıda spiral galaksi olması, Samanyolu'muzun evrenin yaşı boyunca galaktik çarpışan arabalardan oluşan kaotik bir senaryonun ortasında bir şekilde hayatta kaldığını gösteriyor.

Durham Üniversitesi Hesaplamalı Kozmoloji Enstitüsü'nden ortak yazar Carlos Frenk yaptığı açıklamada, "Simülasyonumuz, galaksi birleşmeleri yoluyla spirallerin eliptiklere dönüşümü gibi galaksilerin oluşumunun samimi ayrıntılarını ortaya koyuyor" dedi.