Tutankamon Muhtemelen 'Trafik Kazası' Kurbanıydı

Genç Antik Mısır firavununun bir savaş arabası kazası sonucu öldüğü fikri yeni değil. Yapılan yeni analizler artık bu senaryoyu desteklemektedir.

Tutankamon

Yaklaşık 101 yıl önce İngiliz arkeolog Howard Carter bir firavunun mezarını açtı ve bu olay Mısırbilimini önemli ölçüde etkilemeye devam ediyor. Firavun Tutankamon'un neredeyse hiç dokunulmamış mezar alanı, Yeni Krallık'ta daha az öne çıkan bir figürün dönemine ilişkin olağanüstü bilgiler sağladı. Birçok gösterge genç hükümdarın beklenmedik bir ölümle aceleyle defnedildiğini düşündürmektedir.

Gerçekten de Tutankamon muhtemelen MÖ 1323 yılının başlarında, henüz 18 ila 20 yaşlarındayken ölmüştür. Daha eski röntgen görüntülerinin bir kafatası yaralanması ortaya çıkardığı iddia edilmiş ve bu da bir "Tutankham'un cinayeti vakası" hakkında spekülasyonlara yol açmıştır. Ancak 2005 yılında yapılan bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarında kafatasında herhangi bir kırık ya da yaraya rastlanmaması, ölüm nedeni olarak kafa travmasını büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır.

Yaralanmalar

Tutankamon dizi
Tutankamon'un dizlerinden birinde de muhtemelen ölümünden kısa bir süre önce aldığı yaralar görülüyordu. Görsel: Supreme Council of Antiquities.

Ancak araştırmacılar başka bir şey daha keşfetti: sol uylukta daha önce bilinmeyen bir ya da iki kırık ve sağ diz kapağı ile sağ alt bacakta kırıklar. Son bulgular Tutankamon'un bir kazaya kurban gittiğini düşündürmektedir. Birçok Mısırbilimci bir av kazası üzerinde durmaktadır.

Son zamanlarda, genç kralın bir savaş arabası kazasında ölmüş olabileceği hipotezi önem kazanmıştır. Bazı uzmanlara göre, Tutankamon'un kalbinin mumyalanmadan önce, muhtemelen kazada ciddi hasar görmesi nedeniyle çıkarılmış olması ve öbür dünyaya yolculuk için kullanılamaz hale gelmesi bunu desteklemektedir.

Kırığın içindeki mumyalama reçinesi bunun taze, bileşik bir kırık olduğunu ve kemikte iyileşme belirtisi olmadığı için ölümünden kısa bir süre önce meydana gelmiş olması gerektiğini göstermektedir.

İyileşme Belirtisi Yok

Güney Afrikalı tıp uzmanlarından oluşan bir ekip şimdi eldeki verilerin böyle bir "trafik kazası" senaryosuyla uyumlu olup olmadığını inceledi. Cerrahlar Sebastian van As (Cape Town Üniversitesi) ve Robin Brown (Limpopo Üniversitesi) tarafından South African Journal of Surgery'de yayınlanan raporda, "Kırığın içinde mumyalama reçinesinin bulunması, bunun taze, bileşik bir kırık olduğunu ve ölümünden kısa bir süre önce meydana gelmiş olması gerektiğini gösterdi. Kemik iyileşmesine dair hiçbir belirti yoktu.

Bir yüzyıl önce, özellikle de 3.300 yıl önce şüpheli tıbbi uygulamaların hüküm sürdüğü bir dönemde, bu tür karmaşık kırıklar genellikle ölüm fermanı anlamına gelirdi. Tutankamon'un öldüğü gün bir savaş arabasının olaya karışmış olması akla yatkındır çünkü kralın mezarında birkaç demonte savaş arabası bulunmuştur. Ayrıca, genç firavunun böyle bir araç içindeki tasvirleri mezar alanının duvarlarını süslüyordu.

Ortaya Çıkan Kırıklar

Araştırmacılar, kırıkların kendilerine ilişkin olarak bazı tuhaflıklara dikkat çekti: Brown, "Tutankamon'un maruz kaldığı kırık türü bugün çocuklarda son derece nadirdir" dedi. Bu karmaşık distal juxta-epifizyel femur kırığı ( eklem bölgesine yakın ve gövdeden ayrılmış) tipik olarak kırıktan önceki güçlü frenleme veya hızlanma manevralarını veya çarpma olaylarını gösterir.

Van As, "Bu tür açık kırıklar yüksekten düşmelerde de meydana gelebilir, ancak buradaki koşullar bir savaş arabası kazasını akla getiriyor" dedi. "Yaralanmalar Tutankamon'un savaş arabasından düşmesinden kaynaklanıyor olabilir. Düşme sırasında genç firavun birden fazla yaralanma, karmaşık bir uyluk kırığı ve muhtemelen göğüste künt bir travma geçirmiştir." Bilim insanlarına göre bu kazanın sonuçları nihayetinde Tutankamon'un ölümüne yol açtı.

Alkollü Araba Kullanımı

Tutankamon'un babası IV. Amenhotep'in adını Akhenaten olarak değiştirdiği ve güneş tanrısı Aten'i devlet tanrısı yaptığı devrim nedeniyle, bu trajedinin koşulları hiçbir zaman tam olarak gün ışığına çıkmayabilir. Ancak halefler aynı fikirde olmadılar, her şeyi tersine çevirdiler ve tarihlerinin bu bölümünü unutturmaya çalıştılar. Bunu yaparken de Akhenaten, Tutankhamun, Smenkhkare ve Ay'ı kayıtlardan ve kraliyet listelerinden sildiler.

Tutankamon'un ölümüyle ilgili spekülasyonlarda bir husus tamamen göz ardı edilmemelidir: genç hükümdarın mezarı alkolle doluydu. Arkeologlar mezar odasından bir zamanlar içinde şarap bulunan çok sayıda kap çıkarmıştır. Her ne kadar aceleci sonuçlar çıkarmaktan kaçınmak gerekse de, alkollü bir şekilde direksiyon başına geçen ilk genç ölümlü kaza olabilir.