Ukrayna, Avrupa'nın Erken Dönem İnsanları Tarafından Kolonileştirilen İlk Bölgesi Olabilir

Ukrayna'da ilk insanların taş aletler yaptığı bir alan olan Korolevo, 1,4 milyon yıl öncesine tarihlendirilmiştir ve bu da ilk insanların Ukrayna'dan Avrupa'nın diğer bölgelerine hareket ettiğini göstermektedir.

Avrupa'nın en eski hominin alanlarından biri olan Ukrayna'daki Korolevo ocağı
Avrupa'nın en eski hominin alanlarından biri olan Ukrayna'daki Korolevo ocağı

Moleküler tarihleme, Ukrayna'daki bir bölgenin 1,4 milyon yıl önce insanlar tarafından işgal edildiğini ortaya koyarak burayı Avrupa'daki en eski hominin alanlarından biri ve muhtemelen en eskisi haline getirdi.

Ukrayna'nın batısındaki Korolevo'da bulunan alan 1970'lerden beri incelenmektedir. Alet yapımına uygun volkanik bir kaya çıkıntısının yanında tortu katmanlarına gömülü çok sayıda taş alet bulunmuştur.

Prag'daki Çek Bilimler Akademisi'nden Roman Garba, "Bu, insanları oraya getirmek için bir mıknatıs gibiydi ve yakınlarda kamp yapıyorlardı" diyor.

Garba, toprak onları koruyamayacak kadar asidik olduğu için hiçbir kemik bulunmadığını, ancak homininlerin yaklaşık 2 milyon yıl önce evrimleşen ve Afrika'dan Avrupa ve Asya'ya yayılan bir tür olan Homo erectus olduğunun varsayıldığını söylüyor.

Erken homininlerin Korolevo bölgesinde yüz binlerce yıl boyunca defalarca bulundukları açık olsa da, tam olarak ne zaman bulunduklarını bilmiyorduk. Ancak Garba'nın ekibi şimdi kozmojenik nüklid tarihleme adı verilen bir teknik kullanarak aletlerin bulunduğu en eski katmanı 1,4 milyon yıl öncesine tarihledi.

Bu yöntem, atomların çekirdeklerini bölebilecek ve olağandışı izotoplar oluşturabilecek kadar enerjik olan kozmik ışınlara dayanıyor. Ancak bu kozmik ışınlar katı nesnelerin içine fazla nüfuz edemediği için bu izotoplar yalnızca açıkta kalan bölgelerde oluşur.

Nesneler gömüldükten sonra, kozmik ışınlar tarafından üretilen radyoaktif izotoplar diğer izotoplara bozunarak gömülme zamanının belirlenmesini sağlar.

Gürcistan'daki Dmanisi'de bulunan bir başka erken hominin alanı 1,7 milyon yıl öncesine tarihlenirken, Fransa ve İspanya'daki diğer alanlar yaklaşık 1,2 milyon yıl öncesine tarihlenmektedir. Garba, bu durumun erken insanların Afrika'dan Gürcistan ve Ukrayna'ya, oradan da batıya, Avrupa'nın geri kalanına doğru hareket ettiğini düşündürdüğünü, ancak bazılarının Türkiye'deki İstanbul Boğazı'nı geçmiş olmasının da mümkün olduğunu söylüyor.

Bazı homininlerin, deniz seviyesinin günümüzdekinden daha düşük olduğu zamanlarda Cebelitarık Boğazı'nı geçerek İspanya'ya ulaştığı ve daha sonra doğuya, Avrupa'nın geri kalanına doğru ilerlediği öne sürülmüştür, ancak Garba bunu destekleyen bir kanıt olmadığını söylüyor.

Garba, Gürcistan'ın bir kısmı coğrafi olarak Avrupa'da yer alırken ve tüm ülke siyasi olarak Avrupa'nın bir parçası olarak görülürken, Dmanisi bölgesinin coğrafi olarak Asya'da yer aldığını söylüyor. Bu nedenle o ve ekibi Korolevo'yu Avrupa'da güvenilir bir şekilde tarihlendirilmiş en eski insan yerleşimi olarak görüyor.

Makalede, "Korolevo, bildiğimiz kadarıyla, Avrupa'da güvenli bir şekilde tarihlendirilmiş en eski hominin varlığını temsil ediyor" deniyor.

Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi'nden Chris Stringer, "Yeni yaş tahminlerinin önemli olduğuna ve erken bir doğu-batı yayılımı fikrini desteklediğine katılıyorum" diyor.

Ancak bu zaten belliydi çünkü Batı Avrupa'daki diğer dört alan zaten yaklaşık 1,4 milyon yıl öncesine tarihlendirilmişti, diyor.

Garba, diğer sit alanlarının da bu kadar eski olmasının mümkün olduğunu, ancak bunların tarihlendirilmesinin şüpheli olduğunu söylüyor. "Onlar hakkında o kadar emin olamayız" diyor. "Güvenli değiller ya da sağlam değiller."

Stringer, "Ben buna katılmıyorum," diyor.

Kaynak:Nature