Uçaklarda Kalkış ve İniş Sırasında Işıklar Neden Karartılır?

Daha önce uçakla seyahat ettiyseniz, kabin ekiplerinin kalkış ve iniş sırasında ışıkları kararttığını fark etmişsinizdir. İşte bunun nedeni.

uçaklarda ışık

Ticari hava yolculuğu neredeyse bir asırdır yapılıyor, ancak uçmak çoğumuz için stresli bir deneyim olmaya devam ediyor. Saatte yüzlerce kilometre hızla binlerce metre havaya fırlatılmakla ilgili olmasına rağmen, bizi gerçekten rahatsız eden küçük şeyler de olabiliyor. Havaalanı güvenliği, havaalanına varış zamanınız, yiyeceklerin fiyatı, depolama alanının azlığı, bacak mesafesinin yetersizliği, emniyet kemerini bağlamanın zorluğu – bunların hepsi o kadar evrensel sıkıntılardır ki sayısız stand-up komedisinin konusu haline gelmişlerdir.

Bununla birlikte, birçok uçak yolculuğu sıkıntısı kendi iyiliğimiz içindir. Yani, güvenlik için. Bazı protokoller olağan yolculuklar sırasında can güvenliğimizi temin etmek içindir – örneğin türbülans sırasında emniyet kemerinizi takmanız, koltuğunuzda savrulmanızı önlemeye yardımcı olur. Diğerleri ise acil bir durum olması halinde uygulanır. Bu son nokta, seyahat deneyiminin en gizemli yanlarından birini açıklıyor: Kalkış ve iniş sırasında kabin ışıklarının kapatılması. 

Bu prosedürün mürettebatın ya da belki de havaalanı personelinin yararına olduğunu varsaymak kulağa cazip gelebilir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, ışıkların bir süreliğine kapatılması, acil bir durumda yolcuların görüşünü iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Işıkları Karartmak Gözlerinizi Uyarlıyor

En son ne zaman gece tuvalete gittiğinizi hatırlamaya çalışın. Işığı açtınız mı? Açtıysanız, karanlık koridordan odanıza doğru ilerlerken ve yatağa dönüş yolunu bulurken sorun yaşadınız mı? Bunun nedeni, insan gözünün nispeten aydınlık bir ortamdan ani bir karanlığa daldığında odağını ayarlamakta genellikle yavaş olmasıdır. Scientific American'a göre, gözün koni ve çubuklarının "karanlığa adaptasyon" noktasına kadar kademeli olarak daha hassas hale gelmesi ve kişinin karanlıkta çevresini algılamasına izin vermesi yaklaşık 20 ila 30 dakika sürer.

Kalkış veya iniş sırasında kabinde ani bir güç kaybı olması durumunda, yolcular hızlı bir şekilde tahliye edilmek zorunda kalacak ve görüşlerinin yeni koşullara henüz uyum sağlamamış olması nedeniyle çıkışlara gitmekte zorluk çekeceklerdir. Ancak uçuşun en tehlikeli bölümlerinde kabin ışıklarının karartılmasıyla yolcuların gözlerinin karanlık koşullara uyum sağlaması için birkaç dakika tanınır ve böylece olası bir tahliye daha düzenli ve dolayısıyla daha güvenli hale gelir.

Yolcuların Tahliye İçin Hazırlanması

Neyse ki, ticari uçuşlarda acil durumlar yok denecek kadar azdır ve eskilerin söylediği şu gerçek geçerliliğini korumaktadır: Havada genellikle arabanızı sürerken, sokakta yürürken ve hatta kendi evinizde otururken olduğunuzdan daha güvendesinizdir. Bunu akılda tutarak, hava yolculuğu ile ilgili kural ve prosedürlerin neredeyse tamamı, yolcu güvenliğini mümkün olan en üst düzeyde sağlama gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. Bu, uçaktaki yolcuların mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olan en az risk ve komplikasyonla uçaktan tahliye edilmeye hazır ve hazırlıklı olmalarını sağlamayı da içerir.

Kabin ışıklarını söndürmek, koltuğunuzu dik konumda tutmak ve kalkış ve iniş için tepsi masanızı katlamak da acil bir durumda yolcu tahliyesine yardımcı olmayı amaçlayan önlemlerdir, çünkü bunu yapmak daha az engel oluşturur ve oturma sıralarından koridorlara daha kolay bir çıkış sağlar. Benzer şekilde, pencere panjurlarının açık tutulması yolcuların uçaktan inmeden önce dışarıdaki manzarayı görmelerini sağlarken, acil durum müdahale ekiplerinin de bir kurtarma durumunda kabin içindeki durumu görmelerine olanak tanır.