SpaceX Mega Roketi Test Uçuşunun Son Aşamasında Kayboldu

space x roket
SpaceX'in Teksas'ın güneydoğusundaki Yıldız Üssü'nden kalkış yerel saatle sabah 8:25 (1325 GMT) civarında gerçekleşti ve sosyal medya platformu X'te 3,5 milyondan fazla kişi tarafından izlenen bir web yayınına taşındı.

SpaceX'ten yapılan açıklamada, dünyanın en güçlü roketi Starship'in Perşembe günü gerçekleştirilen üçüncü test uçuşunda her zamankinden daha uzağa ve daha hızlı uçtuğu, ancak Hint Okyanusu üzerinde atmosfere yeniden girerken kaybolduğu belirtildi.

Şirketin Teksas'ın güneydoğusundaki Starbase üssünden yapılan kalkış yerel saatle 08:25 (1325 GMT) civarında gerçekleşti ve sosyal medya platformu X'te 3,5 milyondan fazla kişi tarafından izlenen bir web yayınında canlı olarak yayınlandı.

Şık mega roket NASA'nın bu on yıl içinde Ay'a astronot indirme planları ve Elon Musk'ın sonunda Mars'ı kolonileştirme umutları için hayati önem taşıyor.

Daha önceki iki girişim muhteşem patlamalarla sonuçlanmış olsa da bu kötü bir şey değil: Şirket gelişimi hızlandırmak için hızlı bir deneme-yanılma yaklaşımı benimsedi ve bu strateji geçmişte başarı getirdi.

Starship'in iki aşaması birleştirildiğinde roket 397 feet (121 metre) yüksekliğe ulaşıyor ve Özgürlük Heykeli'ni 90 feet rahat bir şekilde geçiyor.

Süper Ağır İtici 16,7 milyon pound (74,3 Meganewton) itme gücü üreterek dünyanın en güçlü ikinci roketi olan NASA'nın Uzay Fırlatma Sistemi'nin (SLS) neredeyse iki katına ulaşıyor; ancak SLS artık sertifikalı, Starship ise henüz bir prototip.

Starship'in tamamen istiflenmiş konfigürasyonundaki üçüncü fırlatma testi şimdiye kadarki en iddialı testiydi ve şirket hedeflerinin çoğunu karşılayabildiğini söyledi.

Bunlar arasında Starship'in uyduları ve diğer kargoları uzaya gönderme kabiliyetini test etmek için yük kapısının açılıp kapatılması da vardı.

Yerleşik bir kameradan alınan yüksek çözünürlüklü görüntülerde Starship'in uzayda motorlarını ateşlediği ve arka planda Dünya'nın eğrisinin göründüğü görülüyor. Saatte 26.000 kilometreden (16.000 mil/saat) daha yüksek bir hıza ulaştı ve 200 kilometreden daha yüksek bir irtifaya ulaştı.

Yıldız Gemisi dünyanın yarısını uçtuktan sonra Hint Okyanusu üzerinde alçalma safhasına başladı ve mühendisler aracın 18.000 altıgen karodan oluşan ısı kalkanı kırmızı sıcak bir şekilde parlarken tezahürat yaptılar.

Ancak deniz seviyesinden 65 kilometre yüksekteyken yer kontrolü sinyal almayı durdurdu ve spikerler geminin suya inme hedefine ulaşamadan "kaybolduğunu" ilan etti.

Şirketin milyarder kurucusu Musk, bu test uçuşunda kaydedilen ilerlemeyi vurgulamak üzere daha sonra X'te "Starship hayatı çok gezegenli hale getirecek" diye yazdı.

Üçüncü Kez Şans Döndü

İlk "entegre" test Nisan 2023'te yapıldı. SpaceX, iki kademe ayrılamadığı için fırlatmadan birkaç dakika sonra Starship'i infilak ettirmek zorunda kaldı.

Roket bir ateş topuna dönüşerek parçalandı ve Meksika Körfezi'ne düşerek birkaç km (kilometre) ötedeki bir kasabanın üzerine toz bulutu gönderdi.

Kasım 2023'teki ikinci test biraz daha iyi sonuç verdi: Güçlendirici uzay gemisinden ayrıldı, ancak daha sonra her ikisi de şirketin üstü kapalı bir şekilde " planlanmamış hızlı tasfiye " olarak adlandırdığı şekilde okyanus üzerinde patladı.

SpaceX'in testleri laboratuarlar yerine gerçek dünyada gerçekleştirme stratejisi geçmişte işe yaramıştı.

Falcon 9 roketleri NASA ve ticari sektör için yük beygirleri haline geldi, Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot ve kargo gönderiyor ve Starlink internet uydu takımyıldızı artık düzinelerce ülkeyi kapsıyor.

Ancak SpaceX'in NASA'nın 2026'da aya astronot gönderme planına hazır olması ve iniş aracı olarak modifiye edilmiş bir Starship kullanması için zaman daralıyor.

Çin dikiz aynasından yaklaşıyor ve Ay'a ilk mürettebatını indirmek için 2030 yılını hedefliyor.

SpaceX'in Starship'i güvenli bir şekilde fırlatabileceğini, uçurabileceğini ve indirebileceğini kanıtlamasının yanı sıra, Ay'a yapacağı yolculuk için ana Starship'e yakıt ikmali yapmak üzere yörüngeye birden fazla "Starship tankeri" gönderebileceğini de göstermesi gerekiyor.